Zdrada Linuksa na rzecz Windows przejawem rozsądku?

Wszystko o czym chcecie dyskutować a tyczy się choć trochę Slackware Linux i nie tylko!

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: Zdrada Linuksa na rzecz Windows przejawem rozsądku?

Post autor: mina86 »

Eeee... Czy ja dobrze rozumiem? Gość proponuje model Windowsowy, gdzie każda aplikacja przychodzi ze swoimi własnymi bibliotekami? To jest najidiotyczniejsze co do tej pory słyszałem. Programy zazwyczaj są pisane dla GNU/Linuksa, a nawet szerzej dla różnych uniksów - to paczki mogą być co najwyżej dla konkretnej dystrybucji. Tak to już działa w świecie Tuksa, jak się komuś nie podoba niech używa Windowsa lub Maca (krzyżyk na drogę).
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
largo3
Moderator
Posty: 1302
Rejestracja: 2006-06-11, 11:08

Re: Zdrada Linuksa na rzecz Windows przejawem rozsądku?

Post autor: largo3 »

lampek pisze:Mam wrażenie, że autor mówi tylko o swojej wygodzie, by jednym kliknięciem zrobić wszystko, a to jest dalekie od idei Linuxa...
To niech się nie pcha na desktop.
lampek pisze:To jest system dla ludzi, którzy chcą (przynajmniej kiedyś) się uczyć i rozwijać, poznawać nowe rzeczy, a nie tylko bez sensu klikać i krzyczeć bez zastanowienia "u mnie nie działa!!!".
Po co powstają dystrybucje takie jak Ubuntu? Przecież tam system po instalacji ma działać bez zbędnego kombinowania.

IMO jakaś normalizacja w świecie GNU/Linuksa musi zostać wprowadzona. Bez tego wiele firm nadal zakłada, ze GNU/Linux to system niedojrzały (czy to założenie jest słuszne to już inna sprawa) i nie chce się w niego angażować. Jak dla mnie to istnieją dwa liczące się formaty paczek: deb i RPM. Insza inszość, że często RPM-y z jednej dystrybucji nie działają na innej, więc ciężko jest firmie, która nie udostępnia źródeł, przygotować uniwersalną paczkę. Spora część programów jest dostarczanych w postaci prekompilowanej z instalatorem, który pozwala na zainstalowanie paczki w dowolnej lokalizacji. Tylko, że wtedy odpada zarządzanie takim oprogramowaniem przez dystrybucyjny menadżer pakietów, niektóre biblioteki są dublowane itp.

BTW: Pomijając już fakt, że rozmawiamy tu o systemie (GNU/Linux) a nie jego kernelu (Linux), to w języku polskim odmiana słowa "Linux" jest taka, że "x" występuje tylko w mianowniku. W innych przypadkach zamieniane jest na "ks". I proszę się do tej zasady stosować.
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity.
-- Dennis Ritchie
Linux Registered User #419452
Awatar użytkownika
keddie
Użytkownik
Posty: 79
Rejestracja: 2004-10-23, 11:07

Re: Zdrada Linuksa na rzecz Windows przejawem rozsądku?

Post autor: keddie »

dzieci :>
Awatar użytkownika
roverek
Użytkownik
Posty: 605
Rejestracja: 2007-02-22, 18:29
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zdrada Linuksa na rzecz Windows przejawem rozsądku?

Post autor: roverek »

Mi udało się przeczytać artykuł w całości dopiero za 3 razem. Wcześniej albo nie miałem na to czasu albo odstręczała mnie ilość FUD'u sianego przez autora tegoż artykułu do tego stopnia że zaprzestawałem czytania. Po przeczytaniu całego tekstu doszedłem do wniosku, że facet który do pisał nie rozumie w ogóle zasad funkcjonowania linuksa. To zupełnie inny system, z zupełnie inną filozofią działania niż Windows .

Nie wiem jak wam ale mi, najbardziej spodobał mi sposób w jaki autor artykułu krytykuje instalację oprogramowania w linuksie. Facet sprawia wrażenie jakby nigdy nie instalował żadnego oprogramowania w systemach uniksowych. Krytykuje rozwiązanie znacznie wygodniejsze. Wyobraźcie sobie co by było gdybyśmy musieli aktualizować/instalować nowe programy tak jak to się robi w windowsie. Przecież cholery można by było dostać. Zwłaszcza gdy do zaktualizowania jest np 300 paczek / programów (ponad tyle miałem przy ostatniej aktualizacji systemu z 12.1 do 12.2 i zakładam że w innych dystrybucjach sytuacja wygląda podobnie).

Pod drugie denerwuje mnie ogólne narzekanie autora na rozwój systemu. Nie od dziś wiadomo że nowsze, lepsze, bardziej funkcjonalne a nawet niech mnie zlinczują ładniejsze rozwiązania zastępują starsze. Taka jest normalna kolej rzeczy. Nawet w tym głupim windowsie ewolucji uległ nieśmiertelny notatnik czy kalkulator (kto śledzi news'y o Windows Seven, wie o czym mówię). I nie ma co tu narzekać. Wiadomo że nowe oprogramowanie zawiera błędy, podobnie jest w Windowsie, tam też jest wykrywanych bardzo dużo dziur, choć pewnie o dużej części się nie mówi. Dystrybucję linuksa także nie są pozbawione błędów, jednak model ich rozwoju pozwala na nie szybciej reagować. I to że coś przestaje działać nie ma znaczenia bo, błąd jest bardzo szybko naprawiany. W Windowsie ze względu na taką a nie inną filozofię niektóre błędy nie są poprawiane od 10 lat. Ale o tym szanowny autor artykułu już nie radził wspomnieć.

Tak na zakończenie chciałem napisać że "siła systemu tkwi w jego administratorze". Dedykuje to zdanie wszystkim użytkownikom Windowsa XP, którzy siedzą na swoich komputerach, na koncie z uprawnieniami Administratora, pewnie nie mając o tym pojęcia. I do was drodzy "windziarze" także kieruje małą prośbę: Nie zbliżajcie się do linuksa. Użytkując go zaszkodzicie nie tylko sobie, ale także (w dużej mierze) nam, poprzez rozsyłanie FUD'u, czy wszelakie wojny Windows vs Linux. Niech każdy używa takiego systemu jaki mu się podoba. I jak nie zna się na Linuksie, Windowsie, MacOSie czy innych otwartych/zamkniętych systemach to niech ich nie krytykuje. Albo przynajmniej niech to robi z głową, a nie jak autor szeroko komentowanego felietonu. Peace and Love ;) i na koniec:

Have Fun ! :)

Pozdrowienia dla wszystkich

Roverek
Ostatnio zmieniony 2009-01-06, 23:06 przez roverek, łącznie zmieniany 3 razy.
[img]http://img148.imageshack.us/img148/9879/slackware1userbarzl9.gif[/img]
[img]http://img162.imageshack.us/img162/2268/barritagoogless6.jpg[/img]
[img]http://img.userbars.pl/42/8201.gif[/img]
mateczek
Użytkownik
Posty: 52
Rejestracja: 2008-03-25, 11:10
Lokalizacja: Człowiek bezdomny
Kontakt:

Re: Zdrada Linuksa na rzecz Windows przejawem rozsądku?

Post autor: mateczek »

Mi tam w Gnu/Linuxie niczego nie brakuje jeżeli chodzi pracę w domu. Windows trzymam tylko dla GPS oraz Cx-one (Pakiet do programowania sterowników PLC )...
@LARGO3
Przesiadasz się na Windows?? Uważaj :P
Ja jak ostatnio odpaliłem Windows kliknąłem 2razy na ikonkę pendriva a tam niespodzianka ukryty plik Autorun.inf i cały komp zawirusowany :P

Co do autora artykułu to wychwalanie aktualizacji windows oraz windowsowego sposobu instalacji to już śmieszność dla przykładu Gentoo

Kod: Zaznacz cały

emerge -update world
i system mi sie zaktualizuje
albo

Kod: Zaznacz cały

emerge nazwa_programu
i będę miał nowy program bez szukania po sieci ściągania craków itp.
Instalacja systemu w większości dystrybucji odbywa się za pomocą LIVE_CD więc wkładając płytę mam dostęp do full opcji. podczas instalacji systemu mogę słuchać muzyki czy grzebać po necie itp.

W Gnu/Linuxie jest wiele do skonfigurowania dlatego że tak można. W windows dysk c: jest w mój komputer i tak będzie, a jak coś komuś nie pasuje to niech siedzi cicho:)

Podsumowując Może i Gnu Linux ma trochę wad, ale myślę że w prawie wszystkich aspektach już wyprzedził M$
Ostatnio zmieniony 2009-02-18, 16:18 przez mateczek, łącznie zmieniany 1 raz.
http://www.marek.serwisbram.pl/LINUX.php
http://www.marek.serwisbram.pl/Slackware-compal-FL90.php
memus
Użytkownik
Posty: 245
Rejestracja: 2005-09-27, 17:17

Re: Zdrada Linuksa na rzecz Windows przejawem rozsądku?

Post autor: memus »

mateczek pisze:

Kod: Zaznacz cały

emerge -update world
i system mi sie zaktualizuje
czy aby na pewno? Raczej tak:

Kod: Zaznacz cały

emerge --update --deep world
lub

Kod: Zaznacz cały

emerge -uD world
lub po nowemu ;]

Kod: Zaznacz cały

emerge -uD @world
Awatar użytkownika
swiftgeek
Użytkownik
Posty: 428
Rejestracja: 2006-10-28, 20:15
Lokalizacja: /root

Re: Zdrada Linuksa na rzecz Windows przejawem rozsądku?

Post autor: swiftgeek »

heh jest jeszcze pacman :P
Awatar użytkownika
swiftgeek
Użytkownik
Posty: 428
Rejestracja: 2006-10-28, 20:15
Lokalizacja: /root

Re: Zdrada Linuksa na rzecz Windows przejawem rozsądku?

Post autor: swiftgeek »

na jedno wychodzi :p
Awatar użytkownika
SaraniS
Użytkownik
Posty: 176
Rejestracja: 2005-08-10, 08:22
Lokalizacja: Olesno Slaskie
Kontakt:

Re: Zdrada Linuksa na rzecz Windows przejawem rozsądku?

Post autor: SaraniS »

roverek pisze:Niech każdy używa takiego systemu jaki mu się podoba. I jak nie zna się na Linuksie, Windowsie, MacOSie czy innych otwartych/zamkniętych systemach to niech ich nie krytykuje.
Każdy z nas "kiedyś" się nie znał. Raczej chodzi o to, że "jak nie chce poznać" ;)
Mam takiego znajomego. Z jednej strony - lubi wygodę użytkowania Windows, to że wszystko tam ma już wstępnie jako-tako pokonfigurowane (pomijam kwestię sterowników, z ktorymi bywa rozmaicie ;) ), ale z drugiej strony "pasja badacza" każe mu instalować i poznawać Linuksa - nie wiem, czy dlatego, że w pewnych środowiskach to modny system, czy właśnie z powodu tej manii poznawczej. W każdym razie pomimo "schodów" z używaniem, czy konfiguracją Linuksa, ten człowiek się nie poddaje, nie "wywala Linuksa z dysku", nie rzuca flejmów na jego temat. Natomiast dużo pyta, dużo czyta (google ;) ) i brnie dalej ;)
I takiego uporu życzyłbym wszystkim nowicjuszom linuksowym :)
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 2009-03-03, 12:34 przez SaraniS, łącznie zmieniany 1 raz.
Toshiba Satellite L40-14B: Cel530 1.73GHz/ 2GiB RAM/ 320GiB HDD Slackware 14.0 Linux 3.2.29, KDE 4.8.5, Opera 12, Skype 4.2, XMMS/ amarok/ MPlayer
RLU #398894
Awatar użytkownika
Flash
Użytkownik
Posty: 633
Rejestracja: 2004-11-09, 18:14
Lokalizacja: Myszkow
Kontakt:

Re: Zdrada Linuksa na rzecz Windows przejawem rozsądku?

Post autor: Flash »

Też tak miałem jak twój kolega SaraniS, jak jeszcze nie znałem się za dobrze to miałem XP do codziennej pracy, skonfigurowany i gotowy do pracy. Slackware miałem na drugim dysku i co jakiś czas coś tam w nim zmieniałem aby doprowadzić go do użyteczności. Teraz jest odwrotnie, XP mam na 10 gigowej partycji do obsługi telefonu (jeszcze nie udało mi się uruchomić go pod Linuksem ale wiem że się da) oraz do obsługi nawigacji i uaktualniania jej przez dołączone oprogramowanie. Przechodzenie z jednego systemu na drugi jest ciężkie bo trzeba zmienić przyzwyczajenia jakie się miało.
A co do tego "wywalania Linuksa z dysku" to wszystko zależy od tego jaki ma się ten dysk lub dyski. Mając kilkaset giga wolnego to nie jest problemem trzymać go na tej jednej partycji. Lepsze to niż pomyłka przy partycjonowaniu albo formatowaniu ;-)
Awatar użytkownika
SaraniS
Użytkownik
Posty: 176
Rejestracja: 2005-08-10, 08:22
Lokalizacja: Olesno Slaskie
Kontakt:

Re: Zdrada Linuksa na rzecz Windows przejawem rozsądku?

Post autor: SaraniS »

No ja w tej chwili też mam Windows na 10GB partycji "na wszelki wypadek" (bo nie wiem, z czym np. jutro przyjdzie mi się zmagać, może być konieczne oprogramowanie jakie pod Linuksem nie ruszy), plus druga partycja też 10GB na ulubione gry (jakie wg wiki na winehq.org są nawet przez wine obsługiwane, ale nie chce mi się bawić :D ), a reszta 128 GB dysku jest dla Slacka :twisted:
Przełączanie - no cóż, coś za coś; od strony Slackware nie mam problemów, hibernacja mi działa, i to ta tradycyjna, bez doinstalowywania paczek czy patchy na jądro, a windows wolę typowo zamykać niż hibernować ;)
A to wywalanie Linuksa z dysku, to taki ekstremalny przykład - niedawno był tu taki delikwent, co w ten sposób "rozwiązał problem" z najprawdopodobniej namieszanym /etc/resolv.conf albo źle skonfigurowanym routerem Neo ;)
I Flash, to jest wg mnie właśnie najzdrowsze podejście do tematu - próbować, czytać, pytać, a nie flejmować "jaki to Linux jest be, bo się na nim nowe gadu nie uruchamia" ;)
Toshiba Satellite L40-14B: Cel530 1.73GHz/ 2GiB RAM/ 320GiB HDD Slackware 14.0 Linux 3.2.29, KDE 4.8.5, Opera 12, Skype 4.2, XMMS/ amarok/ MPlayer
RLU #398894
Sajmon
Moderator
Posty: 1215
Rejestracja: 2004-05-22, 23:19
Lokalizacja: Graz
Kontakt:

Re: Zdrada Linuksa na rzecz Windows przejawem rozsądku?

Post autor: Sajmon »

SaraniS pisze:A to wywalanie Linuksa z dysku, to taki ekstremalny przykład - niedawno był tu taki delikwent, co w ten sposób "rozwiązał problem" z najprawdopodobniej namieszanym /etc/resolv.conf albo źle skonfigurowanym routerem Neo ;)
Tak po krótce z punktu widzenia niedoświadczonego użyszkodnika:

Drukarka - drukuje, nie skanuje, nie wysyła faksów.
kde/bluetooth - nie działa poprawnie (KDE3/KDE4/Gnome), w konsoli idzie :)
Mysza - nie działają wszystkie przyciski, mimo usilnych prób
nvidia - można się porżnąć(180.35) (180.29 jeszcze jak cię mogę), nie wspomnę już o ATI. i xorg-1.6.0
Fax per VoiP (xDSL) - po wielodniowych zmaganiach 6 na 10 prób kończy się fiaskiem (czekam aż wypuszczą FRITZ!Box Fon WLAN 7390) dla 5010 jest patch na capi w postaci exe
Obróbka jpg/RAW - Nie rozśmiszajcie mnie Gimp'em tudzież dcraw/libdcraw + dodatowymi bibliotekami do odczytu matadat, Picasą lub PS(3|4) na Wine.

Taki stan rzeczy stwierdzam na dzień dzisiejszy u mnie, a wiem co jest nie tak.
Ale swieżo upieczony pingwin wybauszy oczy i powie że ten system nie nadaje się do użytku, zresztą zobaczcie sami co się dzieje na forach ubuntu.
Nie daj Boże niech się jeszcze jakiś Lapek trafi z Wireless USB to już masakra.
Na Windowsie wszysko działa, wkładam cd/dvd - pyk i jadę :) Freeware można sobie zawsze potem dociągnąć.
[url=http://polish-32053322658.spampoison.com][img]http://pics8.inxhost.com/images/sticker.gif[/img][/url]
perl -e 'print $i=pack(c5,(41*2),sqrt(7056),(unpack(c,H)-2),oct(115),10);'
Awatar użytkownika
SaraniS
Użytkownik
Posty: 176
Rejestracja: 2005-08-10, 08:22
Lokalizacja: Olesno Slaskie
Kontakt:

Re: Zdrada Linuksa na rzecz Windows przejawem rozsądku?

Post autor: SaraniS »

Sajmon - Z tym niestety muszę się zgodzić, wiem, ile mi zajęło kombinacji zmuszenie mojego laptopa do w miarę "w pełni" działania :D W sumie jedyne co można wtedy zrobić (o ile nie jest się programistą/ developerem poziomu sterowników/ jądra), to czekać aż wyjdzie nowa wersja i modlić się, że ta nowa będzie obsługiwać posiadany przez nas sprzęt. Drugą opcję, jaką jest - sprzedać to co się ma i kupić sprzęt kompatybilny z Linuksem - pomijam, bo w przypadku laptopa mogłoby to nie być łatwe.
Ale tu właśnie jest różnica między takim "wygodnickim" userem, który chce żeby mu wszystko po prostu działało (najlepiej out of the box) a takim opisanym przeze mnie "badaczem" ;) A z czasem ten "badacz" na wszystkie wymienione przez Ciebie problemy znalazłby sposób.

PS. Ostatnio w którymś programie graficznym dla Linuksa - czy nie w Kricie przypadkiem?.. - widziałem obsługę właśnie RAW. Nie bawiłem się tym, bo mam za cienki aparat, potrafiący zapisywać tylko JPEG, więc nie powiem, jak to działa, ale... coś natywnego do RAW już jest :D
Toshiba Satellite L40-14B: Cel530 1.73GHz/ 2GiB RAM/ 320GiB HDD Slackware 14.0 Linux 3.2.29, KDE 4.8.5, Opera 12, Skype 4.2, XMMS/ amarok/ MPlayer
RLU #398894
Sajmon
Moderator
Posty: 1215
Rejestracja: 2004-05-22, 23:19
Lokalizacja: Graz
Kontakt:

Re: Zdrada Linuksa na rzecz Windows przejawem rozsądku?

Post autor: Sajmon »

SaraniS pisze: Drugą opcję, jaką jest - sprzedać to co się ma i kupić sprzęt kompatybilny z Linuksem.
:shock: Szybciej, taniej jest usunąć system i zainstalować ponownie ten dostarczony z kompem.
SaraniS pisze: A z czasem ten "badacz" na wszystkie wymienione przez Ciebie problemy znalazłby sposób
Drukarka - nie znajdzie, chyba że sobie dokończy pisanie sterów.
kdebluetooth - poprawiają już parę miesięcy, Adapter jest już widoczny ale dokumentów nie idzie wysłać, trzeba czekać. (ku... jak długo jeszcze, wiem że wolontarjusze ale bez przesady)
Fax per VoiP - http://www.voip-info.org - powodzenia, inna możliwość to zapłacenie providerowi
za włączenie usługi około 10 euro na miesiąc + opłata wysłanie faksu. Korzystam rzadko, ale jednak korzystam. Można i bezpośrednio z internetu ale te są ograniczone, a za jakieś 'amerykanckie' nie będę płacił Visą i dlatego czekam na F!B 7390
SaraniS pisze:
PS. Ostatnio w którymś programie graficznym dla Linuksa - czy nie w Kricie przypadkiem?.. - widziałem obsługę właśnie RAW. Nie bawiłem się tym, bo mam za cienki aparat, potrafiący zapisywać tylko JPEG, więc nie powiem, jak to działa, ale... coś natywnego do RAW już jest :D
Nie znam Krity, ale zapewne to namiastka tego co potrafi dostarczany na CD DPP Canona, nie wspomnę już o kalibracji monitora.
Myszka - mam w d.. głębokim poważaniu, wolę AutoCada i PhotoShopa używać pod Windowsem.
Przykładowym "badaczem" jestem już od kilku lat i zawsze coś szwankuje.

Aktualnie nie mogę się wylogować z KDE4 :mrgreen: i jak taki żółtociub ma na tym pracować ? :rotfl:

Kod: Zaznacz cały

waiting for X server to shut down kded4: Fatal IO error: client killed
kwin: Fatal IO error: client killed                                   
kdeinit4: Fatal IO error: client killed                               
kdeinit4: sending SIGHUP to children.                                 
klauncher: Exiting on signal 1                                        
kdeinit4: sending SIGTERM to children.                                
kdeinit4: Exit.                                                       
Qt-subapplication: Fatal IO error: client killed                      
XIO:  fatal IO error 4 (Przerwane wywołanie systemowe) on X server ":0.0"
      after 20 requests (8 known processed) with 0 events remaining.     
nepomukserver: Fatal IO error: client killed                             
Qt-subapplication: Fatal IO error: client killed                         
Unrecognized character: /                                                
Unrecognized character: /                                                
ERROR: syntax error                                                      


xinit:  unexpected signal 1.
Hangup                      
GOT SIGHUP                  
Could not connect to D-Bus server: org.freedesktop.DBus.Error.NoServer: Failed to connect to socket /tmp/dbus-SQTGSzbo2v: Połączenie odrzucone
startkde: Shutting down...                                                                                                                    
kdeinit4_wrapper: Warning: connect(/home/users/sajmon/.kde/socket-pldmachine/kdeinit4__0) failed: : No such file or directory                 
Error: Can not contact kdeinit4!                                                                                                              
startkde: Running shutdown scripts...                                                                                                         
xprop:  unable to open display ':0'                                                                                                           
usage:  xprop [-options ...] [[format [dformat]] atom] ...                                                                                    

where options include:
    -grammar                       print out full grammar for command line
    -display host:dpy              the X server to contact                
    -id id                         resource id of window to examine       
    -name name                     name of window to examine              
    -font name                     name of font to examine                
    -remove propname               remove a property                      
    -set propname value            set a property to a given value        
    -root                          examine the root window                
    -len n                         display at most n bytes of any property
    -notype                        do not display the type field          
    -fs filename                   where to look for formats for properties
    -frame                         don't ignore window manager frames      
    -f propname format [dformat]   formats to use for property of given name
    -spy                           examine window properties forever        

xprop:  unable to open display ':0'
usage:  xprop [-options ...] [[format [dformat]] atom] ...

where options include:
    -grammar                       print out full grammar for command line
    -display host:dpy              the X server to contact                
    -id id                         resource id of window to examine
    -name name                     name of window to examine
    -font name                     name of font to examine
    -remove propname               remove a property
    -set propname value            set a property to a given value
    -root                          examine the root window
    -len n                         display at most n bytes of any property
    -notype                        do not display the type field
    -fs filename                   where to look for formats for properties
    -frame                         don't ignore window manager frames
    -f propname format [dformat]   formats to use for property of given name
    -spy                           examine window properties forever

startkde: Done.
[url=http://polish-32053322658.spampoison.com][img]http://pics8.inxhost.com/images/sticker.gif[/img][/url]
perl -e 'print $i=pack(c5,(41*2),sqrt(7056),(unpack(c,H)-2),oct(115),10);'
ODPOWIEDZ