Chlodzenie Olejem !

Wszystko o czym chcecie dyskutować a tyczy się choć trochę Slackware Linux i nie tylko!

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

maho
Użytkownik
Posty: 455
Rejestracja: 2006-03-25, 12:28
Lokalizacja: Kielcowo

Chlodzenie Olejem !

Post autor: maho »

http://jednostka.centralna.akwarium.patrz.pl/
http://youtube.com/watch?v=mo5eZ9VljOk&feature=related

Bawil sie ktos w takie cos ? Calkiem ciekawe by bylo, jak by sie ktos spytal
"Gdzie masz serwer ?"
"A tam w akwarium" :)

Chcial niechcial, chyba trzeba bedzie na jakims starszym kompie przetestowac ;)
Awatar użytkownika
Sad Mephisto
Administrator
Posty: 2824
Rejestracja: 2004-05-22, 13:24
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Chlodzenie Olejem !

Post autor: Sad Mephisto »

Pomysł fajny, szkoda tylko, że napęd optyczny i dysk twardy trzeba mimo wszystko trzymać na zewnątrz...
[i]Thank you for noticing this notice. Now that you've noticed this notice, you may have noticed that this notice is noticably unnoticable.
$ python -c "print int(''.join(map(lambda x: str(len(x)),'Kto z woli i myśli zapragnie Pi spisać cyfry ten zdoła.'.split())))/1e+10"[/i]
Awatar użytkownika
wojtekor
Użytkownik
Posty: 434
Rejestracja: 2007-08-24, 00:28
Lokalizacja: Edinburgh
Kontakt:

Re: Chlodzenie Olejem !

Post autor: wojtekor »

ta, ale wyboraz sobie np dokladanie ramu czy przestawienie zworki na mb w takiej sytuacji :)
linux registered user # 447967
linux registered machine # 354787
maho
Użytkownik
Posty: 455
Rejestracja: 2006-03-25, 12:28
Lokalizacja: Kielcowo

Re: Chlodzenie Olejem !

Post autor: maho »

Sad, robi sie jakas stylowa polke na dysk i cdrom nad akwarium i wyglada calkiem ladnie :)

wojtekor, No coz, wkladasz rece i jazda :D
Pozniej tylko w oleju jestes troche ubrudzony, ale za cene zdziwienia ludzi to mozna i tak sie bawic.
btw. przeciez do kompa nie wrzucasz czegos codziennie, szczegolnie jak by to byl jakis serwer :)
Awatar użytkownika
Lizard
Moderator
Posty: 2629
Rejestracja: 2005-05-21, 15:48
Lokalizacja: miasto w mieście

Re: Chlodzenie Olejem !

Post autor: Lizard »

E tam, trzymanie kompa w zamrażalniku jest bardziej cool. 8)

Z tym olejem chodzi przede wszystkim o wyciszenie, a jak ostatnio miałem okazję się przekonać, najwięcej hałasu robi właśnie to co musi być nad powierzchnią.
Error 404 - footer not found
kasjo
Użytkownik
Posty: 207
Rejestracja: 2004-07-05, 15:40
Lokalizacja: Zabłudów

Re: Chlodzenie Olejem !

Post autor: kasjo »

Sad Mephisto pisze:Pomysł fajny, szkoda tylko, że napęd optyczny i dysk twardy trzeba mimo wszystko trzymać na zewnątrz...
Napędu optycznego faktycznie lepiej nie wsadzać w olej (problem z czyszczeniem płyt) ale dysk twardy? Na pierwszym filmie siedzi w oleju. Drugiego jeszcze nie oglądałem.

ps. Pomysł z bąbelkami mnie rozłożył :)
Ostatnio zmieniony 2007-11-24, 16:34 przez kasjo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Sad Mephisto
Administrator
Posty: 2824
Rejestracja: 2004-05-22, 13:24
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Chlodzenie Olejem !

Post autor: Sad Mephisto »

Na pierwszym filmie to ja widzę zewnętrzny dysk twardy ;)
A jak chcesz zanurzać dysk twardy, to proszę bardzo, tylko backupy najpierw zrób :)
[i]Thank you for noticing this notice. Now that you've noticed this notice, you may have noticed that this notice is noticably unnoticable.
$ python -c "print int(''.join(map(lambda x: str(len(x)),'Kto z woli i myśli zapragnie Pi spisać cyfry ten zdoła.'.split())))/1e+10"[/i]
Awatar użytkownika
darjerz
Użytkownik
Posty: 1052
Rejestracja: 2004-05-28, 18:26
Lokalizacja: Wrocław

Re: Chlodzenie Olejem !

Post autor: darjerz »

A przecież dysk jest hermetyczny, a olej nie przewodzi więc co niby ma mu się stać?
Nie ma rzeczy niemożliwych dla kogoś, kto nie musi ich zrobić sam.
Awatar użytkownika
ondreyos
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 2007-11-01, 17:31
Lokalizacja: Poznań

Re: Chlodzenie Olejem !

Post autor: ondreyos »

moze sie osmiesze, ale spytam - dlaczego dysku nie wsadzac do oleju?

glowica, talerze itp sa zapakowane szczelnie. jedyne co mi przychodzi do glowy to silnik krecacy talerzami. ale to sa moje domysly. elektroniki przeciez ruszyc nie powinno - taka sama jest na innych elementach

a swoja droga - dwie rzeczy mnie zastanawiaja. jak wyglada kwestia roznych konektorow, stykow itp - przeciez one nie sa robione w wersjach szczelnych. i jak sie olej do nich dostanie to moze zaczac dzialac jak izolator. i wystarczy, ze np. tylko jeden ze stykow RAM'ow sie 'zaizoluje' - calosc przestani dzialac. jesli to sie stanie przy podlaczaniu tasiemki do napedu ide - pojawic sie moga jakies przeklamania czy problemy z odczytem/dostepem do urzadzenia

a druga rzecz - olej wcale nie jest obojetny. np. na gume dziala zraco. czy np. za pol roku komputer w oleju nie zamieni sie w cos na ksztalt gabki?
maho
Użytkownik
Posty: 455
Rejestracja: 2006-03-25, 12:28
Lokalizacja: Kielcowo

Re: Chlodzenie Olejem !

Post autor: maho »

Odpowiedz jest prosta, wszystko to trzeba sprawdzic :D
Awatar użytkownika
wik5
Użytkownik
Posty: 158
Rejestracja: 2005-01-01, 20:15
Lokalizacja: Leszno
Kontakt:

Re: Chlodzenie Olejem !

Post autor: wik5 »

Dyski nie są szczelne.
Awatar użytkownika
argon
Użytkownik
Posty: 240
Rejestracja: 2004-09-29, 00:49
Lokalizacja: Węgorzewo
Kontakt:

Re: Chlodzenie Olejem !

Post autor: argon »

Nie polecam oleju roślinnego, lepszy byłby jakiś mineralny. Roślinny z czasem się utlenia i gęstnieje, szczególnie w cieple. Poza tym sposób ciekawy :)
Odnośnie dysków twardych: obejrzyjcie dokładnie swoje i zobaczcie czy nie mają malutkiej dziurki do wyrównania ciśnienia na obudowie. Mój ST3320620A ma, tędy olej mógłby się dostać do środka.
Słyszałem o ludziach pakujących dyski w hermetyczne puszki zaklejane silikonem, żeby później można było je wrzucić do wody / oleju...
Na mój gust dobra rzecz, pod warunkiem że nikt później przez lata nie chce zaglądać do tego sprzętu... poza tym może być problem z ew. doczyszczeniem (trzeba by użyć sporo izopropanolu / butanolu żeby to odtłuścić).
Ostatnio zmieniony 2007-11-24, 17:44 przez argon, łącznie zmieniany 1 raz.
No RISC, no fun!
Awatar użytkownika
kazalot
Użytkownik
Posty: 1259
Rejestracja: 2006-04-05, 10:48

Re: Chlodzenie Olejem !

Post autor: kazalot »

darjerz pisze: dysk jest hermetyczny
odkrylem ostatnio ze po odlepieniu nalepek "warranty void" widac przez prawie centymetrowe otwory talerz...
hermetyczne nalepki? ;)
Awatar użytkownika
ondreyos
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 2007-11-01, 17:31
Lokalizacja: Poznań

Re: Chlodzenie Olejem !

Post autor: ondreyos »

no nie do konca sie zgodze z twierdzeniami o dziurkach w dyskach itp. o ile wiem to nawet kawalek kurzu ktory dostanie sie pomiedzy glowice a talerz moze narobic wiele szkod. w zwiazku z tym chyba dyski mozna uznac za szczelne. poza tym - pomijajac kurz - co by bylo z dyskami w np. mocno zabrudzonych pomieszczeniach? pol milimetra osadu na talerzu? chyba to tak nie dziala...
topdolar
Użytkownik
Posty: 389
Rejestracja: 2006-10-05, 18:35

Re: Chlodzenie Olejem !

Post autor: topdolar »

te dziurki sa zakryte specjalnym materialem, ktory nie przepuszcza zadnych drobinek, wiele dyskow juz rozebralem i zawsze cos bylo :) (cos w stylu malej gombki czy czegos podobnego)
ODPOWIEDZ