Nagrywanie filmów z karty telewizyjnej

Jak dostosować Slackware w tych dziedzinach.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Nagrywanie filmów z karty telewizyjnej

Post autor: mina86 »

Otóż, posiadam kartę telewizyjną[1], która o dziwo działa - tzn. mogę sobie oglądać telewizję zarówno używając xawtv jak i mplayera. Chciałbym jednak mieć możliwość nagrywania filmów (dajmy na to, że w poniedziałki o 20 Z Archiwum X, bo akurat w tym czasie jestem poza domem). Niby sam obraz udało mi się zapisać zarówno przy pomocy programu streamer (z pakietu xawtv) jak i mencodera, ale zachodzę w głowę jak sprząc to z dźwiękiem i właśnie tutaj pojawia się moje pytanie: jak to uczynić by nagrać sobie coś z telewizji do jakiegoś ładnego avika.

___________________
[1]

Kod: Zaznacz cały

# lspci |fgrep 02:0a     
02:0a.0 Multimedia video controller: Brooktree Corporation Bt878 Video Capture (rev 02)
02:0a.1 Multimedia controller: Brooktree Corporation Bt878 Audio Capture (rev 02)
-- dopisek --
Oż... sorry... niech jakiś moderator to przeniesie do Rozrywka / multimedia. ;) Za dużo tabów z forum miałem otwartych i już się pogubiłem.
Ostatnio zmieniony 2007-03-20, 22:08 przez mina86, łącznie zmieniany 1 raz.
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
Awatar użytkownika
qpalzm
Użytkownik
Posty: 172
Rejestracja: 2006-12-10, 18:07
Lokalizacja: Zabrze

Re: Nagrywanie filmów z karty telewizyjnej

Post autor: qpalzm »

pierwsza mysl - zgrac dzwiek osobno a pozniej scalic z filmem - nie wiem czy takie rozwiazanie cie zadowala. Nie powinno byc przesuniecia sciezki dzwiekowej wzgledem filmu. Jedyny problem to to ze trzeba poprowadzic jeszcze jeden kabel:/
www.xfce.daxa.pl
Awatar użytkownika
m4jkel
Użytkownik
Posty: 690
Rejestracja: 2005-10-15, 18:56
Lokalizacja: Katowice

Re: Nagrywanie filmów z karty telewizyjnej

Post autor: m4jkel »

qpalzm pisze:pierwsza mysl - zgrac dzwiek osobno a pozniej scalic z filmem - nie wiem czy takie rozwiazanie cie zadowala. Nie powinno byc przesuniecia sciezki dzwiekowej wzgledem filmu. Jedyny problem to to ze trzeba poprowadzic jeszcze jeden kabel:/
Podobno wszystkie drogi, które prowadzą do celu są dobre, ale ta jest wyjątkowo na około ;)
[url=http://userbars.org][img]http://img89.imageshack.us/img89/9140/brainpng1ug.png[/img][/url]
To nie był kwadrat. To było koło o charakterze prostokąta.
Awatar użytkownika
kazalot
Użytkownik
Posty: 1259
Rejestracja: 2006-04-05, 10:48

Re: Nagrywanie filmów z karty telewizyjnej

Post autor: kazalot »

witam od siebie dodam pare opcji

Kod: Zaznacz cały

#mencoder tv:// -tv alsa:amode=0:adevice=hw.0,0:audiorate=48000 -vf pp=lb,harddup ....

#cfourcc XVID -d XVID test.avi
amode=0 to oznacza u mnie tryb mono wiec u siebie ustaw odpowiednio do posiadanego sprzetu. sam dzwiek mozesz nagrac na 2 sposoby albo wyjscie audio z karty tv podlaczasz do wejscia w dzwiekowej, albo ladujesz modul snd-bt87x i adevice=hw.0,0 zmieniasz na wartosc odpowiadajaca karcie tv.

-vf hardup pogorszy jakosc obrazu ale umozliwia ogladanie na odtwarzaczach dvd/divx bez tego dzwiek sie rozjezdza, i na koniec zmiana tagow z mpv4 na xvid bez tego tez moze nie ruszyc na stacjonarnych jak nie zamierzasz ogladac to nie uzywaj, pisze dlatego ze mi zajelo sporo czasu zanim doszedlem co trzeba dac zeby na stacjonarnych chodzilo

zaleznie od posiadanego sprzetu wybierasz jakosc, wazne tez jest czy chcesz tylko nagrywac czy cos jeszcze robic na komputerze.
ja mam semprona2800, nagrywanie xvidem raczej odpada za slaby procesor , najlepsza jakosc da sie wyciagnac to nagrywajac lavc z bitrate=1400(dvd quality ;) ) dobra jakosc juz od 800.
xvidem na takim sprzecie to tylko bitrate=800 wyciagnie i chociaz jakosc jest lepsza od lavc 800 to zuzycie procesora zamiast 40% wychodzi ok 80% i to w nienajlepszej rozdzileczosci. trzeba pamietac tez zeby nie ustawic opcji nagrywania tak zeby obciazac wiecej niz 90% cpu bo moze gubic klatki.

sam obraz z tych kart bywa nie najlepszy jezeli masz problem ze slabej jakosci obrazem(zaklucenia) to postaw jakis magnetowid ustaw w nim programy i podlacz przez s-video albo composite daje to znaczna poprawe.
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: Nagrywanie filmów z karty telewizyjnej

Post autor: mina86 »

Niesamowite - wystarzczyło zaznaczyć Capture w alsamikserze. ;) Teraz tylko jeszcze muszę jakoś poprawić jakość tego nagrywanego dźwięku, bo efekty są niestety dość tragiczne.

-- dopisek --

Ha! I opcja z alsa pomogła na jakość dźwięku. :] Teraz już będę mógł sobie oglądać Z Archiwum X po powrocie z uczelni i na dodatek będę mógł sobie pomijać reklamy. W ogóle to otwiera przede mną setki nowych możliwości. Zamiast czekać do 2 w poniedziałki na Sędziów z Queens będę mógł spokojnie pójść spać z ustawieniem nagrywania. Jednak komputer to niesamowita maszyna. ;)
Ostatnio zmieniony 2007-03-21, 09:38 przez mina86, łącznie zmieniany 1 raz.
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
Mariusz
Użytkownik
Posty: 58
Rejestracja: 2005-06-13, 08:40
Lokalizacja: NY

Re: Nagrywanie filmów z karty telewizyjnej

Post autor: Mariusz »

Mozesz tez isc w globalne rozwiazanie do obslugi HTPC i poswiecic troche czasu w zainstalowanie i skonfigurowanie MythTV. Sam nigdy do tego sie nie zmusilem, ale mysle ze po ladnym skonfigurowaniu tego ciekawego projektu mozesz dojsc do tego, ze przestaniesz ogladac telewizje na zywo :)

Mariusz
Awatar użytkownika
kazalot
Użytkownik
Posty: 1259
Rejestracja: 2006-04-05, 10:48

Re: Nagrywanie filmów z karty telewizyjnej

Post autor: kazalot »

co znaczy "przestaniesz ogladac telewizje na zywo"?
tzn ze sama retransmisje bedzie ogladal czy ze bedzie wszystko nagrywac i dopiero ogladac?

nie uchwycilem idei jaka chciales przekazac...
wspomniales cos o mythtv, akurat jak ktos chce cos szybko nagrac to napewno chce mu sie opalac jakis program z gui , brnac przez menu, ustawiac programy itp;) zamiast w konsoli odpalic nagraj.sh ... tak zdecydowanie to jest ulatwianie sobie zycia ;)
Mariusz
Użytkownik
Posty: 58
Rejestracja: 2005-06-13, 08:40
Lokalizacja: NY

Re: Nagrywanie filmów z karty telewizyjnej

Post autor: Mariusz »

Moze opisze na przykladzie co rozumiem przez "przestac ogladac telewizje na zywo".
... Ogladam sobie na komputerze na zywo serial na TVP2 (wezmy na to "M jak Milosc" :D) i w pewnej chwili dzwoni kolega w sprawie tak waznej ze nie mozna odlozyc tej rozmowy na pozniej. Niestety powoduje to ze przegapiam jakze cenne 15 minut mojego ulubionego serialu! A moglbym przeciez korzystajac z odpalonego programu z gui, brniecia przez menu, ustawiania programow itp, zwyczajnie wcisnac pause, zakonczyc rozmowe i dokonczyc serial nie tracac ani minuty...
I to nazywam sytuacje ze przestajesz ogladac telewizje na zywo.
A co do ulatwiania sobie zycia, to kazdy ulatwia sobie tak jak lubi i chce :)

Pozdrawiam,
Mariusz
Awatar użytkownika
kazalot
Użytkownik
Posty: 1259
Rejestracja: 2006-04-05, 10:48

Re: Nagrywanie filmów z karty telewizyjnej

Post autor: kazalot »

no czyli chodzi ci o nagrywanie a potem ogladanie (chyba ze mythtv potrafi nagrywac odzielnie i ogladac odzielnie to jest cos czego ja do tej pory nie potrafie) , co do problemu to tez go znam, zawsze ktos mi dzwoni... dlatego mam "tandem" ;)
mencoder nagrywa a mplayer pokazuje to co sie nagrywa(dzieki czemu moge zatrzymac), wiekszosc programow ma taka funkcjonalnosc (np xaw)
a w mplayerze mozna chyba kazda opcje zmontowac przy pomocy basha(jakis czas temu byl watek o kontynuacji mplayerem filmu od momentu wylaczenia ;) )...


ja tam uwazam ze mythtv to sie nadaje do watku nt jak "szpanersko ogladac tv" a w temacie nagrywania filmow to mencoder nie ma konkurencji... ale to jest urok linuxa kazdy znajdzie cos dla siebie.
Mariusz
Użytkownik
Posty: 58
Rejestracja: 2005-06-13, 08:40
Lokalizacja: NY

Re: Nagrywanie filmów z karty telewizyjnej

Post autor: Mariusz »

kazalot pisze:no czyli chodzi ci o nagrywanie a potem ogladanie (chyba ze mythtv potrafi nagrywac odzielnie i ogladac odzielnie to jest cos czego ja do tej pory nie potrafie)
Oczywiscie ze sprowadza sie to do nagrywania, no bo gdzies to trzeba zapisac zeby ogladnac. Chodzi o to ze MythTV robi to jednoczesnie, ogladanie jest oddzielone od nagrywania. Programy telewizyjne nagrywa MythTV Backend, do ogladania sluzy MythTV Frontend.
kazalot pisze:ja tam uwazam ze mythtv to sie nadaje do watku nt jak "szpanersko ogladac tv" a w temacie nagrywania filmow to mencoder nie ma konkurencji...
No coz, ja uwazam ze glownym zadaniem MythTV jest nagrywanie telewizji i robieniu tego tez przy uzyciu kilku tunerow wraz np. automatycznym wycinaniem reklam.

Pozdrawiam,
Mariusz
Awatar użytkownika
kazalot
Użytkownik
Posty: 1259
Rejestracja: 2006-04-05, 10:48

Re: Nagrywanie filmów z karty telewizyjnej

Post autor: kazalot »

no nie wiem podejrzewam ze z karty potrafi tylko albo odtwarzac albo nagrywac(nie widzialem do tej pory programu ktory by potrafil naraz), a ogladanie sporwadza sie do odtwarzania nagranego (skompresowanego a co za tym idzie oglada sie w slabszej jakosci, dzieki funkcji pause to pewnie nawet jesli sie nie nagrywa?).

co do nagrywania, to podejrzewam ze opcje sprowadzaja sie do ustawienia wartosci bitrate oraz ograniczonej rozdzielczosci (pewnie 924x576 nie wyciagnie?)
kodek mpeg4 pewnie jeden jest i o ile to jest lavc to jeszcze ok ale jak cos innego to juz zupelnie nedza.
jezeli sie myle to mnie popraw ale tak zwykle jest w nagrywaczach z gui a co za tym idzie jakosc w porownaniu z mencoderem ma sie jak vcd do dvd,
mnie to nie zadowala mam za dobrej jakosci sprzet.
MythTV
MythTV is a homebrew PVR project with some video filters and small parts borrowed from MPlayer.
some - szkoda ze nie all
Mariusz
Użytkownik
Posty: 58
Rejestracja: 2005-06-13, 08:40
Lokalizacja: NY

Re: Nagrywanie filmów z karty telewizyjnej

Post autor: Mariusz »

kazalot pisze:no nie wiem podejrzewam ze z karty potrafi tylko albo odtwarzac albo nagrywac(nie widzialem do tej pory programu ktory by potrafil naraz), a ogladanie sporwadza sie do odtwarzania nagranego (skompresowanego a co za tym idzie oglada sie w slabszej jakosci, dzieki funkcji pause to pewnie nawet jesli sie nie nagrywa?).
Podam linka zeby nie przepisywac za duzo...
LiveTV - MythTV
Dopisek: Ale masz racje co do jednej karty. Nie da sie zapisywac i odtwarzac w tym samym czasie z jednego tunera.
co do nagrywania, to podejrzewam ze opcje sprowadzaja sie do ustawienia wartosci bitrate oraz ograniczonej rozdzielczosci (pewnie 924x576 nie wyciagnie?)
kodek mpeg4 pewnie jeden jest i o ile to jest lavc to jeszcze ok ale jak cos innego to juz zupelnie nedza.
jezeli sie myle to mnie popraw ale tak zwykle jest w nagrywaczach z gui a co za tym idzie jakosc w porownaniu z mencoderem ma sie jak vcd do dvd,
Ale gui nie ma nic do tego, ono jest tylko po to zeby pokazac to co sie nagralo. MythTV uzywa mpeg4 oraz NuppelVideo.
mnie to nie zadowala mam za dobrej jakosci sprzet.
Jaki sprzet bys nie mial to obawiam sie ze nie wyciagnie jako serwer MythTV przy jednoczesnym nagrywaniu kilka programow HD i odtwarzaniu przez kilka stacji robocznych :)
MythTV
MythTV is a homebrew PVR project with some video filters and small parts borrowed from MPlayer.
some - szkoda ze nie all
Bo MythTV to nie MPlayer, lecz aplikacja typu Windows Media Center. MPlayer to wspanialy program, ale to sa dwa rozne zagadnienia. W MythTV mozna uzywac MPlayera, odwrotnie sie nie da.

Mariusz
Ostatnio zmieniony 2007-04-06, 23:56 przez Mariusz, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
kazalot
Użytkownik
Posty: 1259
Rejestracja: 2006-04-05, 10:48

Re: Nagrywanie filmów z karty telewizyjnej

Post autor: kazalot »

nie zrozumiales co mam na mysli mowiac o jakosci.
link mi za wiele nie wyjasnil, zainstalowalem i sprawdzilem empirycznie, oglada sie skompresowane(jak dlamnie jakosc marna ale ja jestem jednym z tych co poleruja radiator ;)) nawet jezeli sie nie nagrywa.
jakosc obrazu jest niestety pojeciem subiektywnym,
tak samo jak jakosc dzwieku, niektorzy inwestuja 1000zl w przetwornik i podlaczaja go do wartego kilka/kilkanascie tys sprzetu hifi a inni kupuja za 30zl zestaw glosnikow 5.1 do komputera, (ktory latwo podlaczyc i nie trzeba sobie zawracac glowy trudnymi pojeciami jak przetwornik, przedwzmacniacz, koncowka mocy,thd ) i w ich odczuciu maja hifi i to 5.1...

ja jak nagrywam film to chce miec "quality"

screenshot z nagranego przezemnie z tv mencoderem filmu:
http://blabla12.webpark.pl/screenshot.png

to nie hdtv, zwykly pal nagrany analogowa karta na bt878 kupiona za 20 zl, i w dodatku przez composite(w tej scenie akurat nie widac artefaktow spowodowanych zakloceniem chrominancji poprzez luminancje ,ale efekt ten wystepuje, pozbylem sie go przerabiajac kabel od klawiatury ps2 na svideo)
ale to jest zagadnienie dla ludzi ktorzy cenia sobie jakosc,

mythtv jest ciekawym programem w stylu: zapraszam sasiadow,ogladamy z kanapy, udaje misia i mowie "moge zatrzymac , przewijac - mnie sie podba"... ale to jest inna grupa odbiorcow ;)

uzywajac mencodera zapraszam sasiadow, puszczam to co nagralem na duzy ekran wszyscy podchodza a ja mowie "znajdzcie artefakt" ;P
Ostatnio zmieniony 2007-04-07, 10:46 przez kazalot, łącznie zmieniany 1 raz.
Mariusz
Użytkownik
Posty: 58
Rejestracja: 2005-06-13, 08:40
Lokalizacja: NY

Re: Nagrywanie filmów z karty telewizyjnej

Post autor: Mariusz »

kazalot pisze:nie zrozumiales co mam na mysli mowiac o jakosci.
link mi za wiele nie wyjasnil
Link mial wyjasnic jak dziala ogladanie, mozliwosc zatrzymania ogladanie telewizji czy mozliwosc odlozenia decyzji o nagraniu filmu nawet przy koncu programu.
, zainstalowalem i sprawdzilem empirycznie, oglada sie skompresowane(jak dlamnie jakosc marna ale ja jestem jednym z tych co poleruja radiator ;)) nawet jezeli sie nie nagrywa.
jakosc obrazu jest niestety pojeciem subiektywnym,
Ano skompresowane, zgadza sie... pewnie z powodu ciagle malych dyskow.
screenshot z nagranego przezemnie z tv mencoderem filmu:
http://blabla12.webpark.pl/screenshot.png
Ladne. Jaki kodek?
mythtv jest ciekawym programem w stylu: zapraszam sasiadow,ogladamy z kanapy, udaje misia i mowie "moge zatrzymac , przewijac - mnie sie podba"... ale to jest inna grupa odbiorcow ;)
A ja widze ten program jako przydatne narzedzie do ogladania telewizji, nagrywania ulubionych programow zgodnie z programem telewizyjnym czy wycinania automatycznego reklam. Moim sasiadom nie zalezy czy cos tam mozna zatrzymywac czy nie ;)
uzywajac mencodera zapraszam sasiadow, puszczam to co nagralem na duzy ekran wszyscy podchodza a ja mowie "znajdzcie artefakt" ;P
A u mnie juz sama kablowka tworzy artefakty... ktorych zreszta nikt nie szuka... inna grupa odbiorcow pewnie :)

Pozdrawiam,
Mariusz
ODPOWIEDZ