instalacja i deinstalacja pakietów

Instalacja Slackware Linux, problemy i wstępna konfiguracja, aktualizacje do nowszych wersji.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Dodge
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 2008-12-06, 12:38
Lokalizacja: Chorzow

instalacja i deinstalacja pakietów

Post autor: Dodge »

Witam wszystkich!
Jestem świeżo "nawróconym" użytkownikiem Slackware`a - przesiadłem się na niego z Kubuntu. Generalnie jestem bardzo zadowolony, ale oczywiście mam kilka pytań.
1) jak odinstalować niektóre pakiety, które domyślnie zainstalowały się razem z systemem? takie jak np. kbabel, cervisia itp? szukałem ich swaretem, ale są chyba częścią jakichś większych paczek, bo wspomniany swaret nic mi nie wyrzucił. Pytanie stąd, że w Kubuntu mogłem takie paczki instalować i usuwać pojedynczo...
2) mam zewnętrzny dysk, z systemem plików NTFS. Podpinam go na USB. System podpina mi go do katalogu pendrive`a, który wcześniej utworzyłem, jednak nie mogę na niego nic zapisać. Dodatkowo przeglądać mogę go tylko jako root. U kolegi, używającego tej samej wersji slacka, wszystko działa normalnie, z tym że on ma ten dysk wpięty na sztywno do komputera, bodajże na SATA/
Będę bardzo wdzięczny za pomoc
pozdrawiam
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: instalacja i deinstalacja pakietów

Post autor: Pajaczek »

Ad 1) generalnie to nie chce się używać szukajki, co??
/var/log/package/ - tu masz listę zainstalowanych pakietów. Do deinstalacji służy polecenie

Kod: Zaznacz cały

removepkg nazwa_pakietu
tak jak do instalacji służy jedno z 2:

Kod: Zaznacz cały

installpkg
upgradepkg --install-new
Ad 2) NTFS jest w fazie eksperymentalnej do odczytu, to czy możesz go odczytywać czy nie, może zależeć od wkompilowania w kernel odpowiedniej opcji (oznaczonej ponadto jako ryzykowna). Jeśli używasz tego samego kernela co kolega... cóż, to może być inny problem... przejściówki??
Awatar użytkownika
emeselv
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 2008-11-11, 16:31

Re: instalacja i deinstalacja pakietów

Post autor: emeselv »

Awatar użytkownika
Lizard
Moderator
Posty: 2629
Rejestracja: 2005-05-21, 15:48
Lokalizacja: miasto w mieście

Re: instalacja i deinstalacja pakietów

Post autor: Lizard »

Odnośnie drugiego:
Ostatnio zmieniony 2008-12-14, 08:44 przez Lizard, łącznie zmieniany 1 raz.
Error 404 - footer not found
Dodge
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 2008-12-06, 12:38
Lokalizacja: Chorzow

Re: instalacja i deinstalacja pakietów

Post autor: Dodge »

[quote="Pajaczek"]
Ad 1) generalnie to nie chce się używać szukajki, co??
/var/log/package/ - tu masz listę zainstalowanych pakietów. Do deinstalacji służy polecenie

Kod: Zaznacz cały

removepkg nazwa_pakietu
tak jak do instalacji służy jedno z 2:

Kod: Zaznacz cały

installpkg
upgradepkg --install-new
Mój drogi, chciałbym zauważyć, że napisałem o użyciu swareta, więc pewne pojęcie o instalacji pakietów mam. Szukać także potrafię, więc złośliwość zupełnie zbędna. Chodzi mi o sytuację kiedy w menu mam jakiś program, jednak jego wyszukiwanie nie daje rezultatu. Trzymając się dalej przykładowego Kbabela - dla pewności popatrzyłem w /var/log/packages, jednak nie ma tam nic o takiej, ani podobnej nazwie. Jak w takim razie dowiedzieć się co jest odpowiedzialne za jego obecność?

Pozostałym za informacje o NTFS uprzejmie dziękuję - były pomocne.
Ostatnio zmieniony 2008-12-14, 18:05 przez Dodge, łącznie zmieniany 1 raz.
largo3
Moderator
Posty: 1302
Rejestracja: 2006-06-11, 11:08

Re: instalacja i deinstalacja pakietów

Post autor: largo3 »

http://packages.slackware.it/search.php ... 2&q=Kbabel

Użycia wyszukiwarki nie będę Cię uczył... wspomnę tylko, że w takich sytuacjach najlepiej jest szukać pliku, bo jak widać nie ma w Slackware osobnej paczki z Kbabel - program wchodzi w skład kdesdk. Zobacz co jeszcze jest w tej paczce i jeśli tego nie potrzebujesz odinstaluj całą paczkę.
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity.
-- Dennis Ritchie
Linux Registered User #419452
Dodge
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 2008-12-06, 12:38
Lokalizacja: Chorzow

Re: instalacja i deinstalacja pakietów

Post autor: Dodge »

Largo, i o tę wiedzę mi chodziło. Najwyraźniej trzeba będzie usuwać całe "duże" paczki, aby pozbyć się niechcianego softu. Dzięki i pozdrawiam!
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: instalacja i deinstalacja pakietów

Post autor: Pajaczek »

Dodge pisze:jak odinstalować niektóre pakiety, które domyślnie zainstalowały się razem z systemem?
A to SYSTEM instalowałeś swaretem... no tak... ale odinstalować również się swaretem da. Tylko właśnie ta nieszczęsna szukajka...

To co Largo, wcześniej podał Ci również emeselv, Largo3 rozszerzył wprawdzie wypowiedź.

No nic... nie miałem na myśli jakiejś złośliwości, ale często powtarza się wciąż ten sam problem... czasem więc odpowiedź leci niemal "z automatu".
Ostatnio zmieniony 2008-12-15, 17:57 przez Pajaczek, łącznie zmieniany 2 razy.
Rii23
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 2006-11-10, 16:48
Lokalizacja: Wrocław

Re: instalacja i deinstalacja pakietów

Post autor: Rii23 »

Witam

Korzystając z sytuacji ja tez zapytam bo to sie tyczy tematu
Mam aktualizacjie z 12.0 na 12.1. teraz na 12.2 ;]
Prawda jest taka ze obecnie moj system liczy ponad 823 paczki
a znając życie używam może połowe z nich.

Jak mogę wyszukac lub zlokalizować programy i biblioteki których nie używam i je usunąć
w gentoo jest emerge ktory to potrafi a w slacku ......... pomocy z tym śmietnikiem ;-)

pozdrawiam
Awatar użytkownika
mastertoy
Użytkownik
Posty: 72
Rejestracja: 2007-12-01, 16:12
Lokalizacja: Black Mesa Research Facility

Re: instalacja i deinstalacja pakietów

Post autor: mastertoy »

Slackware Current
Awatar użytkownika
krzkar
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 2008-07-01, 12:46
Lokalizacja: Lubin

Re: instalacja i deinstalacja pakietów

Post autor: krzkar »

Nie chciałbym się czepiać. Jednak:

Kod: Zaznacz cały

/var/log/packages/
[b]less[/b] is more, but more [b]more[/b] than [b]more[/b] is, so [b]more[/b] is less [b]less[/b], so use more [b]less[/b] if you want less [b]more[/b]
[img]http://img50.imageshack.us/img50/4575/userbar3in1ex7.gif[/img]
Awatar użytkownika
emeselv
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 2008-11-11, 16:31

Re: instalacja i deinstalacja pakietów

Post autor: emeselv »

Można jeszcze tak:

Kod: Zaznacz cały

#!/bin/sh

SZUKAJ="kbabel"

cd /var/log/packages

for i in `ls -A`; do
if grep -q -i $SZUKAJ $i; then
head -n 1 $i
grep -i $SZUKAJ $i
echo -e "\n"
fi
done
Rii23
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 2006-11-10, 16:48
Lokalizacja: Wrocław

Re: instalacja i deinstalacja pakietów

Post autor: Rii23 »

Hejka

Za link od mastertoy http://forum.slackware.pl...p?p=93362#93362 wielkie dzieki
Szacunek dla difrosta i mina86 za kod -- tego szukalem :)

Pytanie:
Czy jest jakis skrypt "kod" ktory powie mi jak czesto uzywam daniej biblioteki - programu ??????????????

krzykar:
Skoro sie czepiasz to powiedz mi jak wedlog /var/log/packages/ wiesz ktory pakiet ma jaka istotnosc dla systemu
i czy wogole jest uzywany przez ciebie -- licze na jakies rozsadne wyjasnienie....

pozdrawiam
[/quote]
Awatar użytkownika
krzkar
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 2008-07-01, 12:46
Lokalizacja: Lubin

Re: instalacja i deinstalacja pakietów

Post autor: krzkar »

Chciałem tylko zasugerować, że katalog "/var/log/package/" domyślnie nie istnieje.

Przyzwyczaiłem, się że mój login przyjmuje formę łatwiejszą do wymówienia, jednak mój login to krzkar :) Rozumiem, już że ludziom się nie chce pisać polskich znaków diakrytycznych, ale pisanie "wedlog" to moim zdaniem już jest przesada.

Kończąc dygresje, a wracając do tematu:
Nie wiem, który ma jakieś specjalne znaczenie, bo nie zastanawiałem się nad tym. Można wywalać np. po 20 i eksperymentalnie stwierdzić, które mogą mieć znaczenie :)

Najpowszechniejsze metody instalacji Slacka to minimum (+ instalacja ręczna tego co potrzeba) albo full (i+ ewentualnie wywalanie ZBĘDNYCH paczek, o których wiemy do czego służą). 12.1 instalowałem full, ale mam zamiar zakupić w końcu większy dysk i na nim zainstalować 12.2 minimum (i ręcznie doinstalowywać potrzebne paczki), bo tylko tak się więcej nuczę i poznam "przeznaczenie" paczek, których jeszcze nie znałem.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 2008-12-17, 19:16 przez krzkar, łącznie zmieniany 1 raz.
[b]less[/b] is more, but more [b]more[/b] than [b]more[/b] is, so [b]more[/b] is less [b]less[/b], so use more [b]less[/b] if you want less [b]more[/b]
[img]http://img50.imageshack.us/img50/4575/userbar3in1ex7.gif[/img]
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: instalacja i deinstalacja pakietów

Post autor: mina86 »

Czy jest jakis skrypt "kod" ktory powie mi jak czesto uzywam daniej biblioteki - programu ?
W prosty i bezpośredni sposób się tego nie dowiesz. Możesz czarować i korzystając z objdump lub ldd wyciągać jakie biblioteki różne programy wykorzystują i wówczas sprawdzać czy nie ma jakichś pakietów, które wykorzystywane nie są, ale to trochę karkołomne (szczególnie dla kogoś niedoświadczonego w skryptach powłoki itp) i są pewne niuanse, na które trzeba zwracać uwagę. Właśnie ta metoda jest opisana w wątku, do którego link został podany.
Rii23 pisze:??????????????
Klawisze się zacinają? Radzę kupić nową klawiaturę.

emeselv, tylko proszę bez takich potworków:

Kod: Zaznacz cały

( cd /var/log/packages; fgrep -l kbabel )
lub (zależnie co kto lubi)

Kod: Zaznacz cały

( cd /var/log/packages; fgrep kbabel )
Ostatnio zmieniony 2008-12-18, 08:48 przez mina86, łącznie zmieniany 1 raz.
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
ODPOWIEDZ