Odrzucanie RBL

Serwery i sieci oparte na Slackware, wszelkiego rodzaju usługi, troubleshooting.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
Grzeslaw
Użytkownik
Posty: 520
Rejestracja: 2004-12-05, 23:43

Odrzucanie RBL

Post autor: Grzeslaw »

Witka

Co dzieje się z wiadomośćią, kiedy jest odrzucana przez RBL'a? Czy gość wysyłająćy z tego IP'ka dostanie jakaś zwrotkę czy coś?


Pozdr
miszmaniac
Moderator
Posty: 1510
Rejestracja: 2006-03-19, 12:00
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Odrzucanie RBL

Post autor: miszmaniac »

Jeśli odrzucasz wiadomość jeszcze zanim trafi do 'obróbki' przez postfixa (tak jak to się dzieje za pomocą: smtpd_recipient_restrictions to twój serwer nic nie zwraca.
Serwer który wysyła powinien odesłać zwrotkę do wysyłającego.
Pamiętaj,
Jeśli Twój problem został rozwiązany dopisz [b] [Rozw.] [/b]w tytule.
Projektowanie stron WWW: [url=http://www.miszewski.net.pl]www.miszewski.net.pl[/url]
Awatar użytkownika
Grzeslaw
Użytkownik
Posty: 520
Rejestracja: 2004-12-05, 23:43

Re: Odrzucanie RBL

Post autor: Grzeslaw »

Używam qmail'a, a do rbli: RBLSMTPD , z tego co czytam to niby wysyła info do klienta, fajnie byłoby to jednak jakoś sprawdzić, czy napewno.
miszmaniac
Moderator
Posty: 1510
Rejestracja: 2006-03-19, 12:00
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Odrzucanie RBL

Post autor: miszmaniac »

W moim odczuciu serwer zwraca 5xx i tyle. Bynajmniej tak się dzieje w postfixie.
Pamiętaj,
Jeśli Twój problem został rozwiązany dopisz [b] [Rozw.] [/b]w tytule.
Projektowanie stron WWW: [url=http://www.miszewski.net.pl]www.miszewski.net.pl[/url]
Awatar użytkownika
Grzeslaw
Użytkownik
Posty: 520
Rejestracja: 2004-12-05, 23:43

Re: Odrzucanie RBL

Post autor: Grzeslaw »

Serwer zwraca 451, jednak zastanawia mnie caly czas, czy adresat dostaje zwrotkę odemnie.
Awatar użytkownika
Hannibal
Moderator w st. spocz.
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-06-08, 16:03
Lokalizacja: Łódź

Re: Odrzucanie RBL

Post autor: Hannibal »

Zwrotkę może dostać od Ciebie tylko gdy się u Ciebie skolejkuje. Jeżeli twój serwer zwraca 451, czyli błąd tymczasowy - raczej się to nie dzieje. Zwrotkę wyśle serwer źródłowy, ale nie od razu - w postfiksie jest to domyślnie 5 dni.
[size=75]Hannibal@current@2.6.X[/size]
Awatar użytkownika
Grzeslaw
Użytkownik
Posty: 520
Rejestracja: 2004-12-05, 23:43

Re: Odrzucanie RBL

Post autor: Grzeslaw »

Serwer odrzuca wiadomość, przed wrzuceniem do SMTP, także wiadomość nawet nie trafia do kolejki. Los chciał, że hehe nawet nie wiem jak ale wczoraj z domu, próbowałem wysłać maila właśnie na ten system pocztowy, i MUA wywalił mi że mój adres jest na liscie spamcopu, heh ciekawe jak, no ale to MUA wyświetlił mi komunikat właśnie 451 i nie wysłał, Także chyba wszystko jasne. Domowe łącze mam z UPC, także przypuszczam, że zmienił mi się adres IP, na kogoś, kto wcześniej spamował z niego.
miszmaniac
Moderator
Posty: 1510
Rejestracja: 2006-03-19, 12:00
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Odrzucanie RBL

Post autor: miszmaniac »

Listy przechowują pule adresów dynamicznych, więc w zależności czy serwer z nich korzysta czy nie, może odrzucać próby wysłania listu z serwera o takim adresie.

Większość serwerów z tego korzysta.
Pamiętaj,
Jeśli Twój problem został rozwiązany dopisz [b] [Rozw.] [/b]w tytule.
Projektowanie stron WWW: [url=http://www.miszewski.net.pl]www.miszewski.net.pl[/url]
Awatar użytkownika
Grzeslaw
Użytkownik
Posty: 520
Rejestracja: 2004-12-05, 23:43

Re: Odrzucanie RBL

Post autor: Grzeslaw »

Aha okey wszystko jasne.

Dzienki za pomoc!
ODPOWIEDZ