Interfejs webowy

Serwery i sieci oparte na Slackware, wszelkiego rodzaju usługi, troubleshooting.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

tt@tszz.net
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 2007-10-24, 22:56

Interfejs webowy

Post autor: tt@tszz.net »

Jakich narzedzi/jezykow programowania (skrypty w bashu, perl, php?) musze uzyc, zeby stworzyc interfejs webowy do zarzadzania i administracji serwerem. Interesuje mnie sposob uzyskania komunikacji z powloka (np. bash) i mozliwosc wykonywania dowolnych polecen np. ifconfig, iptables. Dane wysylane poprzez formularz ze strony www. Wskazowki do tematu mile widziane. ;-)
topdolar
Użytkownik
Posty: 389
Rejestracja: 2006-10-05, 18:35

Re: Interfejs webowy

Post autor: topdolar »

tt@tszz.net pisze:skrypty w bashu, perl, php
wydaje mi sie ze wystarczy, odpowiednia funkcja w php do wykonania programu + odpowiednie prawa na plikach i bedzie cacy :)
Awatar użytkownika
Grucha
Administrator
Posty: 1681
Rejestracja: 2004-05-21, 14:24
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Interfejs webowy

Post autor: Grucha »

Możesz też się przyjrzeć Webminowi.
"Touch my car and i will touch your girl"
tt@tszz.net
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 2007-10-24, 22:56

Re: Interfejs webowy

Post autor: tt@tszz.net »

Grucha pisze:Możesz też się przyjrzeć Webminowi.
Wlasnie zaczalem, pewnie chwile mi to zajmie, moze jeszcze jakies przyklady gotowych rozwiazan co bym mogl cos podpatrzec?
Awatar użytkownika
slackman
Użytkownik
Posty: 77
Rejestracja: 2006-12-06, 18:28

Re: Interfejs webowy

Post autor: slackman »

Czytałem nie dawno o czymś takim jak Ajaxterm. Jest to skrypt w Pythonie który uruchamiasz na serwerze. Umożliwia on dostęp do konsoli przez przeglądarkę internetową na porcie 443(HTTPS).
tt@tszz.net
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 2007-10-24, 22:56

Re: Interfejs webowy

Post autor: tt@tszz.net »

Perl. pehap, python.. a ja sie zawsze upieralem, ze nigdy nie bede programowal, haha.
Awatar użytkownika
ondreyos
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 2007-11-01, 17:31
Lokalizacja: Poznań

Re: Interfejs webowy

Post autor: ondreyos »

to moze zajrzyj pode ten adres. http://anyterm.org/

musisz dokompilowac modul do apacza (musi byc w wersji 2) i to prawie cala filozofia. polaczenie moze byc SSL'owane. wymaga obslugi javascriptu po stronie klienta.

na stronie http://demos.anyterm.org/bastet/anyterm.html masz demo online - mozna pograc w prostego konsolowego tetrisa poprzez przegladarke.


i jeszcze troche pomarudze :P
Jakich narzedzi/jezykow programowania (skrypty w bashu, perl, php?) musze uzyc, zeby stworzyc
oraz
Perl. pehap, python.. a ja sie zawsze upieralem, ze nigdy nie bede programowal, haha.
cos sie kolega gubi w zeznaniach :P
tt@tszz.net
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 2007-10-24, 22:56

Re: Interfejs webowy

Post autor: tt@tszz.net »

Nie gubie sie, staralem sie nie interesowac programowaniem a w koncu wyjdzie na to, ze na nim skupie wiekszosc uwagi. pzdr!
Awatar użytkownika
ondreyos
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 2007-11-01, 17:31
Lokalizacja: Poznań

Re: Interfejs webowy

Post autor: ondreyos »

to sie przyjrzyl anyterm'owi - byc moze uda sie sprawe zalatwic calkowicie bez programowania. tylko kompilacja apacza i dodatkowych modulow - ale to chyba i tak lepiej, niz pisac system webowy od podstaw.

p.s. jesli ruszysz temat anyterma - plis, wrzuc na forum opis czy sie udalo i czy warto.

pzdr.
tt@tszz.net
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 2007-10-24, 22:56

Re: Interfejs webowy

Post autor: tt@tszz.net »

Dam znac, a co do programowania to lepiej umiec niz nie umiec a potem zalowac ;>
Awatar użytkownika
slackman
Użytkownik
Posty: 77
Rejestracja: 2006-12-06, 18:28

Re: Interfejs webowy

Post autor: slackman »

możliwości jest na tyle że możesz obyć się bez umiejętności programowania. A co do sryptu np. Ajaxterma to przecież nie musisz wiedzieć jak jest napisany, wystarczy uruchomić, a konfiguruje się go jak każdy inny program konsolowy
tt@tszz.net
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 2007-10-24, 22:56

Re: Interfejs webowy

Post autor: tt@tszz.net »

Co do linkow, przygladnalem sie tak pobieznie AjaxTerm i anyterm ale to nie jest to czego szukam, chodzi mi o mozliwosc wykonywania polecen systemowych za posrednictwem www a nie dostep do terminala (bezposrednio). ;) Przeanalizuje kod zrodlowy Webmin-a, dzieki.
mancin
Użytkownik
Posty: 61
Rejestracja: 2006-03-29, 18:02

Re: Interfejs webowy

Post autor: mancin »

aplite/appro
Awatar użytkownika
ondreyos
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 2007-11-01, 17:31
Lokalizacja: Poznań

Re: Interfejs webowy

Post autor: ondreyos »

mozesz troche mniej enigmatycznie?

bo szczerze mowiac za bardzo nie wiem, co masz na mysli. szukalem w necie ale to, co znalazlem totalnie nie ma zwiazku z tematem
mancin
Użytkownik
Posty: 61
Rejestracja: 2006-03-29, 18:02

Re: Interfejs webowy

Post autor: mancin »

Chodziło mi oto, ze możesz zainteresować się jak działa interfejs appro/aplite . Jest to linux dla acess pointów planet/ovislink z interfejsem web, w którym ustawia się wiele funkcji linuxa, zwykle klepanych z konsoli. wifi.online.pl Twórcy softu udzielają się na forum online'u, więc może się podzielą pomysłami.
Ostatnio zmieniony 2007-11-08, 11:20 przez mancin, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ