Automatyczny import zdjęć

Jak dostosować Slackware w tych dziedzinach.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

prawdapunk
Użytkownik
Posty: 89
Rejestracja: 2005-05-05, 12:44

Automatyczny import zdjęć

Post autor: prawdapunk »

Witam serdecznie !

Jako fotograf, amator, chciałbym, by jak w Ubuntu, aparat po połączeniu z USB automatycznie był montowany przez system i bym mógł jako zwykły user, importować zdjątka za pomocą DigiKam , no niestety póki co mogę to robić, jedynie jako root, co jednak utrudnia życie.

Czy da się coś takiego zrobić ?
Pozdrawiam
Trurl
Użytkownik
Posty: 159
Rejestracja: 2006-08-02, 22:31
Lokalizacja: LinuxWeb

Re: Automatyczny import zdjęć

Post autor: Trurl »

prawdapunk pisze:Witam serdecznie !

Jako fotograf, amator, chciałbym, by jak w Ubuntu, aparat po połączeniu z USB automatycznie był montowany przez system i bym mógł jako zwykły user, importować zdjątka za pomocą DigiKam , no niestety póki co mogę to robić, jedynie jako root, co jednak utrudnia życie.

Czy da się coś takiego zrobić ?
Pozdrawiam
Da się bez problemu. Teraz tak - jestem poza domem, także od razu nie powiem, ale jest to opisane dokładnie w dokumentacji libgphoto2, węsz za "setting usb permissions" lub czymś podobnym (strona libgphoto chyba własnie przeżywa awarię). Jeśli nie zrobisz tego do czasu aż siądę przed swoim domowym kompem (czyli za jakieś 2-3 godziny) to wtedy podam jakieś bardziej precyzyjne naprowadzenia.
prawdapunk
Użytkownik
Posty: 89
Rejestracja: 2005-05-05, 12:44

Re: Automatyczny import zdjęć

Post autor: prawdapunk »

Dzięki, przeję ją, jak strona stanie, acz pewnie i tak nic nie wykombinuję się bo albo będę nie rozumiał albo bał się ;) Dlatego naprawdę bardzo Ci dziękuję za zaoferowaną pomoc :)
Trurl
Użytkownik
Posty: 159
Rejestracja: 2006-08-02, 22:31
Lokalizacja: LinuxWeb

Re: Automatyczny import zdjęć

Post autor: Trurl »

prawdapunk pisze:Dzięki, przeję ją, jak strona stanie,
Stronka nie wstała, w takim razie jedziemy. Nie wiem na jakim etapie konfiguracji całego foto-aparatowego ustrojstwa jesteś, dlatego opiszę całość, niepotrzebne Tobie fragmenty olej ciepłym moczem a nastepnie podpal.

Potrzebujesz biblioteki libgphoto2 oraz jakiegoś programu, który będzie łączył się z aparatem i (korzystając z biblioteki libgophoto2) pobierał z niego zdjęcia na dysk, np. gtkam czy wspomniany przez Ciebie digikam.

Zaczynamy od kompilacji libgphoto2; załączam kod mojego SlackBuilda, jest to skrypt shellowy, który musisz uruchomić w katalogu, w którym znajduje się tarball ze źródłami czyli plik: libgphoto2-2.2.1.tar.bz2. Oto SlackBuild, nie przerażaj się wielkością, przeczytaj to spokojnie a sam się przekonasz, że skrypt jest w gruncie rzeczy prosty:

Kod: Zaznacz cały

#!/bin/sh

# in case of any error bail out immediately
set -e

# package information
PKGNAME=libgphoto2
VERSION=2.2.1
ARCH=i386
BUILD=mgb

# tarball format, uncomment the proper one
#TARBALL=tar.gz
TARBALL=tar.bz2

# options for ./configure, remember about quotation marks
OPTIONS="--with-drivers=canon"

# pause before compilation, uncomment the desired value
PAUSE=yes
#PAUSE=no

# root direcotry for package installation, it should be /usr in most cases
PREFIX=/usr

#####################################################
# Please DO NOT modify anything below this comment! #
#####################################################

CWD=`pwd`
TEMPINST=$PKGNAME-install

rm -rf $CWD/$TEMPINST $CWD/$PKGNAME-$VERSION

if [ $TARBALL = tar.gz ]; then
    tar zxf $PKGNAME-$VERSION.$TARBALL
elif [ $TARBALL = tar.bz2 ]; then
    tar jxf $PKGNAME-$VERSION.$TARBALL
fi

mkdir $CWD/$TEMPINST
cd $CWD/$PKGNAME-$VERSION

./configure --prefix=$PREFIX $OPTIONS
if [ $PAUSE = yes ]; then
    read -p "*** Press [Enter] to start compilation. ***"
fi
make all-local # a bug walk-around
make
make install DESTDIR=$CWD/$TEMPINST

cd $CWD/$TEMPINST
/sbin/makepkg -l y -c y $CWD/$PKGNAME-$VERSION-$ARCH-$BUILD.tgz

cd $CWD
rm -rf $CWD/$TEMPINST $CWD/$PKGNAME-$VERSION
Skrypt ten skompiluje źródła i wykona z nich pakiet instalacyjny Slackware (Czyli pliczek *.tgz). Zwróć uwagę na linijkę:

Kod: Zaznacz cały

OPTIONS="--with-drivers=canon"
, oczywiście musisz tutaj wpisać sterownik do Twojego aparatu (o ile nie masz Canona). Listę sterowników znajdziesz w wyniku polecenia ./configure --help w katalogu z rozpakowanymi źródłami. Zakładam, że biblioteka skompilowała się, i powstały pakiet zainstalowałeś bez problemu.

Jedziemy dalej, teraz frontend czyli gtkam lub digikam - zależnie co kto lubi, jeśli chcesz instalować ze SlackBuilda to wykonasz swój własny SlackBuild na podstawie powyższego i na podstawie artykułu o SlackBuildach w FAQ na niniejszym forum.

Teraz najciekawsze, czyli ustawienie wszystkiego tak, aby zwykły user też mógł.
Po pierwsze, musisz mieć włączony hotplug - bez tego ani rusz. Plik /etc/rc.d/rc.hotplug ma być wykonywalny. Jeśli nie jest, uczyń go takim.
Po drugie: hotplug musi działać. Czyli reset albo jakieś hotplu start czy coś podobnego (nie wgłębiałem się w szczegóły tylko zrestartowałem system)

Teraz tak, wydaj z konta root kilka magicznych poleceń - nie chce mi się tłumaczyć ich działania, bo zaraz idę spać, zresztą jest to w dokumentacji, a naszym celem jest odpalenie Twojego aparatu w Slacku a nie wgłębianie się w detale. A więc:

Kod: Zaznacz cały

/usr/lib/libgphoto2/print-usb-usermap > /etc/hotplug/usb/usbcam.usermap
/usr/share/doc/gphoto2/linux-hotplug/usbcam.group /etc/hotplug/usb/usbcam
chmod +x /etc/hotplug/usb/usbcam
Teraz otwórz sobie w dowolnym edytorze plik /etc/hotplug/usb/usbcam i podmień nazwę grupy użytkownikół z camera (bo taka grupa w Slackware nie istnieje o ile jej nie stworzyłeś) na users (lub wg. własnego uznania, jeśli nie chcesz dać wszystkim uzytkownikom dostępu do aparatu).

Teraz na wszelki wypadek reset, i powinno wszystko działać.

P.S. Przepraszam za chaos, ale jestem baaardzo senny już.
Awatar użytkownika
Juzef
Użytkownik
Posty: 202
Rejestracja: 2006-02-11, 15:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Automatyczny import zdjęć

Post autor: Juzef »

Eee... mam podobny problem.... Spod roota elegancko, ino zwykły moze mniej. Próbowałem zrobic j/w, z tym że mam juz w systemie gotowe paczki libgphoto2 i gphoto2. Z w/w trzech poleceń drugie nie wychodzi - nie ma takiego pliku. Może kto przybliży jak to w końcu załatwić? Slacka mam od roku i za cholerę nie mogę dojść z tym końca jak dotąd...
jacol
Przyjaciel Forum
Posty: 680
Rejestracja: 2004-06-12, 17:34

Re: Automatyczny import zdjęć

Post autor: jacol »

Witam.
Może lepiej przełączyć aparat na Data Storage i używać jako dysku? A nie bawić się z protokołem PTP? Jeżeli nie macie możliwości przełączenia na Data Storage to pozostaje wam edycja pliku w /etc/hotplug/usb/usbcam czyli to co pisał Trurl lub kupno czytnika usb dużo w jednym co wydaje mi się znacznie lepszym rozwiązaniem niż zabawa z gphoto które jest moim zdaniem bardzo kapryśne i zawodne. Aha przypomniało mi się jest jeszcze programik który korzysta z protokołu PTP nazywa się flphoto. Pozdrawiam jacol
PS. Juzef ja bym skompilował a nie instalował z paczek. Przynajmniej będziesz wiedział jakich bibliotek brakuje w systemie a jak się skompiluje to będziesz potrzebne pliki miał na 100% na dysku.

#----
flphoto też wymaga biblioteki libgphoto2 ...
Ostatnio zmieniony 2007-01-01, 23:10 przez jacol, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kazalot
Użytkownik
Posty: 1259
Rejestracja: 2006-04-05, 10:48

Re: Automatyczny import zdjęć

Post autor: kazalot »

forum trzeba czytac ;)
difrost pisze: I tak np.

Kod: Zaznacz cały

usbfs /proc/bus/usb usbfs rw,devgid=120,devmode=0660,busgid=120,busmode=0770,listgid=120,listmode=0660 0 0
+ stworzenie grupy usbfs (gid w przykladzie 120) + dodanie zainteresowanych uzytkownikow do niej = pelen dostep do wszystkiego przez libusb.
u mnie zalatwilo problem
Awatar użytkownika
Juzef
Użytkownik
Posty: 202
Rejestracja: 2006-02-11, 15:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Automatyczny import zdjęć

Post autor: Juzef »

No, niestety.... u mnie w/w sposób nie działa.... :evil:
Awatar użytkownika
kazalot
Użytkownik
Posty: 1259
Rejestracja: 2006-04-05, 10:48

Re: Automatyczny import zdjęć

Post autor: kazalot »

hmm a czym sie owo niedzialanie objawia? wpisales odpowiedni gid?
Awatar użytkownika
Juzef
Użytkownik
Posty: 202
Rejestracja: 2006-02-11, 15:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Automatyczny import zdjęć

Post autor: Juzef »

Tak, właściwy gid został wpisany. A niedziałanie wygląda w taki sposób: pod rootem podłączam aparat i śmiga w trybie PTP. Natomiast jako zwykły user nic z tego, sprzęt nie zostaje wykryty.
Awatar użytkownika
kazalot
Użytkownik
Posty: 1259
Rejestracja: 2006-04-05, 10:48

Re: Automatyczny import zdjęć

Post autor: kazalot »

no ale zamontowalo ci sie to? co mount pokazuje?
Awatar użytkownika
Juzef
Użytkownik
Posty: 202
Rejestracja: 2006-02-11, 15:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Automatyczny import zdjęć

Post autor: Juzef »

Eee.... niby mam takie coś:

Kod: Zaznacz cały

usbfs on /proc/bus/usb type usbfs (rw,devgid=10,devmode=0666)
Ale to jest niezależnie od tego, czy aparat jest podpięty czy nie. Ni wim czy tak ma być, w każdym razie... lipa.
Awatar użytkownika
kazalot
Użytkownik
Posty: 1259
Rejestracja: 2006-04-05, 10:48

Re: Automatyczny import zdjęć

Post autor: kazalot »

no tak powinno byc , tylko nie zamaly ten gid? jak ty ta grupe usbfs stworzyles :| ja jak robilem to ponad 100 mialem gid moze literowke zrobiles?
Awatar użytkownika
Juzef
Użytkownik
Posty: 202
Rejestracja: 2006-02-11, 15:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Automatyczny import zdjęć

Post autor: Juzef »

No... zrobiłem tę grupę jakimś graficznym programem w KDE. I grupa ma gid 120, wszędzie sprawdziłem i to pewne. W fstabie tez jest jak trzeba, wiec czemu mount wyświetla gid 10 - nie wiem....
Awatar użytkownika
kazalot
Użytkownik
Posty: 1259
Rejestracja: 2006-04-05, 10:48

Re: Automatyczny import zdjęć

Post autor: kazalot »

no to nie widzisz ze inne parametry tez sie nie zgadzaja? masz to poprostu juz zamontowane i nie odmontowales poprzedniego zanim zamontowales nowe...
ODPOWIEDZ