Układy FPGA

Wszystko o czym chcecie dyskutować a tyczy się choć trochę Slackware Linux i nie tylko!

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Układy FPGA

Post autor: mina86 »

Szanowni Forumowicze,

temat co prawda niezbyt związany ze Slackwarem, ale w końcu po to jest Hyde Park. Otóż, zrodziła się potrzeba, abym wszedł w posiadanie łatwego w użyciu (cokolwiek miałoby to znaczyć) układu FPGA -- podejrzewam, iż wielu spośród Forumowiczów, ma z takowymi doświadczenie i może ktoś będzie w stanie mi coś doradzić.

Wspomniany układ ma być wykorzystywany jako akcelerator (szumne słowo) do przeróżnych obliczeń na komputerze, jednakże często będzie zachodzić konieczność reprogramowania układu. Mając to na uwadze wyobrażam sobie następującą sytuację: Jest sobie jakieś coś podłączane do USB składające się z jakiegoś kontrolera oraz układu FPGA. Kontroler pośredniczy w wymianie danych pomiędzy układem FPGA i komputerem, a także umożliwia zmianę konfiguracji układu.

Jako, że moje doświadczenie z układami FPGA jest małe chciałbym zapytać, czy ktoś z Forumowiczów, może nie jest w stanie czegoś mi doradzić lub zweryfikować moje poglądy na temat rzeczonych. Czy w ogóle da się to zrobić tak jak to sobie wyobrażam, czy może będzie trzeba się bardzo dużo z tym trudzić? A może jest jakiś inny sposób? Wszelkie uwagi, propozycje, wskazania konkretnych układów itp mile widziane.
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
kazek3018
Użytkownik
Posty: 181
Rejestracja: 2006-12-10, 14:27

Re: Układy FPGA

Post autor: kazek3018 »

Ponieważ nikt nie pisze, to ja coś dam od siebie.

Zazwyczaj jak dostaje coś nowego to szukam jakiś kitów do niego. Producenci zazwyczaj udostępniają zestawy jak "Developmnet Kit":
http://www.altera.com/products/devkits/kit-index.html
http://www.easyfpga.com/products.htm
http://www.linear.com/designtools/refer ... /index.jsp

Możesz jeszcze poszukać produktów jakiś firm trzecich. Ceny chyba coś koło 150$ wzwyż.

Możesz jeszcze poszukać coś takiego jak "Reference Board" ale ceny tego, to zazwyczaj od kilku tys $ do góry. Niemniej jednak takie coś to praktycznie gotowe produkty i niejednokrotnie można je znaleźć bez dużych zmian w sklepach. Zakup czegoś takiego przeważnie wiąże się z podpisaniem umów zabezpieczających producenta.
thopass
Użytkownik
Posty: 173
Rejestracja: 2005-01-08, 13:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Układy FPGA

Post autor: thopass »

Zajrzy tutaj: http://kamami.pl/?id_k1=52&id_k2=64&id_k3=1323
może znajdziesz coś co Ci podpasuje. Ogólnie taka realizacja: USB/RS232 do transmisji z kompem + interfejs do programowania (JTAG lub USB) jest jak najbardziej możliwa. Wszystko zależy od tego ile masz kasy i jakie potrzeby.

Proponowałbym Ci ściągnąć studenckie (tj. darmowe wersje) Quartusa Altery oraz softu Xilinx'a (nie pamiętam nazwy) w celu napisania, zsyntezowania i przetestowania projektu, który chcesz zrobić. Jest to o tyle istotne, że poznasz wtedy rozmiar swojego projektu w ilości komórek logicznych co pozwoli Ci określić jak dużego układu potrzebujesz.
Slackware Current + kernel 2.6.32.6 + KDE 3.5.10
registered linux user #412954

[url=http://userbars.org][img]http://img162.imageshack.us/img162/9958/linux1hf8.jpg[/img][/url]
Awatar użytkownika
darjerz
Użytkownik
Posty: 1052
Rejestracja: 2004-05-28, 18:26
Lokalizacja: Wrocław

Re: Układy FPGA

Post autor: darjerz »

http://www.opencores.org może tu coś znajdziesz?
Nie ma rzeczy niemożliwych dla kogoś, kto nie musi ich zrobić sam.
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: Układy FPGA

Post autor: Pajaczek »

thopass pisze:softu Xilinx'a (nie pamiętam nazwy)
Xilinx ISE WebPack.
thopass, niekoniecznie trzeba używać studenckich wersji. Obecnie już producent chipa, który nie dostarczy darmowego środowiska, jest przegrany na starcie. Przeważnie takie wersje wymagają jednak rejestracji + odświeżenia licencji co np. pół roku. Zwykle też ograniczają użycie do układów danego producenta.
Studencka wersja to co najwyżej Altium Designer.

Notabene na allezgrozo można znaleźć dedykowane do tego ostatniego Nanoboard z Cyclone I za cenę (ok 300 czy 400 zł). Czasem można eval boardy kupić taniej. Oczywiście wszystko zależy czego potrzeba. Niektóre nowe perełki pozwalają na otworzenie kilkudziesięciu kanałów o przepustowości ponad Gbit każdy. Evalboardy mają jeszcze jedną zaletę... eliminują konieczność lutowania... co w przypadku nowych FPGA zamykanych w obudowach rodziny BGA o setkach (zbliżających się tysięcy) wyprowadzeń bywa już problemem. Pewnym rozwiązaniem jest tu też seria kamami z płytami bazowymi + karty rozszerzające z konkretnym układem.
Szukaj albo na allezgrozie, albo w firmach kamami lub AVT, choć ta ostatnio

Pisałeś coś w jakimś HDL ?? Pewnie bliższy będzie Ci Verilog (bardziej "C like"), choć VHDL też ma swój urok.

Połączenie, raczej USB do programowania (np. byte blaster) oraz min USB do komunikacji, ew. fast/gigabit ethernet. Ale wszystko zależy od potrzeb.

Miałem napisać więcej, ale pierwotnie posta czytałem późno w nocy i nie miałem czasu na dłuższy wywód, a teraz mnie niektórzy już uprzedzili z uwagami.
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: Układy FPGA

Post autor: mina86 »

darjerz, tam są same źródła programów w VHDL-u (chyba, że o czymś nie wiem), które co prawa i owszem mogą mi się przydać, ale na razie poszukuję sam układ.
thopass pisze:Wszystko zależy od tego ile masz kasy i jakie potrzeby.
Potrzeby moje są jak opisałem: coś z w miarę prostym interfejsem, co mógłbym podłączyć przez USB do komputera i przez to USB zarówno rekonfigurować jak i komunikować się z układem po wgraniu "programu". Moc obliczeniowa/wielkość układu nie jest już tak istotna, bo podstawowym aspektem mojego projektu jest reprogramwoanie układu w miarę potrzeb. Tak jak sobie to wyobrażam, to potrzebne jest mi coś, na czym będę mógł wgrać program do wykonywania różnych algorytmów typu DES, AES, RSA, SHA itp.
Pajaczek pisze:eliminują konieczność lutowania...
I owszem, jest to pewna pożądana cecha, bo tak naprawdę (ponieważ w sprzęcie czuję się niepewnie) pragnę sprawę sprzętu zamknąć raz na zawsze i szybko przejść do aspektów programowych.

Aha, jeszcze jedna kwestia: Jak wygląda programowanie takich układów z poziomu Linuksa? Ponieważ częsta zmiana konfiguracji jest elementem mojego projektu potrzebowałbym programu, najlepiej open source, którym bez problemów mógłbym zrobić co trzeba.
Pajaczek pisze:Pisałeś coś w jakimś HDL ?? Pewnie bliższy będzie Ci Verilog (bardziej "C like"), choć VHDL też ma swój urok.
Nie za bardzo, ale damy radę. ;)
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
Awatar użytkownika
darjerz
Użytkownik
Posty: 1052
Rejestracja: 2004-05-28, 18:26
Lokalizacja: Wrocław

Re: Układy FPGA

Post autor: darjerz »

mina86 pisze:darjerz, tam są same źródła programów w VHDL-u (chyba, że o czymś nie wiem), które co prawa i owszem mogą mi się przydać, ale na razie poszukuję sam układ.
Niezarozumiałem posta.
mina86 pisze:Aha, jeszcze jedna kwestia: Jak wygląda programowanie takich układów z poziomu Linuksa?
Jedyne co programowałem to Xylinxa ale tylko pod windows. O ile proste programatory pisane pod windows korzystające z DB9 działają z wine to już porzez DB25 - nie potrafiłem skonfigurować (jtag przez LPT)
Do pamięci czy AVR-ów istnieją Linuksowe odpowiedniki ale nie korzystałem.
Za to super działa linuxowy jtag ... do napraw zabitych palmtopów.
A tak kontrolnie wyszukałem http://sourceforge.net/search/?type_of_ ... words=FPGA - sporo rekordów oddaje trzeba by poprzeglądać ;P
Nie ma rzeczy niemożliwych dla kogoś, kto nie musi ich zrobić sam.
thopass
Użytkownik
Posty: 173
Rejestracja: 2005-01-08, 13:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Układy FPGA

Post autor: thopass »

Pajaczek pisze:thopass, niekoniecznie trzeba używać studenckich wersji.
No dobra, trochę źle się wyraziłem. Miałem na myśli wersje darmowe ale obsługujące np. mniejszą ilość układów. Dokładnie chodziło mi o Quartus II Web Edition - do pobrania po rejestracji opartej o imie, nazwisko, mail i chyba podanie rodzaju działalności (testy, edukacja itp - nie pamiętam bo dawno się rejestrowałem).
mina86 pisze: Aha, jeszcze jedna kwestia: Jak wygląda programowanie takich układów z poziomu Linuksa?
Z Xilinx'em nie będzie problemów - wspomniany przez Pajaczek Xilinx ISE występuje też w wersji dla Linuksa. Kolega nie tak dawno używał i sobie chwalił.
Co do układów Altery to jeśli się nie mylę jest problem. Jedyna wersja na Linuksa jaką widziałem (jakiś czas temu) była płatna czy dodawana do płatnej na win - nie wiem, czy coś się zmieniło w tej kwestii.
Ostatnio zmieniony 2009-03-20, 10:56 przez thopass, łącznie zmieniany 1 raz.
Slackware Current + kernel 2.6.32.6 + KDE 3.5.10
registered linux user #412954

[url=http://userbars.org][img]http://img162.imageshack.us/img162/9958/linux1hf8.jpg[/img][/url]
mateczek
Użytkownik
Posty: 52
Rejestracja: 2008-03-25, 11:10
Lokalizacja: Człowiek bezdomny
Kontakt:

Re: Układy FPGA

Post autor: mateczek »

Sam niedawno zainteresowałem się FPGA . Mi się wydaje, że te układy bardziej się nadają jako preryferja dla mikrokontrolera. W takim układzie można by zaimplementować powiedzmy kontroler usb lub ethernet, jeżeli nasz mikrokontroler tego nie posiada, można by naprzykład jakiś licznik do enkodera tak aby mikrokontroler odciążyć od pracy którą może wykonać układ cyfrowy. (Oczywiście w strukturze można zaimplementować nawet mikrokontroler :) )

FPGA to takie projektowanie układów cyfrowych bez konieczności lutowania. Np widziałem kartę wejść/wyjść na magistrali isa która zawierała tylko jakiegoś fpga(Płytka z jednym scalakiem)
http://www.marek.serwisbram.pl/LINUX.php
http://www.marek.serwisbram.pl/Slackware-compal-FL90.php
ODPOWIEDZ