Notebook z procesorem 64 bitowym

Wszystko o czym chcecie dyskutować a tyczy się choć trochę Slackware Linux i nie tylko!

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

szymek
Użytkownik
Posty: 76
Rejestracja: 2005-12-10, 18:42

Notebook z procesorem 64 bitowym

Post autor: szymek »

Witam wszystkich forumowiczów

Noszę się z zamiarem kupienia notebooka, myślałem o czymś takim:

notebook

Mam w związku z tym pytanie, czy opłaca mi się kupować komputer z procesorem 64 bitowym, jeśli i tak będę instalował 32 bitowy system (naczytałem się o problemach z architekturą 64 bit, software i te sprawy)? Czy taki procesor nie będzie się marnował? Czy nie lepiej jest kupić laptopa z celeronem (chociaż opinie o celeronach montowanych w notebookach nie są pochlebne) lub pentium? Jaka może być różnica w wydajności między dual 2 core a np. celeronem?
Awatar użytkownika
dienet
Moderator
Posty: 2105
Rejestracja: 2007-07-24, 18:58
Lokalizacja: Racibórz/Rybnik

Re: Notebook z procesorem 64 bitowym

Post autor: dienet »

Roznica pewnie bedzie spora bo to calkiem inna technologia. Kup cora, ew. kiedys bedziesz jechal na 64 bitach.
Pozdr0
dienet
[img]http://i164.photobucket.com/albums/u19/slawek15/kotekeo0lq3.jpg[/img]
szymek
Użytkownik
Posty: 76
Rejestracja: 2005-12-10, 18:42

Re: Notebook z procesorem 64 bitowym

Post autor: szymek »

Dzięki za odpowiedź. Czyli jednak brać core 2 duo, będzie szybsze i (chyba) bardziej wydajne? Mam na myśli np. obsługę wielu programów na raz.
Awatar użytkownika
myuser
Użytkownik
Posty: 442
Rejestracja: 2006-02-09, 17:44
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Notebook z procesorem 64 bitowym

Post autor: myuser »

na chwile obecna _TYLKO_ dwu rdzeniowy procesor. Na tym nie oszczedzaj. Ja 2 lata temu kupowalem lapa i zaluje ze oszczedzilem na rocku i kupilem Semprona 3100+. Glowna roznica miedzy AMD a Intelem to rozne podejscie do pamieci L1 i L2. Intel ma wiecej L1, malo L2, za to AMD na odwrot. Nie udali mi sie niestety przetestowac ktore rozwiazanie sie lepiej zachowuje.
szymek
Użytkownik
Posty: 76
Rejestracja: 2005-12-10, 18:42

Re: Notebook z procesorem 64 bitowym

Post autor: szymek »

Dzięki za radę. Tylko że procek w tym komputerze jest z Intela, niemniej jest to core 2 duo. Zresztą zastanowię się mocno nad tym thinpadem, wyczytałem , że wentylator stale załącza się na drugi bieg i że matryca jest za ciemna, jeszcze poszukam. Dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
dienet
Moderator
Posty: 2105
Rejestracja: 2007-07-24, 18:58
Lokalizacja: Racibórz/Rybnik

Re: Notebook z procesorem 64 bitowym

Post autor: dienet »

Ale wiesz to nie musi byc c2d, bo chyba celerony tez sa dwurdzeniowe? Wiec moze taki cel?
Pozdr0
dienet
[img]http://i164.photobucket.com/albums/u19/slawek15/kotekeo0lq3.jpg[/img]
Awatar użytkownika
wojtekor
Użytkownik
Posty: 434
Rejestracja: 2007-08-24, 00:28
Lokalizacja: Edinburgh
Kontakt:

Re: Notebook z procesorem 64 bitowym

Post autor: wojtekor »

jak dla mnie zwyczajnie nie ma co oszczedzac, dobierz sprzet do swoich potrzeb i mozliwosci cenowych i kup najlepszy na jaki Cie stac. Nie wiesz czy za jakis czas nie zapragniesz zmiany na jakis 64bitowy port slacka.
linux registered user # 447967
linux registered machine # 354787
Awatar użytkownika
zgola
Użytkownik
Posty: 96
Rejestracja: 2005-08-12, 10:30
Lokalizacja: leszno
Kontakt:

Re: Notebook z procesorem 64 bitowym

Post autor: zgola »

Czegos nie rozumiem chlopaki, teraz chyba wszystkie sprzedawane laptopy maja procesor 64 bit - nawet najtansze jednordzeniowe celerony w acerze po 1200 zl, chyba ze sie Wam trafi jakis lezak magazynowy. Co do 2 rdzeni roznie to bywa mozna kupic lapka za 1400 zl z celeronem i c2d za 100 zl okazyjnie - oszczedzamy 300 do 500 zl ;)
Jeśli chcesz pomóc biednemu studentowi nie wahaj się ani chwili, przelej co łaska, sam wiesz jak teraz ciężko jest o kieliszek chleba nr konta: 52 1140 2004 0000 3102 4349 6053
Awatar użytkownika
tomi_81
Użytkownik
Posty: 168
Rejestracja: 2006-11-27, 11:03
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Notebook z procesorem 64 bitowym

Post autor: tomi_81 »

myuser pisze:Glowna roznica miedzy AMD a Intelem to rozne podejscie do pamieci L1 i L2. Intel ma wiecej L1, malo L2, za to AMD na odwrot. Nie udali mi sie niestety przetestowac ktore rozwiazanie sie lepiej zachowuje.
co do procków AMD hmm w klasie 64bit są o wiele więcej wydajne niż Intele osobiście na desktopie mam obecnie AMD QUAD 64bit i chodzi dużo lepiej niż c2d ale to już kwestia wyboru co do cache procesora poziom L2 przyspiesza o wiele im wiecej tym lepiej procesor jest w stanie więcej instrukcji wykonać.
System na 64bit Amd obecnie Gentoo bo nic nie chciało za bardzo chodzić na Tym
i tak życie nami miota
wracam na slackware
Awatar użytkownika
myuser
Użytkownik
Posty: 442
Rejestracja: 2006-02-09, 17:44
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Notebook z procesorem 64 bitowym

Post autor: myuser »

wiesz tomi81 to nie jest takie oczywiste z tym L1 i L2. Zalezy wiele od programow jakich sie uzywa. moglbys odpalic jakies bechmarki na tym c2d i amd?
Awatar użytkownika
tomi_81
Użytkownik
Posty: 168
Rejestracja: 2006-11-27, 11:03
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Notebook z procesorem 64 bitowym

Post autor: tomi_81 »

wynajde coś w portage i odpalę po testuję wyniki opublikuję:)
i tak życie nami miota
wracam na slackware
ODPOWIEDZ