Czasowa blokada P2P na Slacku + LMS Pomóżcie początkujący.

Serwery i sieci oparte na Slackware, wszelkiego rodzaju usługi, troubleshooting.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
serv
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 2007-06-10, 20:37
Lokalizacja: Wrocław

Czasowa blokada P2P na Slacku + LMS Pomóżcie początkujący.

Post autor: serv »

Witam wszystkich gorąco i serdecznie.

proszę o wszelkie zrozumienie i wyrozumiałość czytając mój pierwszy post.

Ponieważ stawiam pierwsze kroki w systemie Slackware( jako serwer) proszę o w miarę łatew naprowadzenie mnie do celu, nie chcę tutaj gotowców pod moje wymagania ale proszę o nakierowanie mnie, jakieś opisy przykłady tego, co zamierzam osiągnąć.

Mój serwer pełni role rutera tzn posiadam sieć około 20 userków po wi-fi i skrętce którzy są podłączeni do DSL 4MB/s poprzez ten serwer. Do zarządzania tym wszystkim używam LMS ( przydzielanie określonego pasma, rozpoznawanie komputerów po MAC itd).
Wszystko działa znakomicie dopóki nikt nie korzysta ''bez umiaru'' z programów typu P2P.
Moją prośbą do was jest przedstawienie instalacji i konfiguracji odpowiednich modułów służących do blokowania P2P. Przedstawię krótki schemat jak ja to widzę w praktyce:

Jakaś zapora wykrywa wszelki ruch typu P2P i blokuje go w określonych godzinach, chciałbym aby tylko niektórym adresom IP blokowało P2P np od 7 rano do 22 wieczorem.
Było by miło gdyby dało sie edytować listę IP przez przeglądarkę ale nie wiem czy to ma sens i jest możliwe- oceńcie sami.
Być może LMS ma wbudowaną taką funkcje lub da się dodać.

Za wszystkie podpowiedzi dziękuje z góry i proszę o proste wytłumaczenie mi ich działania, w Google znalazłem takie coś jak zapory iptables i ipp2p ale nie wiele o nich wiem i dlatego proszę was specjalistów w tej dziedzinie o pomoc, dla mnie to jest siedzenie miesiącami na Google i czytanie i tak jeszcze nie mam pewności czy będzie działać jak należy a dla takich specjalistów jak Wy zapewne kilka minutek napisania skryptu ( chyba tak to sie nazywa). Myślę że wiele osób skorzysta z tego postu dlatego zdecydowałem się na jego napisanie, ponieważ na tym forum nie znalazłem nic co dało by mi jakieś wskazówki zapory sieciowej + moduł sterowania czasowego a chciałbym to zrobić sam tylko brak mi jakichkolwiek przykładów i instrukcji.

Pozdrawiam

P.S. Jeśli post został napisany w nieodpowiednim miejscu, proszę o jego przeniesienie.[/quote]
Awatar użytkownika
bojleros
Użytkownik
Posty: 785
Rejestracja: 2005-08-29, 11:12
Lokalizacja: z widokem na familoki :)

Re: Czasowa blokada P2P na Slacku + LMS Pomóżcie początkujący.

Post autor: bojleros »

Czasowe blokowanie p2p możesz uzyskać poprzez zastosowanie modułu time (iptables).Możesz też przeładowywać ustawienia firewalla przy użyciu corna.
Awatar użytkownika
serv
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 2007-06-10, 20:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czasowa blokada P2P na Slacku + LMS Pomóżcie początkujący.

Post autor: serv »

bojleros, Dzięki bardzo ale ja potrzebuje więcej konkretów i szegółów Twoja odpowiedź zabrzmiała tak jak "gdzie moge dostać pieczywo??" odp. " w sklepie spożywczym " ale brak konkretów na temat gdzie ten sklep się znajduje. Jako stawiający pierwsze kroki potrzebuje jakiś sprawdzonych przykładów i chodziarz krótkiego opisu jak to działa tak abym wiedział z czym to się je i mógł sam to dostosować do moich potrzeb.
W poszukiwaniu rozwiązania problemu, najbardziej pomocna jest znajomość odpowiedzi.
Awatar użytkownika
bojleros
Użytkownik
Posty: 785
Rejestracja: 2005-08-29, 11:12
Lokalizacja: z widokem na familoki :)

Re: Czasowa blokada P2P na Slacku + LMS Pomóżcie początkujący.

Post autor: bojleros »

Obawiam się że niestety bez pobieżnego zrozumienia jak działa iptables będziesz miał istotne problemy z integracją z lms. Czy zaglądałeś do działu "FAQ" / "Propozycje do FAQ" ?? Są tam co najmniej dwa przykłady konfiguracji firewalla które pomogą zrozumieć podstawy iptables.

Czy znasz ten sklep ?? Mają niezłe bułki ;):
http://www.google.pl/search?q=iptables+ ... =firefox-a
http://www.google.pl/search?q=cron+howt ... =firefox-a
http://lukasz.bromirski.net/docs/tlumaczenia.html
ODPOWIEDZ