Xorg 7.1.0 - kompilacja i instalacja

W tym miejscu zapraszamy Was do współpracy. Czekamy na propozycje, sugestie i rady.
Moderatorzy zatroszczą się o to, by najlepsze teksty trafiły do FAQ.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
ethnoe
Użytkownik
Posty: 653
Rejestracja: 2006-01-31, 17:58
Lokalizacja: Helsinki

Xorg 7.1.0 - kompilacja i instalacja

Post autor: ethnoe »

Kompilacja i instalacja Xorg 7.1.0

Kod: Zaznacz cały

Spis treści:
0. Uwagi wstępne
1. Czynności preinstalacyjne
2. Kompilacja i instalacja
3. Czynności postinstalacyjne
0. Uwagi wstępne

Wszystkie czynności przedstawione w arcie wykonywane były na Slackware 11, karta graficzna ATI Radeon Xpress 200M,i pod kątem używania kart ATI (i sterowników do nich) pisane jest to FAQ. Oczywiście wszystko powinno działać także na sterownikach Nvidii.
Przed przystąpieniem do pracy ostrzegam, ze potrzeba dużo samozaparcia i cierpliwości.
Oczywiście autor nie bierze odpowiedzialności za skutki uboczne podjemowanych działan i ew. bałagan na dysku :)

1. Czynności preinstalacyjne

UWAGA! Warto zmienić initlevel na 3 (logownie w konsoli) w razie, gdyby coś podczas pierwszego startu poszło nie tak.

Przede wszystkim ściągamy paczki ze źródłami z ftp://ftp.freedesktop.org/pub/xorg/X11R7.1/src/. Lepiej nie przebierać w dostępnych plikach z bibliotekami (katalog libs) ani aplikacjami (kat. apps) (chyba, że mamy pewność, że nie przydadzą nam się i chcemy jak najbardziej odchudzić nasze X'y). Z kolei jeśli chodzi o sterowniki i czcionki, mamy pełną swobodę (oczywiście w pewnych granicach - sterowniki myszki czy klawiatury lepiej sciągnąć ;) ). Przy ściąganiu zachowujemy strukturę katalogów.

UWAGA! Sterownik evdev nie kompiluje się z kernel-headers z jąder 2.4. Konieczne jest ich uaktualnienie!

Kolejnym krokiem jest ściągnięcie Mesy (http://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=3)(zakładam, że chcemy mieć obsługę DRI), wersja 6.5 jest bezpieczna pod względem kompatybilności z Xorg 7.1.0 (dokładnie 6.5! nie 6.5.2, 6.5.1 :) ), oraz bibliotekę librm (http://dri.freedesktop.org/libdrm/), o ile nie posiadam jej jeszcze w naszym systemie. Należy też zwrócić uwagę na wersję biblioteki freetype, jeśli korzystamy z serii 2.2.*, to należy ją downgradeować do serii 2.1.*, w przeciwnym wypadku mogą wystąpić problemy.
Bibliotekę libdrm kompilujemy i instalujemy przed przejściem do następnych kroków.

Jeśli mamy już wszystkie źródła, warto zainteresowaś się skryptem, który w elegancki sposób pomoże przebrnąć przez proces kompilacji i instalacji tylu różnych paczek. Znajdziemy go tu: http://gitweb.freedesktop.org/?p=xorg/u ... arballs.sh. Zapisujemy go w folderze z paczkami, które dopiero ściągneliśmy.

UWAGA! Jeśli nie zdecydowaliśmy się ściągnięcie wszystkich paczek ze źródłami, należy zahaszować odpowiadające im linijki w pliku build-from-tarballs.sh, inaczej skrypt wyrzuci komunikat błędu.

Przed kompilacją struktura katalogu powinna przedstawiać się nastepująco:

Kod: Zaznacz cały

../
Mesa-6.5
app
build-from-tarballs.sh
data
doc
driver
font
lib
proto
util
xserver
Aby bezproblemowo zainstalować i korzystać ze sterowników ATI, należy wprowadzić do tego skryptu pewne modyfikacje.
W funkcji build odszukujemy w okolicach 50 linii fragment:

Kod: Zaznacz cały

if test "$1" = "xserver" && test "$2" = "xorg-server" && test -n "$MESAPATH"; then
   MESA=-"-with-mesa-source=${MESAPATH}"
else
   MESA=
fi
                
>>>> tu wstawiamy nasz warunek <<<<
                
eval sh configure --prefix=${PREFIX} ${MESA} ${QUIET:+--quiet} \
   ${CACHE:+--cache-file=}${CACHE} ${CONFFLAGS} || failed configure $1 $2
I dodajemy w zaznaczonym miejscu:

Kod: Zaznacz cały

if test "$1" = "driver"; then
   PREFIX=/usr
else
   PREFIX=${REAL_PREFIX}
fi
Nalezy dodatkowo zdefiniować zmienną REAL_PREFIX, najlepiej w miejscu definicji zmiennef PREFIX. Odnajdujemy w okolicach 480 linii kod:

Kod: Zaznacz cały

*)
   PREFIX=$1
   >>>> tu dopisujemy <<<<
;;
I dopisujemy w zaznaczonym miejscu linijkę:

Kod: Zaznacz cały

REAL_PREFIX=$1
Dzięki temu sterowniki będą domyślnie instalowane w /usr/lib/xorg/modules.
Dodatkowo mozemy wstępnie zainstalować Xserver w katalogu pomocniczym, aby potem łatwo utworzyć paczkę tgz, wystarczy w tej samej funckji zmodyfikować wpis:

Kod: Zaznacz cały

$SUDO env LD_LIBRARY_PATH=$LD_LIBRARY_PATH make install || \
  failed install $1 $2
na

Kod: Zaznacz cały

$SUDO env LD_LIBRARY_PATH=$LD_LIBRARY_PATH make install DESTDIR=/* ścieżka */ || \
   failed install $1 $2
2. Kompilacja i instalacja

Kompilować będziemy tak, aby nowy Xserver znajdował się domyślnie w katalogu /usr/X11R7 (co pozwoli nam zachować stare X'y w razie niepowodzenia).
Jako root w katalogu ze źródłami wydajemy polecenia:

Kod: Zaznacz cały

$ export PATH=/usr/X11R7/bin:/bin:/usr/bin // chyba, że podstawowe polecenia są w innym katalogu
$ PKG_CONFIG_PATH=/usr/X11R7/lib/pkgconfig:$PKG_CONFIG_PATH ./build-from-tarballs.sh -m ../../Mesa-6.5 /usr/X11R7
I udajemy się na parę kaw :) O ile wszystko poszło dobrze, mamy gotowe X'y v7.1.0.
Jeśli mieliśmy mniej szczęścia, i dostaliśmy błąd, to aby ponownie nie przechodzić przez kompilację XX bibliotek i aplikacji, możemy zahaszować odpowiednie linijki w pliku build-from-tarballs.sh - znajdujaą się one na końcu pliku i mają postać build_/* rodzina paczek */. Oczywiście haszujemy tylko do tego momentu, do którego kompilacja przebiegała prawidłowo ;)

UWAGA! Możliwe, że dostaniemy błąd przy kompilacji aplikacji xdriinfo, należy wtedy wcześniej ręcznie zainstalować Mesę (albo po prostu darować sobie ten programik).

UWAGA! Jesli modyfikowaliśmy ścieżkę instalacji zapomocą parametru DESTDIR= należy odpowiednio zmienić ścieżkę przy PKG_CONFIG_PATH i PATH.

Ew. eksport zmiennych PKG_CONFIG_PATH oraz PATH możemy dopisać do skryptu build-from-tarballs.sh gdzieś na początku. Wyglądałoby to mniej więcej tak:

Kod: Zaznacz cały

PATH=/usr/X11R7/bin:/bin:/usr/bin
PKG_CONFIG_PATH=/usr/X11R7/lib/pkgconfig:$PKG_CONFIG_PATH
3. Czynności postinstalacyjne

Aby w pełni móc korzystać z dobrodziejstw nowego Xservera, należy nieco zmodyfikować pliki konfiguracyjne.
Oczywiście warto wcześniej stworzyć ich kopie zapasowe.

a) /etc/X11/xorg.conf

W sekcji "Files" zmieniamy ścieżki do czcionek - z X11R6 na X11R7.
Jeśli zmodyfikowaliśmy skrypt instalacyjny według zaleceń (czyli paczki z rodziny driver instalowane są w /usr/lib/xorg/modules), to zmieniamy wartość zmiennej ModulePath na:

Kod: Zaznacz cały

ModulePath      "/usr/lib/xorg/modules"
b) /etc/ld.so.conf

Dodajemy linijkę ze ścieżką do nowych bibliotek, czyli

Kod: Zaznacz cały

/usr/X11R7/lib
Oraz usuwamy wpis z X11R6. Warto wydać polecenie ldconfig.

c) /etc/profile

Zamieniamy każde wystąpienie X11R6 na X11R7.

d) symboliczne linki

Przechodzimy do katalogu /usr i wykonujemy następujące operacje:

Kod: Zaznacz cały

$ rm -r X11
$ ln -s /usr/X11R7 X11

$ cd /usr/include
$ rm X11 GL
$ ln -s /usr/X11R7/include/X11 X11
$ ln -s /usr/X11R7/include/GL GL

$ cd /usr/lib
$ rm X11
$ ln -s /usr/X11R7/lib X11
Dodatkowo należy podlinkować nowe makra aclocal:

Kod: Zaznacz cały

$ cd /usr/share/aclocal
$ /usr/X11R7/bin/lndir /usr/X11R7/share/aclocal
Teraz jeszcze tylko wychodzimy z trybu graficznego, reinstalujemy sterowniki do karty graficznej (o ile z takowych korzystamy) i uruchamiamy nowy Xserver nieśmiertelnym poleceniem startx.
Ostatnio zmieniony 2007-03-01, 18:10 przez ethnoe, łącznie zmieniany 17 razy.
Samo słowo ubuntu pochodzi z języka Zulu i oznacza człowieczeństwo wobec innych, choć niektórzy tłumaczą je jako "nie potrafię skonfigurować Slackware"
Immortal
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 2006-12-01, 16:48

Re: Xorg 7.1.0 - kompilacja i instalacja

Post autor: Immortal »

Ładnie wszystko pościągałem tak jak tutaj opisałeś. Ale niestety po odpaleniu skryptu przy każdej paczce wywala

Kod: Zaznacz cały

WARNING nazwa_paczki does noe exist -- skipping
Jakieś sugestie? :)
Awatar użytkownika
ethnoe
Użytkownik
Posty: 653
Rejestracja: 2006-01-31, 17:58
Lokalizacja: Helsinki

Re: Xorg 7.1.0 - kompilacja i instalacja

Post autor: ethnoe »

Z tego co widzę najnowszy skrypt na stronie xorg-a nieco różni się od tego, na którym ja pracowałem, ale zasada pozostaje ta sama. Na pewno masz taką strukturę katalogów jak na przykładzie?
Samo słowo ubuntu pochodzi z języka Zulu i oznacza człowieczeństwo wobec innych, choć niektórzy tłumaczą je jako "nie potrafię skonfigurować Slackware"
Immortal
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 2006-12-01, 16:48

Re: Xorg 7.1.0 - kompilacja i instalacja

Post autor: Immortal »

na 100% Czytałem tego posta chyba z 10 razy :) Próbowałem to wrzucić do jednego folderu, zmieniałem nazwy i lipa :) A że jestem początkującym użytkownikiem to nie przychodzi mi nic innego do głowy :)

Z tym że mam nvidię ale w takim wypadku nie robiłem modyfikacji skryptu. To i tak nie powinno mieć chyba znaczenia bo paczek po prostu nie widzi.
Ostatnio zmieniony 2007-02-18, 22:13 przez Immortal, łącznie zmieniany 1 raz.
Pinki
Użytkownik
Posty: 56
Rejestracja: 2006-08-26, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Xorg 7.1.0 - kompilacja i instalacja

Post autor: Pinki »

Pozwole sobie zareklamowac tutaj moj skrypt do instalacji modularnego xorg:
http://sourceforge.net/projects/x11-pinkibuild
Sa tam rowniez gotowe paczki. Proponuje sie jednak wstrzymac ze sciaganiem, bo niebawem uaktualnie skrypt i umieszcze tam nowe paczki, poniewaz ukazalo sie xorg 7.2. Na dniach powinienem wszystko umiescic.
Pozdrawiam.

P.S. Jedna uwaga odnosnie samego howto. Evdev nie skompiluje sie na kernel-headers z serii 2.4, wymagane sa headery z serii 2.6.
Ostatnio zmieniony 2007-02-18, 23:20 przez Pinki, łącznie zmieniany 1 raz.
GG: 6867427
[size=150] [color=red]Nowe Polskie Forum Linuksowe:[/color][/size]
http://linuksowo.pl/
Immortal
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 2006-12-01, 16:48

Re: Xorg 7.1.0 - kompilacja i instalacja

Post autor: Immortal »

Ok dzięki Pinki poczekam na uaktualnienie i wtedy zainstaluje :)
Awatar użytkownika
Julius
Użytkownik
Posty: 100
Rejestracja: 2005-03-13, 12:53
Lokalizacja: Wrocław

Re: Xorg 7.1.0 - kompilacja i instalacja

Post autor: Julius »

Co do tego howto:

pinki, piszesz, ze trzeba zainstalowac paczkę ze slacky.it (libpng-1.2.12-i486-1as.tgz), niestety tej paczki tam nie ma :( mógłby ktoś wrzucić ?

i druga sprawa:

Kod: Zaznacz cały

2. Biblioteka libXft będzie zawierać pewien błąd, dlatego konieczne jest wykonanie kopii zapasowej obecnie posiadanej
   wersji tej biblioteki, a po zainstalowaniu xorg należy nadpisać bibliotekę libXft (stworzoną przez ten skrypt) jej
   wersją z kopii zapasowej
Tak się składa, ze ja w ogóle nie mam tej biblioteki, więc nie mam z czego zrobić backupa...
INTEL PENTIUM DUAL CORE E2160 @ [b]3200mhz[/b], 1.375V || ARCTIC COOLING FREEZER 7 Pro || MSI P35 Neo2-FIR || PDP Patriot DDR2 2GB (2x1GB) PC800 Extreme LLK || WD4000AAKS 400GB || PALIT GF 8600 GT 256 MB DDR3, 128 bit, 1.0ns (Sonic+) || COOLER MASTER ELITE RC-331 || AmacroX Warrior AX-450PNF ||
[b]SLACKWARE[/b] current || KDE 3.5.9 || compiz-fusion
Pinki
Użytkownik
Posty: 56
Rejestracja: 2006-08-26, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Xorg 7.1.0 - kompilacja i instalacja

Post autor: Pinki »

Julius pisze:Co do tego howto:

pinki, piszesz, ze trzeba zainstalowac paczkę ze slacky.it (libpng-1.2.12-i486-1as.tgz), niestety tej paczki tam nie ma :( mógłby ktoś wrzucić ?
Nie ma tam tej paczki, bo usuneli ja od czasu pisania tego howto. Teraz mozna skorzystac z paczki spod adresu:
ftp://ftp.belnet.be/packages/slackware/ ... ck11.0.tgz
Nie wiem, czy xorg 7.1 na niej sie kompiluje, ale pojutrze umieszczam wersje skryptu dla xorg 7.2 i ono sie kompiluje. Umieszczę rowniez nowe howto, tym razem po angielsku.
Julius pisze:

Kod: Zaznacz cały

2. Biblioteka libXft będzie zawierać pewien błąd, dlatego konieczne jest wykonanie kopii zapasowej obecnie posiadanej
   wersji tej biblioteki, a po zainstalowaniu xorg należy nadpisać bibliotekę libXft (stworzoną przez ten skrypt) jej
   wersją z kopii zapasowej
Tak się składa, ze ja w ogóle nie mam tej biblioteki, więc nie mam z czego zrobić backupa...
hmm... Dziwne. Popatrz tutaj:
http://packages.slackware.it/search.php ... 2&q=libXft

Jeszcze nie sprawdziłem czy na xorg 7.2 juz nie ma tego błedu, ale sprawdze i napisze o tym w howto, jesli bedzie to wymagane.
GG: 6867427
[size=150] [color=red]Nowe Polskie Forum Linuksowe:[/color][/size]
http://linuksowo.pl/
Awatar użytkownika
Julius
Użytkownik
Posty: 100
Rejestracja: 2005-03-13, 12:53
Lokalizacja: Wrocław

Re: Xorg 7.1.0 - kompilacja i instalacja

Post autor: Julius »

Na razie dam sobie spokój - a przynajmniej do czasu, aż zrobisz 7.2.

Zanim zacząłem instalowac twoje paczki próbowałem inne, chyba nawet ktos z forum je podawał w jakims innym temacie.

Zaupgradeowalem je przez upgradepkg i niby były w /var/log/packages paczki z xorga 7.1, ale w /usr/ miałem wciąz sam folder X11R6, nie utworzył się X11R7.

X'y się odpalały, ale pojawiły się pewne problemy jak np. miganie okienek w KDE przy window decoraionie Crystal-GL itp.

No więc chcialem wypróbować Twoje paczki. Po usunięciu paczek i folderu /usr/X11R6 zainstalowałem Twoje paczki i poszedłem zgodnie z instrukcjami z howto, no, ale neistety dostałem:

Kod: Zaznacz cały

The XKEYBOARD keymap compiler (xkbcomp) reports:
> Warning:          Type "ONE_LEVEL" has 1 levels, but <RALT> has 2 symbols
>                   Ignoring extra symbols
Errors from xkbcomp are not fatal to the X server

Fatal server error:
could not open default cursor font 'cursor'
XIO:  fatal IO error 104 (Connection reset by peer) on X server ":0.0"
      after 0 requests (0 known processed) with 0 events remaining.

Potem próbowałem więc wrócic na swojego starego xorga, instalując paczki z płyty i wtedy zaczęły się schody, bo 3 rózne xorgi troche mi naśmieciły, mimo ze usuwałem za każdym razem poprzednika.

No i po zainstalowaniu oryginalnego xorga system przestał mi wykrywac fontconfiga... :/ nawet kiedy usunąłem i zainstalowałem paczkę od nowa pod koniec instalacji paczki juz wyskakiwał błąd,ze nie moze odnaleźć biblioteki, ktora zawierałą się w fontconfigu

Przez to nie chciały się opalac x'y. Dopiero po wywaleniu /usr/X11R6 i /usr/X11 i lekkim wyczyszczeniu /etc/X11 no i oczywiscie instalacji oryginalnych xów wróciło wszystko do normy.

Bawiłem się z tym dzisiaj całe popołudnie i cały wieczór - az do tej pory, więc odechciało mi sie trochę upgradu x'w... chyba musze się pocieszyc chwile działającym 6.9, a kiedy będziesz miał gotowy nowy skrypt znowu stawię czołą wyzwaniu ;-)

a co do libXft - chyba tamte xy, kte instalowałem przed twoimi cos nachrzaniły, bo szukałem tam tej biblioteki i jej nie było...

no i na koniec jeszcze 1 pytanie:

Czy jest sens kompilować X'y, czy lepiej zainstalowac z paczek, jezeli nie instaluje zadnych sterownikow do karty graficznej (mam notebooka, grafika SIS zintegrowana) a do kompilacji uzywam flag:

Kod: Zaznacz cały

 -march=pentium4 -O2 -pipe -fomit-frame-pointer
?
INTEL PENTIUM DUAL CORE E2160 @ [b]3200mhz[/b], 1.375V || ARCTIC COOLING FREEZER 7 Pro || MSI P35 Neo2-FIR || PDP Patriot DDR2 2GB (2x1GB) PC800 Extreme LLK || WD4000AAKS 400GB || PALIT GF 8600 GT 256 MB DDR3, 128 bit, 1.0ns (Sonic+) || COOLER MASTER ELITE RC-331 || AmacroX Warrior AX-450PNF ||
[b]SLACKWARE[/b] current || KDE 3.5.9 || compiz-fusion
Pinki
Użytkownik
Posty: 56
Rejestracja: 2006-08-26, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Xorg 7.1.0 - kompilacja i instalacja

Post autor: Pinki »

Julius pisze:Fatal server error:
could not open default cursor font 'cursor'
XIO: fatal IO error 104 (Connection reset by peer) on X server ":0.0"
after 0 requests (0 known processed) with 0 events remaining.
U mnie się to pojawiało, gdy nie wydałem jako user komendy fc-cache -f.
Co do tego, czy korzystac z paczek czy recznie kompilowac, to zawsze wartos kompilowac (o ile ma sie na to czas i ochote), bo ma sie lepiej dostosowany program do procesora (teoretycznie szybciej działajacy). Polecam Ci jednak zamiast flagi -O2 uzyc flagi -Os.
GG: 6867427
[size=150] [color=red]Nowe Polskie Forum Linuksowe:[/color][/size]
http://linuksowo.pl/
utilli
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 2007-02-18, 23:20

maly problemik....

Post autor: utilli »

mam maly problemik....

Making all in FreeType
make[3]: Entering directory `/home/XX/lib/libXfont-X11R7.1-1.1.0/src/FreeType'
if /bin/sh ../../libtool --tag=CC --mode=compile gcc -DHAVE_CONFIG_H -I. -I. -I../.. -I../../include/X11/fonts -I../../include -I/usr/local/include/freetype2 -I/usr/local/include -Wall -Wpointer-arith -Wstrict-prototypes -Wmissing-prototypes -Wmissing-declarations -Wnested-externs -fno-strict-aliasing -g -O2 -D_BSD_SOURCE -DHAS_FCHOWN -DHAS_STICKY_DIR_BIT -I/usr/X11R7/include -D_XOPEN_SOURCE -MT ftenc.lo -MD -MP -MF ".deps/ftenc.Tpo" -c -o ftenc.lo ftenc.c; \
then mv -f ".deps/ftenc.Tpo" ".deps/ftenc.Plo"; else rm -f ".deps/ftenc.Tpo"; exit 1; fi
gcc -DHAVE_CONFIG_H -I. -I. -I../.. -I../../include/X11/fonts -I../../include -I/usr/local/include/freetype2 -I/usr/local/include -Wall -Wpointer-arith -Wstrict-prototypes -Wmissing-prototypes -Wmissing-declarations -Wnested-externs -fno-strict-aliasing -g -O2 -D_BSD_SOURCE -DHAS_FCHOWN -DHAS_STICKY_DIR_BIT -I/usr/X11R7/include -D_XOPEN_SOURCE -MT ftenc.lo -MD -MP -MF .deps/ftenc.Tpo -c ftenc.c -fPIC -DPIC -o .libs/ftenc.o
gcc -DHAVE_CONFIG_H -I. -I. -I../.. -I../../include/X11/fonts -I../../include -I/usr/local/include/freetype2 -I/usr/local/include -Wall -Wpointer-arith -Wstrict-prototypes -Wmissing-prototypes -Wmissing-declarations -Wnested-externs -fno-strict-aliasing -g -O2 -D_BSD_SOURCE -DHAS_FCHOWN -DHAS_STICKY_DIR_BIT -I/usr/X11R7/include -D_XOPEN_SOURCE -MT ftenc.lo -MD -MP -MF .deps/ftenc.Tpo -c ftenc.c -o ftenc.o >/dev/null 2>&1
if /bin/sh ../../libtool --tag=CC --mode=compile gcc -DHAVE_CONFIG_H -I. -I. -I../.. -I../../include/X11/fonts -I../../include -I/usr/local/include/freetype2 -I/usr/local/include -Wall -Wpointer-arith -Wstrict-prototypes -Wmissing-prototypes -Wmissing-declarations -Wnested-externs -fno-strict-aliasing -g -O2 -D_BSD_SOURCE -DHAS_FCHOWN -DHAS_STICKY_DIR_BIT -I/usr/X11R7/include -D_XOPEN_SOURCE -MT ftfuncs.lo -MD -MP -MF ".deps/ftfuncs.Tpo" -c -o ftfuncs.lo ftfuncs.c; \
then mv -f ".deps/ftfuncs.Tpo" ".deps/ftfuncs.Plo"; else rm -f ".deps/ftfuncs.Tpo"; exit 1; fi
gcc -DHAVE_CONFIG_H -I. -I. -I../.. -I../../include/X11/fonts -I../../include -I/usr/local/include/freetype2 -I/usr/local/include -Wall -Wpointer-arith -Wstrict-prototypes -Wmissing-prototypes -Wmissing-declarations -Wnested-externs -fno-strict-aliasing -g -O2 -D_BSD_SOURCE -DHAS_FCHOWN -DHAS_STICKY_DIR_BIT -I/usr/X11R7/include -D_XOPEN_SOURCE -MT ftfuncs.lo -MD -MP -MF .deps/ftfuncs.Tpo -c ftfuncs.c -fPIC -DPIC -o .libs/ftfuncs.o
ftfuncs.c:57:10: #include expects "FILENAME" or <FILENAME>
ftfuncs.c:59:10: #include expects "FILENAME" or <FILENAME>
ftfuncs.c:60:10: #include expects "FILENAME" or <FILENAME>
ftfuncs.c: In function `FreeTypeOpenInstance':
ftfuncs.c:467: error: `TT_Face' undeclared (first use in this function)
ftfuncs.c:467: error: (Each undeclared identifier is reported only once
ftfuncs.c:467: error: for each function it appears in.)
ftfuncs.c:467: error: syntax error before "tt_face"
ftfuncs.c:471: error: `SFNT_Service' undeclared (first use in this function)
ftfuncs.c:471: error: syntax error before "sfnt"
ftfuncs.c:472: error: `tt_face' undeclared (first use in this function)
ftfuncs.c:472: error: syntax error before "face"
ftfuncs.c:486: error: `sfnt' undeclared (first use in this function)
ftfuncs.c:486: error: syntax error before "tt_face"
ftfuncs.c: In function `tt_get_metrics':
ftfuncs.c:815: error: `TT_LongMetrics' undeclared (first use in this function)
ftfuncs.c:815: error: syntax error before "longs_m"
ftfuncs.c:824: error: `longs_m' undeclared (first use in this function)
ftfuncs.c:824: error: syntax error before "header"
ftfuncs.c:829: error: `TT_ShortMetrics' undeclared (first use in this function)
ftfuncs.c:829: error: syntax error before ')' token
ftfuncs.c:830: error: syntax error before "header"
ftfuncs.c: In function `ft_get_very_lazy_bbox':
ftfuncs.c:845: error: `TT_Face' undeclared (first use in this function)
ftfuncs.c:845: error: syntax error before "ttface"
ftfuncs.c:852: error: `ttface' undeclared (first use in this function)
ftfuncs.c: In function `FT_Do_SBit_Metrics':
ftfuncs.c:914: error: `SFNT_Service' undeclared (first use in this function)
ftfuncs.c:914: error: syntax error before "sfnt"
ftfuncs.c:915: error: `TT_Face' undeclared (first use in this function)
ftfuncs.c:918: error: `TT_SBit_Strike' undeclared (first use in this function)
ftfuncs.c:918: error: syntax error before "strike"
ftfuncs.c:919: error: `TT_SBit_Range' undeclared (first use in this function)
ftfuncs.c:920: error: `TT_SBit_MetricsRec' undeclared (first use in this function)
ftfuncs.c:931: error: `face' undeclared (first use in this function)
ftfuncs.c:931: error: syntax error before "ft_face"
ftfuncs.c:932: error: `sfnt' undeclared (first use in this function)
ftfuncs.c:932: error: syntax error before "face"
ftfuncs.c:938: error: `range' undeclared (first use in this function)
ftfuncs.c:938: error: `strike' undeclared (first use in this function)
ftfuncs.c:955: warning: implicit declaration of function `FT_STREAM_POS'
ftfuncs.c:955: warning: nested extern declaration of `FT_STREAM_POS'
ftfuncs.c:958: warning: implicit declaration of function `FT_STREAM_SEEK'
ftfuncs.c:958: warning: nested extern declaration of `FT_STREAM_SEEK'
ftfuncs.c:961: error: `elem_metrics' undeclared (first use in this function)
make[3]: *** [ftfuncs.lo] Error 1
make[3]: Leaving directory `/home/XX/lib/libXfont-X11R7.1-1.1.0/src/FreeType'
make[2]: *** [all-recursive] Error 1
make[2]: Leaving directory `/home/XX/lib/libXfont-X11R7.1-1.1.0/src'
make[1]: *** [all-recursive] Error 1
make[1]: Leaving directory `/home/XX/lib/libXfont-X11R7.1-1.1.0'
make: *** [all] Error 2


nie bardzo wiem o co chodzi...
Ostatnio zmieniony 2007-02-21, 20:00 przez utilli, łącznie zmieniany 1 raz.
Pinki
Użytkownik
Posty: 56
Rejestracja: 2006-08-26, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Xorg 7.1.0 - kompilacja i instalacja

Post autor: Pinki »

Brakuje Ci jakiegoś pliku nagłowkowego (prawdopodobnie z paczki freetype, ale nie jestem pewien). Mimo, ze podałeś obszerny fragment loga, to jednak nie cały. Podaj caly, tam na 100% bedzie napisane czego brakuje.

P.S. Jak bys miał zamiar umieszczac tego loga na forum, to poprostu wyedytuj starego posta.
Ostatnio zmieniony 2007-02-21, 19:10 przez Pinki, łącznie zmieniany 3 razy.
GG: 6867427
[size=150] [color=red]Nowe Polskie Forum Linuksowe:[/color][/size]
http://linuksowo.pl/
utilli
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 2007-02-18, 23:20

...

Post autor: utilli »

zobacz teraz ^^ loga
Awatar użytkownika
ethnoe
Użytkownik
Posty: 653
Rejestracja: 2006-01-31, 17:58
Lokalizacja: Helsinki

Re: Xorg 7.1.0 - kompilacja i instalacja

Post autor: ethnoe »

Wujek Google podpowiada, żeby zainstalować Freetype 2.1.*, bo 7.1 nie jest kompatybilny z serią 2.2.
Samo słowo ubuntu pochodzi z języka Zulu i oznacza człowieczeństwo wobec innych, choć niektórzy tłumaczą je jako "nie potrafię skonfigurować Slackware"
jarman
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 2007-02-19, 15:46

Re: Xorg 7.1.0 - kompilacja i instalacja

Post autor: jarman »

Witam
Na poczatku zaznaczam ze jestem poczatkujacym uzytkownikiem takze prosze o wyrozumialosc:)
Poradzilem sobie z ALSA, poradzilem sobie z ATI... przyszedl czas na Xorg7.1 i beryla i poleglem:/

W kazydym razie... robie wszystko zgodnie z instrukcja... pozamienialem odpowiednie wpisy w skrypcie, sciagnalem wszystkie zrodelka... no generlnie watpie abym cos przeoczyl ... podczas proby instalacji, tj. po odpaleniu skryptu w taki sposob:

Kod: Zaznacz cały

PKG_CONFIG_PATH=usr/X11R7/lib/pkgconfig:$PKG_CONFIG_PATH ./build-from-tarballs.sh -m /home/jarman/linuch/X11R7.1/Mesa-6.5/ /usr/X11R7 
cos sie nie udaje i proba konczy sie takim oto komunikatem (wkleje tylko czesc, mam nadzieje ze wystarczy)

Kod: Zaznacz cały

hecking dynamic linker characteristics... GNU/Linux ld.so
checking how to hardcode library paths into programs... immediate
checking whether make sets $(MAKE)... (cached) yes
checking for pkg-config... /usr/bin/pkg-config
checking pkg-config is at least version 0.9.0... yes
checking for XAU... configure: error: Package requirements (xproto) were not met:

No package 'xproto' found

Consider adjusting the PKG_CONFIG_PATH environment variable if you
installed software in a non-standard prefix.

Alternatively, you may set the environment variables XAU_CFLAGS
and XAU_LIBS to avoid the need to call pkg-config.
See the pkg-config man page for more details.

macie moze pomysly w czym problem??
Moze dodam jeszcze (nie wiem czy to istotne), ze paczki mam w jakims tam katalogu /home/nazwa_usera/X11R7-src - tu tez jest ten skrypt, natomiast ta linijke ze skryptem okreslajaca katalog docelowy podalem nastepujaco

c

Kod: Zaznacz cały

$SUDO env LD_LIBRARY_PATH=$LD_LIBRARY_PATH make install DESTDIR=/root/X11R7-build || \
	failed install $1 $2
za pomoc bede bardzo wdzieczny ... pozdrawiam
ODPOWIEDZ