htb czy hfsc przy statycznym dzieleniu pasma?

Serwery i sieci oparte na Slackware, wszelkiego rodzaju usługi, troubleshooting.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

overburn
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 2005-09-14, 12:04

htb czy hfsc przy statycznym dzieleniu pasma?

Post autor: overburn »

Witam

Naczytałem sie że hfsc jest lepsze od htb pod wieloma względami i zastanawiam się czy nie przejść sobie na hfsc bo obecnie używam htb, ale generalnie mam tak że przyznaje userom statycznie pasmo czyli np 320/128 640/256 i tak dalej, generalnie htb mi załatwia to co potrzebuje. Pytanie takie czy w przypadku jak zasadniczo ja userowi daje pasmo tak jak opisane wyżej, to ma sens zmieniać na hfsc czy nie? co ewentualnie zyskam zmieniając htb na hfsc lub ewentualnie na jeszcze coś innego? A może do takiego podziału pasma jeszcze lepiej nadaje się jakiś inny program?
Ostatnio zmieniony 2008-03-01, 10:47 przez overburn, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Spaulding
Użytkownik
Posty: 564
Rejestracja: 2005-07-17, 14:59
Lokalizacja: Chełm
Kontakt:

Re: htb czy hfsc przy statycznym dzieleniu pasma?

Post autor: Spaulding »

overburn pisze:nadaje się jakiś inny program
to raczej jest algorytm kolejkowania etc.
Powered By:
funtoo, openbox, mc, ekg2, git, ssh...
(very unstable packages but stable system :>)
overburn
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 2005-09-14, 12:04

Re: htb czy hfsc przy statycznym dzieleniu pasma?

Post autor: overburn »

p1r4te pisze:
overburn pisze:nadaje się jakiś inny program
to raczej jest algorytm kolejkowania etc.
no to jest czepianie się słówek i nie wnosi nic w temacie, ale dobra niech będzie to może jakiś inny algorytm kolejkowania lub może program/skrypt korzystający z innego algorytmu kolejkowania(lub jeszcze czegoś innego) ?

poza tym za wiki. "Program jest algorytmem zapisanym w języku zrozumiałym dla maszyny" więc nawet nie do końca jest się do czego przyczepić
Ostatnio zmieniony 2008-03-01, 10:58 przez overburn, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
myuser
Użytkownik
Posty: 442
Rejestracja: 2006-02-09, 17:44
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: htb czy hfsc przy statycznym dzieleniu pasma?

Post autor: myuser »

overburn pisze:poza tym za wiki. "Program jest algorytmem zapisanym w języku zrozumiałym dla maszyny" więc nawet nie do końca jest się do czego przyczepić
prosze nie uznawajmy Wikipedii za wiarygodne zrodlo wiedzy...

Jesli chodzi o htb vs hsfc to scisle zalezy to od wielu rzeczy, np. ilosci userow. Podobno hsfc mialo problem z > 200 hostow.

Tutja bylo kiedys o tym glosno: www.inet.one.pl
overburn
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 2005-09-14, 12:04

Re: htb czy hfsc przy statycznym dzieleniu pasma?

Post autor: overburn »

czyli jak mam więcej niż 200 userów to hfsc odpada tak? a jest coś lepszego od htb dla wiekszej liczby userów czy to jest obecnie optymalne rozwiązanie?
mancin
Użytkownik
Posty: 61
Rejestracja: 2006-03-29, 18:02

Re: htb czy hfsc przy statycznym dzieleniu pasma?

Post autor: mancin »

Ja z kolei "słyszałem" ,ze htb ma problem z przydziałem aktualnie wolnego pasma . U mnie jest tak,że jak dam na głównej klasie rate 80% łącza to ma tendencję do utrzymywania właśnie takiej prędkości , z rzadka tylko dochodzi do ceil. HTB przydziela głównie to co musi, a hfsc to co może.
Awatar użytkownika
xil
Moderator
Posty: 862
Rejestracja: 2004-06-20, 22:20
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: htb czy hfsc przy statycznym dzieleniu pasma?

Post autor: xil »

mancin,
1. nieprawda z tym htb - u mnie doskonale sobie radzi z przydzialem ponad plan (poza tym klasa root powinna miec rate == ceil).
2. sama zasada dzialania htb pozwala spokojnie dystrybuowac zetony tak, ze wykorzysta sie to, co jest dostepne.
3. hfsc nie przydziela tego, co moze, bo, dodatkowo bierze pod uwage zdefiniowane krzywe dla klas i nie przydzieli nic poza krzywa (chodz tak naprawde wskutek jednego uproszczenia robi to troche na opak)
4. hfsc przestanie calkowicie przydzielac wedlug zasady dystrybucji nadmiaru gdy wejdzie w trym pracy zachowania wartosci RT !!! obetnie wszystkim do z gory nalozonych wartosci nie wychodzac nic a nic poza to!
5. hfsc mialo problem z 1200 userami x 2 kolejki na 50Mbit na linuksie. czy stwierdzony problem nalezy do 'uchybien algorytmu hfsc', tego nie stwierdzilem, aczkolwiek jest bardziej zlozony od htb.
Ostatnio zmieniony 2008-03-03, 18:33 przez xil, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ