Xorg 7.1.0 - kompilacja i instalacja

W tym miejscu zapraszamy Was do współpracy. Czekamy na propozycje, sugestie i rady.
Moderatorzy zatroszczą się o to, by najlepsze teksty trafiły do FAQ.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
Radek_R
Moderator
Posty: 1196
Rejestracja: 2004-06-14, 11:40
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Xorg 7.1.0 - kompilacja i instalacja

Post autor: Radek_R »

jarman pisze:takze trudno mi powiedziec czy jest potrzebny czy tez nie ...
Jeżeli nie wiesz czy jest potrzebny, to zapewne nie jest potrzebny :]
#358274
http://www.prook.net
Awatar użytkownika
ethnoe
Użytkownik
Posty: 653
Rejestracja: 2006-01-31, 17:58
Lokalizacja: Helsinki

Re: Xorg 7.1.0 - kompilacja i instalacja

Post autor: ethnoe »

Radek_R mnie wyręczył, chciałem napisać to samo ;)
Samo słowo ubuntu pochodzi z języka Zulu i oznacza człowieczeństwo wobec innych, choć niektórzy tłumaczą je jako "nie potrafię skonfigurować Slackware"
jarman
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 2007-02-19, 15:46

Re: Xorg 7.1.0 - kompilacja i instalacja

Post autor: jarman »

no dobra, to teraz jak ja mam powiedziec skryptowi, czy tam procesowi instalacyjnemu "wiesz co, evdev nie bedzie mi potrzebny"?? ;-)
Slackware 12 / Debian SID
Centrino 1.7GHz// Ati Radeon 9600/9700 128MB
Awatar użytkownika
ethnoe
Użytkownik
Posty: 653
Rejestracja: 2006-01-31, 17:58
Lokalizacja: Helsinki

Re: Xorg 7.1.0 - kompilacja i instalacja

Post autor: ethnoe »

Przeczytaj FAQ :]
UWAGA! Jeśli nie zdecydowaliśmy się ściągnięcie wszystkich paczek ze źródłami, należy zahaszować odpowiadające im linijki w pliku build-from-tarballs.sh, inaczej skrypt wyrzuci komunikat błędu.
Znajdź linijkę z evdev, gdzieś w sekcji driver i zahaszuj.
Samo słowo ubuntu pochodzi z języka Zulu i oznacza człowieczeństwo wobec innych, choć niektórzy tłumaczą je jako "nie potrafię skonfigurować Slackware"
jarman
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 2007-02-19, 15:46

Re: Xorg 7.1.0 - kompilacja i instalacja

Post autor: jarman »

Sciagnalem i zainstalowalem kernel-headers do mojego jajka i problem z evdev zostal przeskoczony ... instalacja jednak wciaz nie przebiega pomyslnie ... tym razem:

Kod: Zaznacz cały

configure: creating ./config.status
config.status: creating Makefile
make: Nothing to be done for `all'.
make[1]: Entering directory `/home/jarman/linuch/X11R7.1/font/font-adobe-utopia-
type1-X11R7.0-1.0.1'
make[1]: Nothing to be done for `install-exec-am'.
/bin/sh ./mkinstalldirs /usr/X11R7/lib/X11/fonts/Type1
mkdir -p -- /usr/X11R7/lib/X11/fonts/Type1
 /bin/ginstall -c -m 644 UTB_____.afm /usr/X11R7/lib/X11/fonts/Type1/UTB_____.af
m
 /bin/ginstall -c -m 644 UTBI____.afm /usr/X11R7/lib/X11/fonts/Type1/UTBI____.af
m
 /bin/ginstall -c -m 644 UTBI____.pfa /usr/X11R7/lib/X11/fonts/Type1/UTBI____.pf
a
 /bin/ginstall -c -m 644 UTB_____.pfa /usr/X11R7/lib/X11/fonts/Type1/UTB_____.pf
a
 /bin/ginstall -c -m 644 UTI_____.afm /usr/X11R7/lib/X11/fonts/Type1/UTI_____.af                                                                                                  m
 /bin/ginstall -c -m 644 UTI_____.pfa /usr/X11R7/lib/X11/fonts/Type1/UTI_____.pf                                                                                                  a
 /bin/ginstall -c -m 644 UTRG____.afm /usr/X11R7/lib/X11/fonts/Type1/UTRG____.af                                                                                                  m
 /bin/ginstall -c -m 644 UTRG____.pfa /usr/X11R7/lib/X11/fonts/Type1/UTRG____.pf                                                                                                  a
make  install-data-hook
make[2]: Entering directory `/home/jarman/linuch/X11R7.1/font/font-adobe-utopia-                                                                                                  type1-X11R7.0-1.0.1'
/usr/X11R7/bin/mkfontscale /usr/X11R7/lib/X11/fonts/Type1
/usr/X11R7/bin/mkfontdir /usr/X11R7/lib/X11/fonts/Type1
/usr/X11R7/lib/X11/fonts/Type1
make[2]: execvp: /usr/X11R7/lib/X11/fonts/Type1: Permission denied
make[2]: *** [install-data-hook] Error 127
make[2]: Leaving directory `/home/jarman/linuch/X11R7.1/font/font-adobe-utopia-t                                                                                                  ype1-X11R7.0-1.0.1'
make[1]: *** [install-data-am] Error 2
make[1]: Leaving directory `/home/jarman/linuch/X11R7.1/font/font-adobe-utopia-t                                                                                                  ype1-X11R7.0-1.0.1'
make: *** [install-am] Error 2
Jak zwykle nie wiem o co chodzi ... :help: :help: :help:
Slackware 12 / Debian SID
Centrino 1.7GHz// Ati Radeon 9600/9700 128MB
Awatar użytkownika
ethnoe
Użytkownik
Posty: 653
Rejestracja: 2006-01-31, 17:58
Lokalizacja: Helsinki

Re: Xorg 7.1.0 - kompilacja i instalacja

Post autor: ethnoe »

SPrawdź, czy masz polecenia mkfontscale i mkfontdir.
Samo słowo ubuntu pochodzi z języka Zulu i oznacza człowieczeństwo wobec innych, choć niektórzy tłumaczą je jako "nie potrafię skonfigurować Slackware"
jarman
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 2007-02-19, 15:46

Re: Xorg 7.1.0 - kompilacja i instalacja

Post autor: jarman »

tzn gdzie mam to dokladnie sprawdzic ... wpisac w konsoli i zobaczyc czy bash to rozpoznaje czy jak?? Moglbys sprecyzowac podpowiedz??
Wyprzedze troche rozwoj sytuacji i zapytam, co w sytuacji gdy nie mam takiego polecenia??
Slackware 12 / Debian SID
Centrino 1.7GHz// Ati Radeon 9600/9700 128MB
Awatar użytkownika
ethnoe
Użytkownik
Posty: 653
Rejestracja: 2006-01-31, 17:58
Lokalizacja: Helsinki

Re: Xorg 7.1.0 - kompilacja i instalacja

Post autor: ethnoe »

No bo błąd polega na tym, że nie widzi tych dwóch aplikacji. Na pewno ustawiasz ziemmną PATH na ścieżkę, gdzie instalujesz nowe X'y?
Samo słowo ubuntu pochodzi z języka Zulu i oznacza człowieczeństwo wobec innych, choć niektórzy tłumaczą je jako "nie potrafię skonfigurować Slackware"
jarman
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 2007-02-19, 15:46

Re: Xorg 7.1.0 - kompilacja i instalacja

Post autor: jarman »

Wlasnie zapuscilem przeszukiwanie i znalazlem mkfontscale ... nawet 2x ... pierwsze w /usr/X11R6/bin/ (moje aktualne x-y) oraz w /usr/X11R7/bin/ (tu maja byc nowe) ... zgonie z FAQ proces kompilacji poprzedzam:

Kod: Zaznacz cały

export PATH=/usr/X11R7/bin:$PATH
i zaraz po tym odpalam skrypt w sposob opisany w FAQ tzn:

Kod: Zaznacz cały

PKG_CONFIG_PATH=/usr/X11R7/lib/pkgconfig:$PKG_CONFIG_PATH ./build-from-tarballs.sh -m /home/jarman/linuch/X11R7.1/Mesa-6.5/ /usr/X11R7
czy cos pokrecilem??
Slackware 12 / Debian SID
Centrino 1.7GHz// Ati Radeon 9600/9700 128MB
Awatar użytkownika
ethnoe
Użytkownik
Posty: 653
Rejestracja: 2006-01-31, 17:58
Lokalizacja: Helsinki

Re: Xorg 7.1.0 - kompilacja i instalacja

Post autor: ethnoe »

Powinno być dobrze, hmm.. szybkie wyjście wg. mnie, to zostawić w spokoju wszystkie fonty typu Type1, a potem je sobie dokompilujesz, jak już zakończy się instalacja. A jutro pomyślę nad rozwiązaniem tego problemu.
Samo słowo ubuntu pochodzi z języka Zulu i oznacza człowieczeństwo wobec innych, choć niektórzy tłumaczą je jako "nie potrafię skonfigurować Slackware"
jarman
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 2007-02-19, 15:46

Re: Xorg 7.1.0 - kompilacja i instalacja

Post autor: jarman »

wykrzaczylo mi sie jeszcze na innych fontach tj. font-bh-tff ... takze poza wszystkimi type1 to tez zakomentowalem i puscilem instalacje, zobaczymy czy teraz pojdzie ... niemniej jednak profilaktycznie sciagne jeszcze raz wszystkie fonty i w razie problemow puszcze instalacje z nowymi paczkami... jednak jakby sie powiodlo to jak pozniej dograc brakujace paczki??

tak pozatym to glupia sprawa z tymi trzcionkami, bo na wyniki trzeba czekac ok godziny ;-(
Slackware 12 / Debian SID
Centrino 1.7GHz// Ati Radeon 9600/9700 128MB
Awatar użytkownika
ethnoe
Użytkownik
Posty: 653
Rejestracja: 2006-01-31, 17:58
Lokalizacja: Helsinki

Re: Xorg 7.1.0 - kompilacja i instalacja

Post autor: ethnoe »

no takie uroki :/ kurczę, nie powiem Ci co masz źle, bo sam nie miałem z tym probelmów. Chociaż się chyba domyślam - zabierz na czas kompilacji prawa do uruchamiania mkfontscale i mkfontdir ze starych X'ów - może być tak że zamiast nowych bibliotek podczas kompilacji odpalają się stare i to powoduje błąd.
Samo słowo ubuntu pochodzi z języka Zulu i oznacza człowieczeństwo wobec innych, choć niektórzy tłumaczą je jako "nie potrafię skonfigurować Slackware"
jarman
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 2007-02-19, 15:46

Re: Xorg 7.1.0 - kompilacja i instalacja

Post autor: jarman »

a moze po prostu wylacze X'y i zainstaluje to na chama z konsoli?? czy to nie zalatwia problemu?? ... niemniej jednak bede pewnie potrzebowal dostepu do forum... Kiedys umialem, ale nie pamietam dokladnie, jak sie korzysta z konsolowej przegladarki www ??
Slackware 12 / Debian SID
Centrino 1.7GHz// Ati Radeon 9600/9700 128MB
Awatar użytkownika
ethnoe
Użytkownik
Posty: 653
Rejestracja: 2006-01-31, 17:58
Lokalizacja: Helsinki

Re: Xorg 7.1.0 - kompilacja i instalacja

Post autor: ethnoe »

Nie, wyłączenie X'ów nic nie zmieni :) Jesli nie chcesz zabierać praw, to eksportuj zmienną PATH w takiej postaci:

Kod: Zaznacz cały

export PATH=/usr/bin:/bin:/usr/X11R7/bin (czy gdzie tam trzymasz nowe x'y)
Ostatnio zmieniony 2007-02-28, 17:30 przez ethnoe, łącznie zmieniany 2 razy.
Samo słowo ubuntu pochodzi z języka Zulu i oznacza człowieczeństwo wobec innych, choć niektórzy tłumaczą je jako "nie potrafię skonfigurować Slackware"
jarman
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 2007-02-19, 15:46

Re: Xorg 7.1.0 - kompilacja i instalacja

Post autor: jarman »

oka, ale to za jakis czas, bo wlasnie zakomentowalem kolejna trzcionke (na ktorej sie wykrzaczalo po raz kolejny)... zatem za ok. godzine bede mogl sie za to zabrac ;-( ... ale bede uparty i dokoncze co zaczalem!!!!!!!!!!!!!!
Slackware 12 / Debian SID
Centrino 1.7GHz// Ati Radeon 9600/9700 128MB
ODPOWIEDZ