a Twój system ile miejsca zajmuje?

Wszystko o czym chcecie dyskutować a tyczy się choć trochę Slackware Linux i nie tylko!

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Berkof
Użytkownik
Posty: 232
Rejestracja: 2004-12-18, 02:33

Re: a Twój system ile miejsca zajmuje?

Post autor: Berkof »

Sajmon pisze:
Berkof pisze: Ostatnie pytanie: czy 25GB na linuksa to nie jest marnotrawstwo miejsca?
Nie:
$ du -hs /home 2>/dev/null
33G /home

#edit:
Na /home przeznaczyłem 150GB, ale już wiem dziś że to za mało :)
Średnio przybywa mi 1,5/2GB dziennie, po odsortowaniu zostaje jakieś 500/600MB
No tak ale na osobiste dane (filmy, muzyka, projekty) mam 180GB

Chodzi mi o system nie wliczając /home ?
topdolar
Użytkownik
Posty: 389
Rejestracja: 2006-10-05, 18:35

Re: a Twój system ile miejsca zajmuje?

Post autor: topdolar »

Sajmon, jemu chodzilo ile przydzielic dla /

jak dla mnie mozesz przyznac 10gb dla /, jesli to bedzie za duzo potem mozesz z jakies plyty LiveCD z GParted wyciac ile ci trzeba i przestawic na inna partycje :)
sp7foy
Użytkownik
Posty: 167
Rejestracja: 2008-02-26, 15:07
Lokalizacja: Skierniewice

Re: a Twój system ile miejsca zajmuje?

Post autor: sp7foy »

topdolar pisze:Sajmon, jemu chodzilo ile przydzielic dla /

jak dla mnie mozesz przyznac 10gb dla /, jesli to bedzie za duzo potem mozesz z jakies plyty LiveCD z GParted wyciac ile ci trzeba i przestawic na inna partycje :)
10 to akurat, o ile poczta nie będzie za dużo zajmować.
Ale z tym wycinaniem to nie wiem. Do tej pory reiserfs nigdy mi nie dał się zmniejszyć czy nawet zwiększyć.
topdolar
Użytkownik
Posty: 389
Rejestracja: 2006-10-05, 18:35

Re: a Twój system ile miejsca zajmuje?

Post autor: topdolar »

sp7foy pisze:Ale z tym wycinaniem to nie wiem. Do tej pory reiserfs nigdy mi nie dał się zmniejszyć czy nawet zwiększyć.
GParted sobie z tym radzi :)
sp7foy pisze:10 to akurat, o ile poczta nie będzie za dużo zajmować.
jesli to ma byc desktop to jaka poczta :) ew z programu pocztowego ale to juz na /home w profilu
Awatar użytkownika
Outlaw
Administrator
Posty: 2862
Rejestracja: 2004-06-29, 22:23
Lokalizacja: eth0
Kontakt:

Re: a Twój system ile miejsca zajmuje?

Post autor: Outlaw »

10 to akurat, o ile poczta nie będzie za dużo zajmować.
na /var na serwerach z reguły wydziela się również osobną partycje ;)
topdolar
Użytkownik
Posty: 389
Rejestracja: 2006-10-05, 18:35

Re: a Twój system ile miejsca zajmuje?

Post autor: topdolar »

pod server mozna wydzielic kilka partycji tak wrazie jakiego padu, ale my dalej nie wiemy co to ma byc za maszyna
Berkof
Użytkownik
Posty: 232
Rejestracja: 2004-12-18, 02:33

Re: a Twój system ile miejsca zajmuje?

Post autor: Berkof »

topdolar pisze:pod server mozna wydzielic kilka partycji tak wrazie jakiego padu, ale my dalej nie wiemy co to ma byc za maszyna
Laptop dla programisty.
Ostatnio zmieniony 2009-06-17, 06:11 przez Berkof, łącznie zmieniany 1 raz.
topdolar
Użytkownik
Posty: 389
Rejestracja: 2006-10-05, 18:35

Re: a Twój system ile miejsca zajmuje?

Post autor: topdolar »

swap wedle uznania (zalezy czy bedziesz robil hibernacje czy nie), na / jakies 10gb ci wystarczy, reszte na /home czy jak ci pasuje
Awatar użytkownika
swiftgeek
Użytkownik
Posty: 428
Rejestracja: 2006-10-28, 20:15
Lokalizacja: /root

Re: a Twój system ile miejsca zajmuje?

Post autor: swiftgeek »

po cholerę na tego /home się wszyscy upieracie? skoro nie to nie serwer... to nie jest windows ;] Wystarczy /boot korzeń i swap przy czym to trzecie opcjonalnie jako partycja -> jeśli nie hibernujemy to nie ma sensu osobna partycja - wystarczy plik
Polecam za to stworzenie partycji która ma sens przy niskim zużyciu korzenia... partycję do robienia backupu ;]

przy dużych dyskach polecam wstawić jakieś mini distro ratunkowe na /boot
Ostatnio zmieniony 2009-06-17, 22:58 przez swiftgeek, łącznie zmieniany 4 razy.
topdolar
Użytkownik
Posty: 389
Rejestracja: 2006-10-05, 18:35

Re: a Twój system ile miejsca zajmuje?

Post autor: topdolar »

swiftgeek, ja tam zrobilem sobie /home jako oddzielna partycja wrazie "W", raz musialem wywalic linuxa z dysku (nie pamietam dlaczego ale musialem) i /home zostalo nietkniete
Berkof
Użytkownik
Posty: 232
Rejestracja: 2004-12-18, 02:33

Re: a Twój system ile miejsca zajmuje?

Post autor: Berkof »

Dzięki.

A jeśli chodzi o serwer to dla których katalogów oprócz tmp i var tworzyć osobne partycje oraz jakie rozmiary na nie przeznaczać?
Które partycje montować z opcjami nosiud, noexec i nodev?
sp7foy
Użytkownik
Posty: 167
Rejestracja: 2008-02-26, 15:07
Lokalizacja: Skierniewice

Re: a Twój system ile miejsca zajmuje?

Post autor: sp7foy »

swiftgeek pisze:po cholerę na tego /home się wszyscy upieracie? skoro nie to nie serwer... to nie jest windows ;] Wystarczy /boot korzeń i swap przy czym to trzecie opcjonalnie jako partycja -> jeśli nie hibernujemy to nie ma sensu osobna partycja - wystarczy plik
Polecam za to stworzenie partycji która ma sens przy niskim zużyciu korzenia... partycję do robienia backupu ;]

przy dużych dyskach polecam wstawić jakieś mini distro ratunkowe na /boot
Bo można backup zrobić na /home. Będzie bardziej użytecznie.
Po co się upierać na /boot ?
No i swap też zależy od posiadanego RAM. Często można sobie w ogóle darować.
Awatar użytkownika
swiftgeek
Użytkownik
Posty: 428
Rejestracja: 2006-10-28, 20:15
Lokalizacja: /root

Re: a Twój system ile miejsca zajmuje?

Post autor: swiftgeek »

/boot tworzy się dla kompatybilności ;] co ułatwia b. wiele rzeczy szczególnie w czasie awarii
Ostatnio zmieniony 2009-06-19, 00:27 przez swiftgeek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
bojleros
Użytkownik
Posty: 785
Rejestracja: 2005-08-29, 11:12
Lokalizacja: z widokem na familoki :)

Re: a Twój system ile miejsca zajmuje?

Post autor: bojleros »

swiftgeek, A jak wygląda sprawa z defragmentowaniem dysków? Wiem że jest e2defrag ale jest niebezpieczny(!).Sam korzystam z ponad rocznego slacka. Wiem że to nie wiele ale już czuje spowolnienie uruchamiania programów z /usr i botowania systemu. Całe szczęście że posiadam oddzielny /home bo jakbym go nie miał to już dawno byłaby kicha. Obecnie planuje reinstalacje z wywaleniem /tmp do tmpfs. /usr/src i przeniosę na inną partycję pozostawiając linka. Zacznę kompilować programy do /usr/local które też będzie na innej partycji. Może /var poleci tez na inną partycję. Wszystko żeby partycja korzeń mogła mieć atrybut ro i była tylko zapisywana podczas absolutnej konieczności (aktualizacje).

Swoją drogą czy ktoś już używa ext4 ? Jak z jego stabilnością i szybkością ? Może jednak xfs ?? Bo z tego co wiem to reiserfs się w miejscu zatrzymał ....

Co do swapa to mogę podać przykład. Dwa lata temu miałem jeszcze 512MB RAM i bez swapa działało pięknie. Dokupiłem sobie 1GB i całość raz tylko udało mi się go zapełnić błędnie napisaną symulacją w matlabie :)
largo3
Moderator
Posty: 1302
Rejestracja: 2006-06-11, 11:08

Re: a Twój system ile miejsca zajmuje?

Post autor: largo3 »

bojleros pisze:Swoją drogą czy ktoś już używa ext4 ? Jak z jego stabilnością i szybkością ? Może jednak xfs ??
Używałem ext4 na Ubuntu i na Slacku i nie miałem z nim żadnych problemów. Całość działała ładnie choć jakiegoś niesamowitego przyśpieszenia nie odczułem. Ot, normalny FS. ;)
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity.
-- Dennis Ritchie
Linux Registered User #419452
ODPOWIEDZ