Mordowanie laptopa przez OS

Wszystko o czym chcecie dyskutować a tyczy się choć trochę Slackware Linux i nie tylko!

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
XWindowsMen
Użytkownik
Posty: 123
Rejestracja: 2005-11-13, 18:06
Lokalizacja: Bydgoszcz

Mordowanie laptopa przez OS

Post autor: XWindowsMen »

Witam.
Myjąc się w wannie naszła mnie myśl... za niedługo kupię laptopa - czy wybór OS'u będzie miał wpływ np. długość jego działania na bateriach!? Czy Slackware jest mniej np. "prądożerny" niż Windows!? Czy dłużej będę używał laptopa na surowo-prostym KDE czy może Win Vista + wszystkie wodotryski!? Z góry dziękuje za zainteresowanie tematem.
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: Mordowanie laptopa przez OS

Post autor: mina86 »

XWindowsMen pisze:czy wybór OS'u będzie miał wpływ np. długość jego działania na bateriach!?
Tak. Jeżeli OS nie będzie wspierał tego całego ACPI czy co to tam jest to procek będzie cały czas działał na 100%.
XWindowsMen pisze:Czy Slackware jest mniej np. "prądożerny" niż Windows!?
Tego nie wiem. Podejżewam, że jak dobrze skonfigurujesz Slackware'a (bo zapewne trochę pokonfigurować będziesz musiał) to będzie tak samo prądożerny.
XWindowsMen pisze:Czy dłużej będę używał laptopa na surowo-prostym KDE czy może Win Vista + wszystkie wodotryski!?
Najdłużej będzie w trybie tekstowym. Mniej wodotrysków oznacza, że procesor dłużej "śpi", a to oznacza, że może być częściej spowalniany/wyłączany/czy-coś-tam.
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
darkstar2111
Użytkownik
Posty: 51
Rejestracja: 2007-09-02, 11:22

Re: Mordowanie laptopa przez OS

Post autor: darkstar2111 »

Pewnie, że będzie różnica. Nie tylko procesor ma funkcje oszczędzania energii ! Karta graficzna pod pokroju Radeona X1300 ma pod Aero (w zViście) sporo roboty, a taki Gnome + Beryl działa u mnie na ATI Rage 128. Co tu dużo mówić, na tej rivie od Szlipka też działał (pytający wie o co chodzi ;) ).
Nie wiem jaki sprzęt w końcu kupisz, ale ta właśnie oszczędność prądu to chyba jedyna zaleta grafik intela. (Zwanych także "Akceleratorami" (ang accelerate - przyspieszać), ale nazwa nie odzwierciedla ich działania).
tadziu
Użytkownik
Posty: 325
Rejestracja: 2004-05-23, 18:21
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Mordowanie laptopa przez OS

Post autor: tadziu »

Osobiście starałem się jak mogłem, ale Windows (XP Home) dalej żre mniej prądu od mojego Slackware (11.0) + KDE. Przy maksymalnym oszczędzaniu energii Slack żre 12W, Windows trochę poniżej 9W. To dość spora różnica... No ale Linux jest dla mnie wygodniejszy.

Laptop: IBM Thinkpad T40
Linux registered user #325402
Awatar użytkownika
KLAPEK
Użytkownik
Posty: 843
Rejestracja: 2004-06-13, 21:00

Re: Mordowanie laptopa przez OS

Post autor: KLAPEK »

Mi na starym lapcoku [compaqu c400] slack chodzi średnio 4,5 godz. [w tym czasie siedzę na necie, słucham muzyki, czasem jakaś kompilacja mała... - całość na fluksie]

Był tam win98, nie pamiętam ile chodził, ale na pewno nie dłużej ;)
Teraz nie mam jak sprawdzić, bo dysk był za mały i jest tylko slack :)
Państwowa dziwka, flądra w jedwabiu i złocie. || Chcą za nią tren nieść, duszę włócząc w błocie. || Cyril Tourneur (1575-1625) ||
#318805 @ Slackware GNU/Linux
Awatar użytkownika
zwierzak
Użytkownik
Posty: 206
Rejestracja: 2006-08-31, 12:56
Lokalizacja: Animal Planet

Re: Mordowanie laptopa przez OS

Post autor: zwierzak »

Była tam win98,
bo dysk był za mały i
to tak jakby , zupa była za słona więc wyżuciłem żone :)

a na poważnie, to mi przecierz im mniej się używa (typu odtwarzanie płyt, audio, efekty itp, a windows jest prądo żerny, bo on robi dużo rzeczy w tle o których user czasem nawet nie wie...,taka vista ma precierz 1 G ramu w minimalnych wymaganiach a i tak to jest dla niej mało...) tym dłużej działa, zwykle w dorbych laptopach koło 3 godz, najnowsze procesory typu intel core 2 pobierają mniej prądu od starszy oraz ich odpowieników produkcji AMD ( mój stary Athlon xp2000 bral 1.7V a teraz dual-core 1.6 bierze 1.3).
pzdr

[ Komentarz dodany przez: Lizard: 2007-09-03, 18:57 ]
Przemoc w rodzinie, to Twoja sprawa, ale przemocy ortograficznej na forum nie zdzierżę.
Ostatnio zmieniony 2007-09-03, 17:56 przez zwierzak, łącznie zmieniany 1 raz.
imposible is nothing
Awatar użytkownika
kazalot
Użytkownik
Posty: 1259
Rejestracja: 2006-04-05, 10:48

Re: Mordowanie laptopa przez OS

Post autor: kazalot »

zwierzak pisze: pobierają mniej prądu od starszy oraz ich odpowieników produkcji AMD ( mój stary Athlon xp2000 bral 1.7V a teraz dual-core 1.6 bierze 1.3).
to co podales to nie prad tylko napiecie, a baterie rozladowuje wlasnie pobor pradu.
Awatar użytkownika
zwierzak
Użytkownik
Posty: 206
Rejestracja: 2006-08-31, 12:56
Lokalizacja: Animal Planet

Re: Mordowanie laptopa przez OS

Post autor: zwierzak »

No jak, przecierz skoro P=U*I, a U jest większe to i P jest większe, więc zużywa więcej watów, czyli mamy większy rachunek za prąd...
No ale logicznie rzecz biorąc w przeliczeniu na rok to nie będzie w ogóle odczuwalne ( 1 gr?)
imposible is nothing
Avatar
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 2007-05-07, 23:11

Re: Mordowanie laptopa przez OS

Post autor: Avatar »

zwierzak pisze:No jak, przecierz skoro P=U*I, a U jest większe to i P jest większe
Zgadza się tylko jeżeli I nie zmniejszy się więcej razy niż U wzrośnie... Czy jakoś tak., W każdym razie I też jest zmienną. Wzrost napięcia może powodować zmniejszenie potrzebnego do pracy prądu. Ale chyba w tym przypadku tak nie jest:
:arrow: http://en.wikipedia.org/wiki/CPU_power_dissipation
Awatar użytkownika
XWindowsMen
Użytkownik
Posty: 123
Rejestracja: 2005-11-13, 18:06
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Mordowanie laptopa przez OS

Post autor: XWindowsMen »

darkstar2111 pisze:Nie wiem jaki sprzęt w końcu kupisz, ale ta właśnie oszczędność prądu to chyba jedyna zaleta grafik intela.
Z czego ostatnio się dowiaduję, że z driverami pod Linuxa może być problem :/
Środowisko (nakładka graficzna) najbardziej zasobo&energo-oszczędna to!? I żeby jeszcze miała taką filozofie obsługi jak w windowsie (np. KDE) to już w ogóle byłoby super :) Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
zwierzak
Użytkownik
Posty: 206
Rejestracja: 2006-08-31, 12:56
Lokalizacja: Animal Planet

Re: Mordowanie laptopa przez OS

Post autor: zwierzak »

No to jak chcesz żeby środowisko wyglądało jak w windowsie, a nie chcesz miec z niczym problemów to czemu windowsa nie zainstalujesz? Co potrzebujesz od linuksa czego windows nie ma?
Ostatnio zmieniony 2007-09-03, 20:42 przez zwierzak, łącznie zmieniany 1 raz.
imposible is nothing
Awatar użytkownika
kazalot
Użytkownik
Posty: 1259
Rejestracja: 2006-04-05, 10:48

Re: Mordowanie laptopa przez OS

Post autor: kazalot »

zwierzak pisze:No jak, przecierz skoro P=U*I, a U jest większe to i P jest większe, więc zużywa więcej watów, czyli mamy większy rachunek za prąd...
No ale logicznie rzecz biorąc w przeliczeniu na rok to nie będzie w ogóle odczuwalne ( 1 gr?)
jezeli rachunek za prad, to licznik nie liczy mocy chwilowej tylko czynna p=u*i*cos(x), napiecie w gniazdku to 230V , licznik liczy wiec tylko prad jaki pobierasz a napiecie jest stale.
bateria to nie elektrownia i nie bedzie drukowac rachunku za prad tylko sie rozladowywac, pojemnosc baterii jest w mah , to jak szybko sie rozladuje zalezy od tego jak duzy prad bedzie pobierac komputer.
zgodnie ze wzorem ktory podales , jezeli porownasz 2 procesory pobierajace 10W (np core duo i pentiumI) to ten na wyzszym napieciu (pentiumI) pobiera mniejszy prad bedzie wiec na danej baterii pracowac dluzej.
Awatar użytkownika
XWindowsMen
Użytkownik
Posty: 123
Rejestracja: 2005-11-13, 18:06
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Mordowanie laptopa przez OS

Post autor: XWindowsMen »

zwierzak pisze:No to jak chcesz żeby środowisko wyglądało jak w windowsie, a nie chcesz miec z niczym problemów to czemu windowsa nie zainstalujesz? Co potrzebujesz od linuksa czego windows nie ma?
Nie chodzi o to. Laptop super-bajerancki nie będzie, ja wodotrysków nie potrzebuję - także szukam "złotego środka".
Awatar użytkownika
zwierzak
Użytkownik
Posty: 206
Rejestracja: 2006-08-31, 12:56
Lokalizacja: Animal Planet

Re: Mordowanie laptopa przez OS

Post autor: zwierzak »

No to normalny slack dobrze skonfigurowany (acpi) z fluxboxem i bedzie gicior, ja tak mam i trzyma o godzine dłużej niż na windowsie xp
imposible is nothing
darkstar2111
Użytkownik
Posty: 51
Rejestracja: 2007-09-02, 11:22

Re: Mordowanie laptopa przez OS

Post autor: darkstar2111 »

XWindowsMen pisze:
zwierzak pisze:No to jak chcesz żeby środowisko wyglądało jak w windowsie, a nie chcesz miec z niczym problemów to czemu windowsa nie zainstalujesz? Co potrzebujesz od linuksa czego windows nie ma?
Nie chodzi o to. Laptop super-bajerancki nie będzie, ja wodotrysków nie potrzebuję - także szukam "złotego środka".
Zainstaluj GNOME i wyłącz wszystkie szmery bajery typu żelujące okna itp. jezeli trochę go stuningujesz, tj. przesuniesz górną belkę na dół, to oprócz tego, że zamiast napisu "Start" będziesz miał napis "Aplikacje" (no ok, jeszcze Miejsca i System). Wszystko wygląda praktycznie identycznie, a jeżeli chodzi Ci o łatwość obsługi dla rodziny która jest zżyta z interface windowsa, to jakoś sobie zaradzisz. Moja siostra na przykład lepiej kuma teraz Linuxa niż Windows, a sam wiesz jaki ma "ciąg do technologii" ;-)
ODPOWIEDZ