Tradycyjne browarnictwo :)

Wszystko o czym chcecie dyskutować a tyczy się choć trochę Slackware Linux i nie tylko!

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
ethnoe
Użytkownik
Posty: 653
Rejestracja: 2006-01-31, 17:58
Lokalizacja: Helsinki

Tradycyjne browarnictwo :)

Post autor: ethnoe »

W "motylku" jacol poruszył ważną kwestię - nieskażone pasteryzacją browary. Ja (nie chwaląc się ofcoz :) ) w moim mieście mam jeden z tych przyczółków dobrego smaku - browar Ciechan (polecam, miodowy i mocny rządzi, jak nie w zwykłym sklepie, to na pewno w jakimś ze zdrową żywnością się dostanie). Pytanie do szanownych forumowiczów - jakie niepasteryzowane browary znacie i są według was godne polecenia?

Wątek oczywiście od lat 18 :P
Samo słowo ubuntu pochodzi z języka Zulu i oznacza człowieczeństwo wobec innych, choć niektórzy tłumaczą je jako "nie potrafię skonfigurować Slackware"
Awatar użytkownika
tomi_81
Użytkownik
Posty: 168
Rejestracja: 2006-11-27, 11:03
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Tradycyjne browarnictwo :)

Post autor: tomi_81 »

dobra piwo nie pasteryzowane ma jedna wade pijesz pijesz i bum nie ma Cię :] mialem okazje pic swego czasu czeskie pivko bodajże korona czy jakos tak nie znam czeskiego jezyka ale fakt faktem pychota:)
i tak życie nami miota
wracam na slackware
Awatar użytkownika
ethnoe
Użytkownik
Posty: 653
Rejestracja: 2006-01-31, 17:58
Lokalizacja: Helsinki

Re: Tradycyjne browarnictwo :)

Post autor: ethnoe »

Hmm.. w sumei racja. Trudno wychwycic moment krytyczny czasami.
Ale z drugiej storny niepasteryzowane smakuje ównie dobrze schlodzone, jak i w temp. pokojowej, czego o takim Żywcu powiedziec nie moge..
Samo słowo ubuntu pochodzi z języka Zulu i oznacza człowieczeństwo wobec innych, choć niektórzy tłumaczą je jako "nie potrafię skonfigurować Slackware"
miszmaniac
Moderator
Posty: 1510
Rejestracja: 2006-03-19, 12:00
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Tradycyjne browarnictwo :)

Post autor: miszmaniac »

Ja kiedyś miałem w klubie Pokład w Gdyni okazję pić piwko niepasteryzowane i nieklarowane. Amber co prawda... ale było bardzo dobre.
Wspomnienia następnego dnia.... nieciekawe:)
Pamiętaj,
Jeśli Twój problem został rozwiązany dopisz [b] [Rozw.] [/b]w tytule.
Projektowanie stron WWW: [url=http://www.miszewski.net.pl]www.miszewski.net.pl[/url]
Awatar użytkownika
difrost
Moderator
Posty: 2802
Rejestracja: 2006-03-11, 12:31
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Tradycyjne browarnictwo :)

Post autor: difrost »

Do normalnego browara dodaje się witaminę C (jako przeciwutleniacz). Właśnie Wit. C powoduje moczopędność browarka, ale też delikatnie niweluje kaca. W przypadku niepasteryzowanego nie jest (chyba) dodawana i można w prezencie obudzić się z kacem mordercą ;) (tutaj browar z Lwówka Śląskiego króluje, jeśli chodzi o kaca) :D
[url=http://bdtk.sourceforge.net][img]http://pin.if.uz.zgora.pl/~beton/bdt-ready.png[/img][/url] #337142
--------------------------------------------
"I had a letter in the post today. It said 'Gas Bill'. It sounds a tempting offer." -- Alan Cox
"Users have been trained that when a computer bluescreens and losing all of their data, it's either (a) just the way things are, or (b) it's microsoft's fault." -- Theodore Tso
maho
Użytkownik
Posty: 455
Rejestracja: 2006-03-25, 12:28
Lokalizacja: Kielcowo

Re: Tradycyjne browarnictwo :)

Post autor: maho »

tomi_81 pisze:dobra piwo nie pasteryzowane ma jedna wade pijesz pijesz i bum nie ma Cię :]
To jest chyba najdziwniejsze uczucie jak sie pije je pierwszy raz, a zwykle pilo sie duuzo razy :)
Awatar użytkownika
tomi_81
Użytkownik
Posty: 168
Rejestracja: 2006-11-27, 11:03
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Tradycyjne browarnictwo :)

Post autor: tomi_81 »

miszmaniac pisze:Ja kiedyś miałem w klubie Pokład w Gdyni okazję pić piwko niepasteryzowane i nieklarowane. Amber co prawda... ale było bardzo dobre.
Wspomnienia następnego dnia.... nieciekawe:)
Kac gigant glowa jak piłka do koszykówki:D jednym slowem zajefajnie :P
i tak życie nami miota
wracam na slackware
Awatar użytkownika
aleks
Użytkownik
Posty: 80
Rejestracja: 2006-04-17, 12:33

Re: Tradycyjne browarnictwo :)

Post autor: aleks »

a gdzie mozna takie cudo w poznaniu dostac??
najlepiej niepasteryzowane filtrowane
bo chyba w zwyklym spozywczo-monopolowym niebedzie??
Awatar użytkownika
ethnoe
Użytkownik
Posty: 653
Rejestracja: 2006-01-31, 17:58
Lokalizacja: Helsinki

Re: Tradycyjne browarnictwo :)

Post autor: ethnoe »

Może się trafić, ale to już trzeba mieć szczęście, najłatwiej (ale i drogo) jest w sklepach ze zdrową żywnością. Tylko że tam może chodzić nawet po 5 zł za piwo..

A z tym kacem to przesadzacie panowie.. :P
Na marginesie - czy wszystkie niepasteryzowane są takie mocne? Bo Ciechany mają koło 8,6% czystego alkoholu.
Samo słowo ubuntu pochodzi z języka Zulu i oznacza człowieczeństwo wobec innych, choć niektórzy tłumaczą je jako "nie potrafię skonfigurować Slackware"
Awatar użytkownika
Lizard
Moderator
Posty: 2629
Rejestracja: 2005-05-21, 15:48
Lokalizacja: miasto w mieście

Re: Tradycyjne browarnictwo :)

Post autor: Lizard »

ethnoe, niewykluczone. Pasteryzacja polega na wybiciu wszelkiego paskudztwa w wysokiej temperaturze. Jak wiadomo im cieplej tym alkohol szybciej zwiewa z napojów wszelakich.
Error 404 - footer not found
miszmaniac
Moderator
Posty: 1510
Rejestracja: 2006-03-19, 12:00
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Tradycyjne browarnictwo :)

Post autor: miszmaniac »

Tak jest, takie piwo jest zawsze mocniejsze, bo w czasie pasteryzacji niestety część alkoholu odparowuje.

Ciężko jest dostać takie piwo w sklepie, bo ma termin ważności max kilka dni.
W przypadku Ambera to były 2-3 dni max w beczkach.
Pamiętaj,
Jeśli Twój problem został rozwiązany dopisz [b] [Rozw.] [/b]w tytule.
Projektowanie stron WWW: [url=http://www.miszewski.net.pl]www.miszewski.net.pl[/url]
BeteNoire
Użytkownik
Posty: 2666
Rejestracja: 2005-03-21, 01:39
Lokalizacja: z lasu

Re: Tradycyjne browarnictwo :)

Post autor: BeteNoire »

difrost pisze:Do normalnego browara dodaje się witaminę C (jako przeciwutleniacz). Właśnie Wit. C powoduje moczopędność browarka, ale też delikatnie niweluje kaca.
Ciekawa teoria, ale podciągnę ją pod S-F ;) Wg mnie to alkohol i duża zawartość wody powodują moczopędność browara ;) Zwłaszcza, że przeważnie nie pije się jednego półliterka, ale conajmniej 2-3.
Awatar użytkownika
ethnoe
Użytkownik
Posty: 653
Rejestracja: 2006-01-31, 17:58
Lokalizacja: Helsinki

Re: Tradycyjne browarnictwo :)

Post autor: ethnoe »

miszmaniac pisze:W przypadku Ambera to były 2-3 dni max w beczkach.
Coś dziwne ;) Ciechan chyba do 2 tygodni może leżeć w buteleczce, nie sprawdzałem sam, ale taie chodzą słuchy.
BeteNoire pisze:Wg mnie to alkohol i duża zawartość wody powodują moczopędność browara
Hmm.. aż chciałem się dowiedzieć sam, ale google (po polsku ofcoz) jest raczej ogólnikowe.
Samo słowo ubuntu pochodzi z języka Zulu i oznacza człowieczeństwo wobec innych, choć niektórzy tłumaczą je jako "nie potrafię skonfigurować Slackware"
jacol
Przyjaciel Forum
Posty: 680
Rejestracja: 2004-06-12, 17:34

Re: Tradycyjne browarnictwo :)

Post autor: jacol »

Witam.
Ta moczopędność powodowana jest: wazopresyną. Powoduje wadliwą gospodarkę wodą przez nerki. Wydzielanie wazopresyny blokuje alkohol. Pozdrawiam jacol.
PS. Polecam stronkę: http://www.browar-czarnkow.pl. Cena w mojej miejscowości to faktycznie 5 zł ale za litr Noteckiego.
Awatar użytkownika
difrost
Moderator
Posty: 2802
Rejestracja: 2006-03-11, 12:31
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Tradycyjne browarnictwo :)

Post autor: difrost »

BeteNoire pisze:
difrost pisze:Do normalnego browara dodaje się witaminę C (jako przeciwutleniacz). Właśnie Wit. C powoduje moczopędność browarka, ale też delikatnie niweluje kaca.
Ciekawa teoria, ale podciągnę ją pod S-F ;) Wg mnie to alkohol i duża zawartość wody powodują moczopędność browara ;)
Sam alkohol, to może niekoniecznie, ale ilość spożytego płynu też ma znaczenie. Przy czym wypij litr wody i zobaczysz, że aż tak szybko Ciebie nie pogoni.
BeteNoire pisze: Zwłaszcza, że przeważnie nie pije się jednego półliterka, ale conajmniej 2-3.
Masz na myśli ,,wersję'' pokojową, a nie sportową :)
[url=http://bdtk.sourceforge.net][img]http://pin.if.uz.zgora.pl/~beton/bdt-ready.png[/img][/url] #337142
--------------------------------------------
"I had a letter in the post today. It said 'Gas Bill'. It sounds a tempting offer." -- Alan Cox
"Users have been trained that when a computer bluescreens and losing all of their data, it's either (a) just the way things are, or (b) it's microsoft's fault." -- Theodore Tso
ODPOWIEDZ