Jaki sprzęt wybrać do łacza wifi na 60m

Serwery i sieci oparte na Slackware, wszelkiego rodzaju usługi, troubleshooting.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

slawekluszcz
Użytkownik
Posty: 58
Rejestracja: 2008-03-22, 10:15
Kontakt:

Re: Jaki sprzęt wybrać do łacza wifi na 60m

Post autor: slawekluszcz »

o 60m a taki problem kup 2 ap nawet d-linka dokup adtenki 5dbi i bedzie chodzic jak sie patrz
Awatar użytkownika
ondreyos
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 2007-11-01, 17:31
Lokalizacja: Poznań

Re: Jaki sprzęt wybrać do łacza wifi na 60m

Post autor: ondreyos »

taki maly offtop odnosnie anten, ich promieniowania, kierunkowosci, doboru mocy, czestotliwosci itp

1) kumpel ma zamontowana na balkonie antene dookolna patria. podlaczyl do niej TV i ma jeden z lepszej jakosci obrazow lapanych z powietrza jaki widzialem :D

2) co do robienia linkow na 60m - kiedys robilem link na osiedlu, pomiedzy blokami. podeslali z centrali w krakowie jakies dziwne, dosc duze panele. no ale ja tu tylko montuje ;) - wiec wsadzilem to na maszt. sygnal zajebisty, linki dzialaja super. po jakis 2 miesiacach okazalo sie ze ktos na magazynie sie pomylil i zamiast anten na 2,4 wyslali 5GHz. a wszystko pieknie dzialalo. wiec naprawde - przy takich odleglosciach antena nie ma kluczowego znaczenia, nawet na standardowych patyczkach powinno dzialac. a jak bedziesz kupowal anteny - nie przesadz z moca - bo jak koledzy pisali - nieptrzebnie bedziesz zbieral smieci z okolicy (i sam troche tez generowal) poza tym mozesz miec lekkie przesterowanie. a co do samych apkow - gdzies kilka postow pojawily sie black boxy - moge smialo polecic. cena raczej smieszna, a jakosciowo wypadaja calkiem niezle.
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: Jaki sprzęt wybrać do łacza wifi na 60m

Post autor: Pajaczek »

ondreyos pisze:linki dzialaja super. po jakis 2 miesiacach okazalo sie ze ktos na magazynie sie pomylil i zamiast anten na 2,4 wyslali 5GHz. a wszystko pieknie dzialalo.
Prawdopodobnie, jakbyś odkręcił anteny i zostawił tylko przewody też by działało ;)

Nie zapomnę pierwszego panela 2.4GHz jaki na oczy widziałem... gdzieś na początku wieku. Do ładnego czarnego pudełeczka wchodził przewód h155 i... to tyle jeśli idzie o antenę... w środku nie było zupełnie NIC poza uciętym przewodem. I żeby nie skłamać to napiszę, że nie jestem pewny, ale dystrybuował to albo cyberbajt albo action.
ondreyos pisze:1) kumpel ma zamontowana na balkonie antene dookolna patria. podlaczyl do niej TV i ma jeden z lepszej jakosci obrazow lapanych z powietrza jaki widzialem :D
Podobnie, jak całkiem dobry obraz można niekiedy złapać na... wieszaku ;)
sp7foy
Użytkownik
Posty: 167
Rejestracja: 2008-02-26, 15:07
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Jaki sprzęt wybrać do łacza wifi na 60m

Post autor: sp7foy »

Pajaczek pisze:to tyle jeśli idzie o antenę
Tak po propozycjach użycia prawie paraboli wyciągnąłem starego APka (Planet 1963) z uszkodzonym gniazdem antenowym. Nie ma gwintu, wystaje tam sam bolec, jakieś 0.5 cm długości, no może 1 cm.
Postawiłem to na stole i zalogowałem się do niego z laptopa oddalonego o 50 m i dwie ściany z cegły.

Jaki wniosek mi się nasuwa po propozycjach anten 10dB to nawet nie powiem.
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: Jaki sprzęt wybrać do łacza wifi na 60m

Post autor: Pajaczek »

sp7foy,
Pytanie jaka antena była po drugiej stronie... laptopy miewają całkiem niezłe anteny (pamiętam takiego jednego, co łączył się z przeciętną dookólną 7-8km dalej), cegła nie jest taka zła (jak np. żelbet), 50 m to niewiele... a link pewnie nie był zbyt stabilny ;)

Jednak jakieś tam anteny się przydają. Ta o której pisałem była raczej... niedziałająca... za pewnie, na kilkadziesiąt metrów wystarczała.
sp7foy
Użytkownik
Posty: 167
Rejestracja: 2008-02-26, 15:07
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Jaki sprzęt wybrać do łacza wifi na 60m

Post autor: sp7foy »

Pajaczek pisze:Pytanie jaka antena była po drugiej stronie
[...]
a link pewnie nie był zbyt stabilny ;)
Typowa laptopowa. Dwa kawałki nad matrycą. Konkretnie w NB100 sprawdzałem.
Stabilność linka nie wiem jaka, otworzyła się stronka wp.pl w całości to się zwinąłem.
I na stabilność to bardziej wpływa to co w okolicy lata w powietrzu.

Ale jeśli na 50m przez ściany bez anteny na AP daje radę to na 60m, wymagane przez pytającego, zadziała dosłownie każda (łącznie z oryginalnym patyczkiem) postawiona w oknie.
Do tego (o ile sprzęt pozwala) warto ustawić niską czułość odbiornika, żeby nie reagował na jakieś
pseudo sieci osiedlowe kilka km dalej.


PS: A tak przy okazji to antena zrobiona z odizolowanego na końcu kabla to normalny typ anteny.
Dipol się nazywa i jeśli coś dawać za okno na małą odległość to jest to najtańsza i bardzo skuteczna konstrukcja.
Ostatnio zmieniony 2009-07-15, 19:01 przez sp7foy, łącznie zmieniany 1 raz.
sanji
Użytkownik
Posty: 84
Rejestracja: 2008-03-17, 01:07

Re: Jaki sprzęt wybrać do łacza wifi na 60m

Post autor: sanji »

Dorzucę swoje trzy grosze odnośnie anten "made in garage":
W przypadku anten 2.4 GHz, małe braki w precyzji wykonania elementów są zupełnie akceptowalne. Sam zrobiłem dwie yagi, widziałem też trzecią i jednego panela własnej roboty i wszystkie działały po prostu bardzo dobrze.
Dla przykładu mogę powiedzieć, że model yagi 19dB osiąga przez szybę z około 300-400m i przy braku widoczności AP-ka jakieś 20 - 22dB. Wszystko w zależności jak się akurat ustawi i pamiętając, że się już neźle pogiął a na drodze do AP stoją drzewa. To jest zbyt duży model jak na Twoje potrzeby, ale pokazuje skuteczność.
Jeśli więc masz trochę wolnego czasu to można anteny odliczyć od kosztów. Poza tym, co już wspominano przy takich odległościach nie ma się o co o zasięg specjalnie martwić.
Ostatnio zmieniony 2009-07-15, 20:21 przez sanji, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ