windows server czy Linux

Wszystko o czym chcecie dyskutować a tyczy się choć trochę Slackware Linux i nie tylko!

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

mitek
Użytkownik
Posty: 123
Rejestracja: 2006-09-20, 09:13

windows server czy Linux

Post autor: mitek »

ostatnio niestety mam taki problem jak w temacie, nie dotyczy to moich upodoban, ale potrzeb rynku

jak uwazacie czy nalezy znać obslugę systemu windows server,exchange itp ?

przegladam wiele ofert pracy z administrowania siecia, systemami i fajnie jak sie trafi ogloszenie z administracja siecia (Linux) a troche mniej fajnie jak jest to juz Linux i Windows


jak uwazacie? jakie rozwiazania macie/stosujecie u siebie w pracy?


nie/stety rozwiazania jakie stosuja firmy, najczesciej bazuja na oprogramowaniu windows
topdolar
Użytkownik
Posty: 389
Rejestracja: 2006-10-05, 18:35

Re: windows server czy Linux

Post autor: topdolar »

jesli chodzi polskie realia to wyglada to tak, przyjechali ludzie z cywilizowanego swiata(powiedzmy) i przywiezli paciorki i koraliki... to co stoi na windzie mozna zastapic linuksem, ale firmy ida w winde bo latwiej i mozna wsadzic w koszta firmy

winda ma to do siebie ze mozna wszystko zalatwic przez klik klik, z linuksem duzo jak nie wszystko trzeba zrobic klep klep, ale za to mozna miec wieksza kontrole nad klep klep niz nad klik klik :D
largo3
Moderator
Posty: 1302
Rejestracja: 2006-06-11, 11:08

Re: windows server czy Linux

Post autor: largo3 »

mitek, zawsze jest lepiej coś umieć i z tej umiejętności nie korzystać niż nie umieć i potem mieć problem.

U mnie w pracy wszystkie komputery są na Windowsie XP. W najbliższym czasie ma dojść jeszcze kilka-kilkanaście również z Windowsem tylko, że z Vistą. Oznaczało to dla mnie, w momencie kiedy rozpoczynałem pracę, sporo nauki w trybie ekspresowym... ;)
Jedyny niewindowsowy komputer to leciwe Pentium I (przyciskiem Turbo na obudowie) na którym docelowo znajdzie się jakieś *BSD.

A to czy serwer ma działać pod GNU/Linuksem czy Windowsem zależy od przeznaczenia, reszty infrastruktury, funduszy itd.
topdolar pisze:to co stoi na windzie mozna zastapic linuksem
Czasami można czasami jest to tak upierdliwe, że aż nieopłacalne, a czasami po prostu się nie da.
Ostatnio zmieniony 2009-05-21, 07:08 przez largo3, łącznie zmieniany 2 razy.
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity.
-- Dennis Ritchie
Linux Registered User #419452
miszmaniac
Moderator
Posty: 1510
Rejestracja: 2006-03-19, 12:00
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: windows server czy Linux

Post autor: miszmaniac »

topdolar pisze:to co stoi na windzie mozna zastapic linuksem
Spróbuj zastąpić Linuksem exchange'a i kontroler domeny, to pogadamy:)
Przy całej mojej słabości do linuksów to niestety jak masz kontrolować domenę w sposób w miarę zaawansowany, to już niestety jest to super trudne.
Pamiętaj,
Jeśli Twój problem został rozwiązany dopisz [b] [Rozw.] [/b]w tytule.
Projektowanie stron WWW: [url=http://www.miszewski.net.pl]www.miszewski.net.pl[/url]
Awatar użytkownika
bzyk
Moderator w st. spocz.
Posty: 991
Rejestracja: 2004-06-05, 06:32
Lokalizacja: Pszczyna
Kontakt:

Re: windows server czy Linux

Post autor: bzyk »

tak to jest, ze w duzych korporacjach rzadzi windows i windowsa trzeba znac. przydaje sie tez znajomosc netware/suse/redhat. byc moze jeszcze debiana - reszta to egzotyka :)

ale stara prawda sie sprawdza; naucz sie slackware, a nie bedziesz mial problemu z wdrozeniem innych *nixow.
In /dev/null no one can hear you scream.
topdolar
Użytkownik
Posty: 389
Rejestracja: 2006-10-05, 18:35

Re: windows server czy Linux

Post autor: topdolar »

miszmaniac pisze:
topdolar pisze:to co stoi na windzie mozna zastapic linuksem
Spróbuj zastąpić Linuksem exchange'a i kontroler domeny, to pogadamy:)
Przy całej mojej słabości do linuksów to niestety jak masz kontrolować domenę w sposób w miarę zaawansowany, to już niestety jest to super trudne.
no i tym mowilem paciorki i koraliki, wywalmy calego windowsa i swiat staje sie prostrzy :P, mozna uzyc innych rozwian na stacjach roboczych, fakt bedzie to wymagalo wiekszego nakladu pracy, ale stabilnosc stacji i calej sieci bedzie wieksza, bo winda jest niestety wszedzie, w jakims kraju cala administracja rzadzowa przeszla tylko na linuksa
Awatar użytkownika
hanys
Użytkownik
Posty: 349
Rejestracja: 2004-07-21, 11:49
Lokalizacja: Poznań

Re: windows server czy Linux

Post autor: hanys »

Bądź ekspertem od i5/OS, a będziesz miał pracę w dużej korporacji z pocałowaniem w rękę. Wtedy będziesz mógł skupić się na jednym systemie. :-)
Registered Linux User #375982
Awatar użytkownika
xil
Moderator
Posty: 862
Rejestracja: 2004-06-20, 22:20
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: windows server czy Linux

Post autor: xil »

bzyk pisze:tak to jest, ze w duzych korporacjach rzadzi windows i windowsa trzeba znac. przydaje sie tez znajomosc netware/suse/redhat. byc moze jeszcze debiana - reszta to egzotyka :)

ale stara prawda sie sprawdza; naucz sie slackware, a nie bedziesz mial problemu z wdrozeniem innych *nixow.
to zalezy:)
u mnie w projekcie wszyscy juz na linuksie siedza, bo na win juz sie nie dalo.
powody?:
1) nasz projekt na windows kompiluje sie ok 7-17 minut, na linuksie z dobrym sprzetem ok 3-4.
2) jetbrains idea na windowsie dziala slabo (java), natomiast na linuksie naprawde responsywnosc wzrastra
3) jesli ktos mowi, ze zarzadzanie poprzez domene itp itd jest najlepsze to: nie widze zadnego powodu, zeby siedziec w domenie. wspolne haslo? i tak mam 3-4 w firmie do roznych uslug. haslo domenowe sluzy mi tylko do poczty, ale,
4) poczta w takich firmach to jakas krowa. albo exchange, albo lotus. exchange nie lubie samego z siebie, a lotusowa to juz calkiem jest jakis koszmar.
5) nie wszystko dziala na linuksie i nie wszystkie programy maja swoje odpowiedniki
6) programisci to strasznie dzicy ludzie i nawet jesli maja linuksa to i maja windowsa (emulatorow Ci dostatek w swiecie). wirtualny windows jest potrzebny do wielu rzeczy, np do enterprise architecta.

jesli chcesz byc adminem w korporacji to musisz znac windowsa. nawet jesli programisci korzystaja z linuksa, to i tak zostanie mnostwo ludzi, ktorzy na windowsie siedza.
linuksa znac tez trzeba, bo nikt rozsadny nie chce stawiac serwera na windowsie. i tutaj pojawia sie paradoks - nawet jesli system zostanie napisany pod windowsem to i tak prawdopodobnie trafi na *nixa.

tym samym - do pierdu-pierdu rzeczy - windows. do produkcji -*NIX. i nie zapowiada sie, zeby w najblizszym czasie cos sie zmienilo.

btw pracuje w korporacji.
mitek
Użytkownik
Posty: 123
Rejestracja: 2006-09-20, 09:13

Re: windows server czy Linux

Post autor: mitek »

dzieki za szybkie odpowiedzi, generalnie mi chodzi o serwer, bo to na czym beda stacje robocze to juz malo istotne
topdolar
Użytkownik
Posty: 389
Rejestracja: 2006-10-05, 18:35

Re: windows server czy Linux

Post autor: topdolar »

jak ktos kiedys powiedzial "Każdemu wedle potrzeb"(akurat to bylo na jakies imprezie ale idalnie nadaje sie do zycia codziennego), jesli to ma byc tylko serwer ktory udostepnia neta + poczta + ew www to jak najbardziej linuks, sprawa wygladac bedzie inaczej jesli beda wymagane uslugi czysto windowsiarskie, a tutaj nalezy wziasc pod uwage naklad pracy do rezultatow
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: windows server czy Linux

Post autor: Pajaczek »

topdolar pisze:"Każdemu wedle potrzeb"(akurat to bylo na jakies imprezie ale idalnie nadaje sie do zycia codziennego)
Akurat to, jest jak najbardziej z życia...
"Od każdego według jego możliwości. Każdemu wedle jego potrzeb."
Dzieła zebrane. L. (a może M. i E. ?)
ODPOWIEDZ