logowanie ruchu gg w sieci

Serwery i sieci oparte na Slackware, wszelkiego rodzaju usługi, troubleshooting.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

mokry
Użytkownik
Posty: 58
Rejestracja: 2005-03-30, 22:00

logowanie ruchu gg w sieci

Post autor: mokry »

Witam

Mam problem!!! Otóż jeden z użytkowników mojej sieci naubliżał niepełnosprawnemu chłopakowi przez gg. Matka chłopaka zgłosiła sprawę na policję. Policji udało się zlokalizować sprawcę. Mnie wezwano na komisariat i pouczono że mam jako dostawca zabezpieczyć sie przed tego typu zdarzeniami bo następnym razem mogą nie być aż tak dociekliwi i obciążyć mnie odpowiedzialnością. Moje pytanie brzmi w jaki sposób logować ruch gg w sieci czy jest to możliwe według schematu DATA GODZINA NR GG UŻYTKOWNIKA MOJEJ SIECI ADRES IP UŻYTKOWNIKA MOJEJ SIECI >>> NUMER GG ROZMÓWCY Proszę o porady i wskazówki odnośnie narzędzi na które mam zwrócić uwagę a także wskazówki co i w jaki sposób zapisywać w logach.

Proszę pomóżcie. Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 2007-11-09, 15:47 przez mokry, łącznie zmieniany 1 raz.
maho
Użytkownik
Posty: 455
Rejestracja: 2006-03-25, 12:28
Lokalizacja: Kielcowo

Re: logowanie ruchu gg w sieci

Post autor: maho »

dsniff+ggsniff

Tyle ze znow to jest ingerencja w prywatnosc uzytkownika sieci i sie pojawia nastepny problem :)
Awatar użytkownika
bojleros
Użytkownik
Posty: 785
Rejestracja: 2005-08-29, 11:12
Lokalizacja: z widokem na familoki :)

Re: logowanie ruchu gg w sieci

Post autor: bojleros »

Takie logowanie jest odrobinę utopijne. Przecież naubliżać może używając innego komunikatora i co wtedy ? Sniffer na każdy protokół komunikatora ? Lepiej i prościej klasycznie logować połączenia przechodzące przez router. Wtedy na podstawie czasu i portów można ustalić bez problemu kto i gdzie. Nie łamie się także prywatności !.
largo3
Moderator
Posty: 1302
Rejestracja: 2006-06-11, 11:08

Re: logowanie ruchu gg w sieci

Post autor: largo3 »

mokry pisze:Mnie wezwano na komisariat i pouczono że mam jako dostawca zabezpieczyć sie przed tego typu zdarzeniami bo następnym razem mogą nie być aż tak dociekliwi i obciążyć mnie odpowiedzialnością.
Czy to oznacza, że jeżeli naubliżam komuś, dajmy na to przez GG, to TP SA (mam Neostradę) poniesie z tego powodu konsekwencje prawne? Albo jeżeli zadzwonię do kogoś i mu "pojadę" to mój operator będzie obciążony odpowiedzialnością? Dla mnie to trochę dziwne...
Ostatnio zmieniony 2007-11-09, 18:49 przez largo3, łącznie zmieniany 1 raz.
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity.
-- Dennis Ritchie
Linux Registered User #419452
Awatar użytkownika
Grucha
Administrator
Posty: 1681
Rejestracja: 2004-05-21, 14:24
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: logowanie ruchu gg w sieci

Post autor: Grucha »

To zasadniczo jest bezcelowe, bo by trzeba było składować cały ruch, a każdy prawdziwy komunikator i tak przesyła wszystko w formie szyfrowanej.
"Touch my car and i will touch your girl"
mokry
Użytkownik
Posty: 58
Rejestracja: 2005-03-30, 22:00

Re: logowanie ruchu gg w sieci

Post autor: mokry »

w przyszłym tygodniu mam stawić sie na komisariacie po co nie wiem .. podobno namierzyli gościa w jaki sposób - nie wiem znając życie pewnie i tak umorzą sprawę
Awatar użytkownika
Sad Mephisto
Administrator
Posty: 2824
Rejestracja: 2004-05-22, 13:24
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: logowanie ruchu gg w sieci

Post autor: Sad Mephisto »

Akurat jeśli chodzi o GG, to nie ma większego problemu, bo Gadu-Gadu S.A. dość chętnie udostępnia logi (oczywiście na wniosek prokuratury). Widziałem tego typu logi i mogę Wam powiedzieć, że dość dużo informacji jest zbieranych - w tym wszystkie te, o których mówi mokry.
[i]Thank you for noticing this notice. Now that you've noticed this notice, you may have noticed that this notice is noticably unnoticable.
$ python -c "print int(''.join(map(lambda x: str(len(x)),'Kto z woli i myśli zapragnie Pi spisać cyfry ten zdoła.'.split())))/1e+10"[/i]
Awatar użytkownika
Barca
Użytkownik
Posty: 277
Rejestracja: 2005-01-24, 20:25

Re: logowanie ruchu gg w sieci

Post autor: Barca »

GGniuf ma opcję logowania :P
beukot
Użytkownik
Posty: 276
Rejestracja: 2006-06-23, 21:10
Lokalizacja: z domu/z pracy
Kontakt:

Re: logowanie ruchu gg w sieci

Post autor: beukot »

largo3 pisze:Czy to oznacza, że jeżeli naubliżam komuś, dajmy na to przez GG, to TP SA (mam Neostradę) poniesie z tego powodu konsekwencje prawne? Albo jeżeli zadzwonię do kogoś i mu "pojadę" to mój operator będzie obciążony odpowiedzialnością? Dla mnie to trochę dziwne...
TPSA ma specjalne osoby do kontaktów z organami ścigania.
Robiłem kiedyś pseudoekspertyze dla nich (masa stron z ipkami - określić
kto jest za nie odpowiedzialny - oczywiście 98% to neo).
Dane użytkowników na podstawie takich logów sprzed 2 lat (sic!) mieli po ~1h.
Naprawde mając neo nie jest się anonimowym :D
Najpiękniejszych chwil w życiu nie zaplanujesz. One przyjdą same.
maho
Użytkownik
Posty: 455
Rejestracja: 2006-03-25, 12:28
Lokalizacja: Kielcowo

Re: logowanie ruchu gg w sieci

Post autor: maho »

Majac IP z danej godziny, sprawdza numer tel i dojda do wlasciciela. Tak to sie odbywa ? :P
acek
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 2006-09-26, 21:27
Kontakt:

Re: logowanie ruchu gg w sieci

Post autor: acek »

mokry pisze:pouczono że mam jako dostawca zabezpieczyć sie przed tego typu zdarzeniami bo następnym razem mogą nie być aż tak dociekliwi i obciążyć mnie odpowiedzialnością.
Czy podano jakąkolwiek podstawę prawną?
topdolar
Użytkownik
Posty: 389
Rejestracja: 2006-10-05, 18:35

Re: logowanie ruchu gg w sieci

Post autor: topdolar »

slyszeliscie o sprawie typa, ktory na wikipedi gdzie tylko mogl zamieszczal fotki z meskim przyrodzeniem ? TP zalatwilo sprawe w pol dnia

dla TP to nie problem kogos wylapac jak maja tylko ip(neo)
ODPOWIEDZ