[Rozw.]13 i brak paczek do X'ów.

Czyli jak najefektywniej (lub efektowniej) skonfigurować Slackware'a w komputerze domowym

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
kroqus
Użytkownik
Posty: 141
Rejestracja: 2009-04-22, 15:14

[Rozw.]13 i brak paczek do X'ów.

Post autor: kroqus »

witam, nie chciałem zakładać nowego tematu, ale pomyślałem, że dla osób, które po raz pierwszy instalują slackware może okazać się przydatny.
dorwałem w końcu płytę slackware 13, po udanej instalacji - fajne jest logo podczas ładowania, nie sądzicie? ale w czym rzecz. chodzi znowu o jakieś paczki, niestety tym razem nie mam pojęcia o które chodzi; po startx wywala błędy; xkb - to dość irytujące bo miałem z nią do czynienia wiele razy. "kbd", libdirectfb.
dodam jeszcze, że xfce instaluje z płyty zenwalka, bo drugiego cd slacka jeszcze nie mam, a jestem strasznie niecierpliwy ;-)
Ostatnio zmieniony 2009-09-22, 16:27 przez kroqus, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: [Rozw.]13 i brak paczek do X'ów.

Post autor: mina86 »

kroqus pisze:po startx wywala błędy
Be more specific, bo kryształową kulę oddałem do serwisu.

Poza tym, na forum obowiązuje język polski, zatem pisz proszę poprawnie w tym języku, bo w niedziałający Shift nie wierzę.
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
Awatar użytkownika
kroqus
Użytkownik
Posty: 141
Rejestracja: 2009-04-22, 15:14

Re: [Rozw.]13 i brak paczek do X'ów.

Post autor: kroqus »

Okay mój błąd, fakt mogłem zacytować jak to wygląda, ale pomyślałem, że nie ma sensu bo po startx, pojawia się to co zawsze w przypadku błędów etc. Wyłowiłem jedynie te rzeczy, które są potrzebne; xkb, libdirectfb.

p.s. w tej chwili nie mam możliwości odpalenia slackware, więc nie podam dokładniej tego o co chodzi.
Ostatnio zmieniony 2009-09-13, 11:22 przez kroqus, łącznie zmieniany 1 raz.
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: [Rozw.]13 i brak paczek do X'ów.

Post autor: Pajaczek »

kroqus pisze:po startx wywala błędy;
(...)
dodam jeszcze, że xfce instaluje z płyty zenwalka, bo drugiego cd slacka jeszcze nie mam, a jestem strasznie niecierpliwy
To chyba wystarczająca odpowiedź?
Awatar użytkownika
kroqus
Użytkownik
Posty: 141
Rejestracja: 2009-04-22, 15:14

Re: [Rozw.]13 i brak paczek do X'ów.

Post autor: kroqus »

Niestety albo jestem ślepy, ale na płycie zenwalk'a nie potrafię znaleźć interesujących mnie rzeczy. Szukałem bardzo dokładnie i nie ma ich!

p.s. przeglądam właśnie slackfind.net, znalazłem xkb, oraz kbd - ściągnę je uzywając konsoli, problem w tym, że nie ma żadnej paczki z "direct", "libdirectfb" etc. nie wiem o co chodzi, zdobędę drugą płytę usunę zainstalowane paczki z płyty zenwalk'a i spróbuję ponownie.
Ostatnio zmieniony 2009-09-13, 12:03 przez kroqus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: [Rozw.]13 i brak paczek do X'ów.

Post autor: mina86 »

Jak problemy są z XKB to zainstaluj wszystkie paczki xkb*txz oraz *keyboard*txz. Co do DirectFB to szczerze mówiąc nie wiem po co miałoby to być. Może XFCE z ZenWalk jest jakieś dziwne -- jeżeli tak jest to po prostu zainstaluj oficjalną paczkę.
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
Awatar użytkownika
kroqus
Użytkownik
Posty: 141
Rejestracja: 2009-04-22, 15:14

Re: [Rozw.]13 i brak paczek do X'ów.

Post autor: kroqus »

Właśnie dostałem drugą płytę. Postanowiłem odinstalować paczki, które są z płyty zenwalka - xfce, xorg-server etc. Mam pytanie czy po odinstalowaniu jest jakaś potrzeba "czyszczenia"? np. make clean?
Zacząłem więc instalację z płyty slackware, biblioteka po bibliotece. Stanąłem w takim oto miejscu po startx;

Kod: Zaznacz cały

xauth: creating new authority file /root/.serverauth.22592
/usr/bin/X: erroe while loading shared libraries: libpciaccess.so.0: cannot open shared object etc.
giving up
xinit: no such file or directory 9errno 20: unable to connect to X
xinit: no such process 0errno30: server error
largo3
Moderator
Posty: 1302
Rejestracja: 2006-06-11, 11:08

Re: [Rozw.]13 i brak paczek do X'ów.

Post autor: largo3 »

UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity.
-- Dennis Ritchie
Linux Registered User #419452
Awatar użytkownika
kroqus
Użytkownik
Posty: 141
Rejestracja: 2009-04-22, 15:14

Re: [Rozw.]13 i brak paczek do X'ów.

Post autor: kroqus »

A w jaki sposób zrobić to poprzez wget? Głupie pytanie, ale kiedy chcę spisać ścieżkę np. z Czech i kiedy chcę sprawdzić czy działa dany serwer w większości pisze Not Found. nie trafiłem jeszcze na dobry - sprawdzam pod Windows.

Mam jeszcze problem z internetem. Spróbowałem skonfigurować go w tej chwili, ale po dhcpcd
wywaliło mi jakiś błąd;

Kod: Zaznacz cały

warn, eth0: using IPV4LL 169.254.183.151
timed out
Ostatnio zmieniony 2009-09-13, 14:02 przez kroqus, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: [Rozw.]13 i brak paczek do X'ów.

Post autor: mina86 »

Po pierwsze. Naucz korzystać się z MANIFEST.bz2 -- jest to plik, w którym zapisane są wszystkie pliki wchodzące w skład wszystkich paczek. Jeżeli jakiemuś programowi brakuje jakiejś biblioteki po możesz wyszukać w jakiej paczce się ona znajduje.

Po drugie. Naucz korzystać się z jednego z następujących narzędzi: lynx, links, elinks lub ftp -- dzięki nim będziesz mógł bez problemów ściągać paczki. Jako mirror polecam sunsite.icm.edu.pl.
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
Awatar użytkownika
kroqus
Użytkownik
Posty: 141
Rejestracja: 2009-04-22, 15:14

Re: [Rozw.]13 i brak paczek do X'ów.

Post autor: kroqus »

Okay, rozumiem to, ale problem w tym, że od jakiegoś czasu zarówno w 12.2 i teraz - zauważyłem to również w 13 - jest problem z dhcpcd. Szukałem poprzez google rozwiązania, ale niczego sensownego nie znalazłem. I w tym wypadku, links, lynx etc. są bezużyteczne.
Ostatnio zmieniony 2009-09-13, 15:16 przez kroqus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: [Rozw.]13 i brak paczek do X'ów.

Post autor: mina86 »

No to wget też będzie bezużyteczny... Napraw sobie DHCP lepiej -- nie powinno z nim być żadnego problemu.
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
Awatar użytkownika
kroqus
Użytkownik
Posty: 141
Rejestracja: 2009-04-22, 15:14

Re: [Rozw.]13 i brak paczek do X'ów.

Post autor: kroqus »

Czekam na pomoc w dziale serwery/sieci. Mi skończyły się już pomysły.
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: [Rozw.]13 i brak paczek do X'ów.

Post autor: Pajaczek »

Całkiem fajne wyszukanie gdzie dany plik się znajduje jest też na przytoczonej przez Largo stronie http://packages.slackware.it/ (przełączyć tylko należy z packages na file name). Fakt, przydał by się jeszcze dostęp do sieci...

Co do dhcpcd to odpowiedz na pytanie Marco, i podaj jeszcze co Ci ten dhcpcd wpisuje w adres, co pingowałeś?
mina86 2x pisze:Naucz korzystać się
A nie "Naucz się korzystać"? Co to Twoje miało by znaczyć ;p
Awatar użytkownika
kroqus
Użytkownik
Posty: 141
Rejestracja: 2009-04-22, 15:14

Re: [Rozw.]13 i brak paczek do X'ów.

Post autor: kroqus »

Czy do poprawnego działania Xorg, potrzeba także paczek xf86? Wciąż wywala mi - przy użyciu xorgconf - że nie ma takiego polecenia.
ODPOWIEDZ