SLACKWARE 12 jako klient DNS - problem

Serwery i sieci oparte na Slackware, wszelkiego rodzaju usługi, troubleshooting.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
ondreyos
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 2007-11-01, 17:31
Lokalizacja: Poznań

SLACKWARE 12 jako klient DNS - problem

Post autor: ondreyos »

witam.

mam nastepujacy problem:

lacze z kablowki rozdzielone routerem (najtanszy badziew - asmax br604 - niestety, nie mam na to wplywu). komputer ze slackware poprawnie otrzymuje konfiguracje z DHCP'a - zarowno adresy, brame jak i DNS'y.

pingi do bramy oraz w swiat po adresach ip wychodza bez problemow, ale DNS nie rozwiazuje nazw (jesli jest ustawiony na 192.168.2.1 czyli na router). po ustawieniu serwera DNS recznie na serwery tepsy (w resolv.conf wpisanie nameserver 194.204.152.34
nameserver 194.204.159.1) wszystko dziala poprawnie.

router asmaxa jako serwer DNS dziala - obsluguje kilka windowsow bez zadnych problemow. dodatkowo komputer ze slackiem przed wgraniem biezacej wersji chodzil na wersji 11 i tez nie bylo problemow. robiac upgrade przepartycjonowalem dysk, wiec odpada mozliwosc, ze pakiety z nowej i poprzedniej wersji sie gryza.

macie moze jakis pomysl, o co moze chodzic? bo ja szczerze mowiac totalnie nie mam pomyslu, co sie dzieje ;-(
Awatar użytkownika
dienet
Moderator
Posty: 2105
Rejestracja: 2007-07-24, 18:58
Lokalizacja: Racibórz/Rybnik

Re: SLACKWARE 12 jako klient DNS - problem

Post autor: dienet »

Zlookaj sobie strone man z dhcpcd. Znajdziesz tam jak zrobic aby nie nadpisywal reslov.conf
Pozdr0
dienet
[img]http://i164.photobucket.com/albums/u19/slawek15/kotekeo0lq3.jpg[/img]
Awatar użytkownika
ondreyos
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 2007-11-01, 17:31
Lokalizacja: Poznań

Re: SLACKWARE 12 jako klient DNS - problem

Post autor: ondreyos »

dzieki za pomoc, ale nie o to mi chodzilo.

to, jak recznie zmienic adres serwera DNS to wiem. interesuje mnie cos innego

dlaczego slackware w wersji 12 nie moze sie 'dogadac' z routerem dzialajacym jako serwer DNS, natomiast bez problemow rozwiazuje adresy korzystajac z DNS'ow tepsy

czy to wina systemu, routera, implementacji uslugi DNS na ktoryms z tych urzadzen... naprawde ten temat wydaje mi sie interesujacy. tym bardziej, ze pierwszy raz sie z czyms w tym stylu spotykam

pozdr.
miszmaniac
Moderator
Posty: 1510
Rejestracja: 2006-03-19, 12:00
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: SLACKWARE 12 jako klient DNS - problem

Post autor: miszmaniac »

A pokaż wynik polecenia:

Kod: Zaznacz cały

dig www.wp.pl@192.168.1.1
Gdzie 192.168.1.1 -> twój adres routera.
Pamiętaj,
Jeśli Twój problem został rozwiązany dopisz [b] [Rozw.] [/b]w tytule.
Projektowanie stron WWW: [url=http://www.miszewski.net.pl]www.miszewski.net.pl[/url]
Awatar użytkownika
ondreyos
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 2007-11-01, 17:31
Lokalizacja: Poznań

Re: SLACKWARE 12 jako klient DNS - problem

Post autor: ondreyos »

dobra rada. sprawdze jak bede mial mozliwosc, czyli po weekendzie. bede jeszcze musial doinstalowac bind'a - bo o ile pamietam, dig jest skladnikiem tego pakietu.
miszmaniac
Moderator
Posty: 1510
Rejestracja: 2006-03-19, 12:00
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: SLACKWARE 12 jako klient DNS - problem

Post autor: miszmaniac »

Tak, dig jest w paczce z Bindem, także powodzenia.

ps. Jakbyś mógł zmienić sobie podpis na pisany normalnymi literkami (według zasad netykiety), to społeczność Internetowa była by Ci wdzięczna:)
Pamiętaj,
Jeśli Twój problem został rozwiązany dopisz [b] [Rozw.] [/b]w tytule.
Projektowanie stron WWW: [url=http://www.miszewski.net.pl]www.miszewski.net.pl[/url]
Awatar użytkownika
ondreyos
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 2007-11-01, 17:31
Lokalizacja: Poznań

Re: SLACKWARE 12 jako klient DNS - problem

Post autor: ondreyos »

niestety, ale wyglada na to, ze problem pozostanie bez odpowiedzi. mielismy male spiecie z sasiadami, u ktorych znajduje sie router i w ramach odwetu wyczepili nasz kabel z routera :( wiec na razie problem (do odwolania) zostaje zawieszony....

a szkoda, bo bylem ciekawy, o co tutaj chodzilo...

pozdr.
ODPOWIEDZ