przekierowanie/kopia maili do zapasowanego serwera poczty

Serwery i sieci oparte na Slackware, wszelkiego rodzaju usługi, troubleshooting.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

mitek
Użytkownik
Posty: 123
Rejestracja: 2006-09-20, 09:13

przekierowanie/kopia maili do zapasowanego serwera poczty

Post autor: mitek »

mam taki problem:

mając dwa serwery poczty, chce skopiować pocztę z pierwszego serwera na drugi

schemat:
dostaję maila, mail przychodzi do pierwszego serwera, kopia przesyłana jest do drugiego serwera i z niego odbierana

problem w tym, że drugi serwer jest w sieci prywatnej, nie mam dla niego domeny,mx więc maile nie mogą być zwyczajnie forwardowane na drugi serwer poczty


aha, druga sprawa: jak w sambie uniemożliwić użytkownikowi kasowanie swoich plików ?
ma prawo odczytu,zapisy, ewentualnie modyfikacji, ale nie może kasować swoich plików, innych plików użytkowników oczywiście także nie
Ostatnio zmieniony 2009-09-16, 12:02 przez mitek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ondreyos
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 2007-11-01, 17:31
Lokalizacja: Poznań

Re: przekierowanie/kopia maili do zapasowanego serwera poczty

Post autor: ondreyos »

Perhaps through the use of the sticky bit on the directory...

from 'man chmod':
"STICKY DIRECTORIES
When the sticky bit is set on a directory, files in that directory may
be unlinked or renamed only by root or their owner. Without the sticky
bit, anyone able to write to the directory can delete or rename files. The
sticky bit is commonly found on directories, such as /tmp, that are
world-writable."

Look at using something like
create mask = 0664
force directory mode = 01775
in your smb.conf file.
z gory uprzedzam - nie mam w tej chwili dostepu do zadnej samby, wiec nie moge sprawdzic. tylko taka uwaga w wypadku proby wdrozenia tego w zycie - sticky bit ogranicza prawo skasowania do wlasciciela. wiec zeby mialo to sens w wielodostepnej sambie, ustaw domyslnego wlasciciela plikow nie na uzytkownikow ktorzy sie loguja(jasiek, marian, szef, ksiegowosc itp), ale na jakiegos innego (np. sabma_niekasuj) i baw sie uprawnieniami. i prosze - daj znac, czy pomoglo ;)
mitek
Użytkownik
Posty: 123
Rejestracja: 2006-09-20, 09:13

Re: przekierowanie/kopia maili do zapasowanego serwera poczty

Post autor: mitek »

ok, sprawdze


mam jeszcze jeden problem:

używam LDAP + Samby, tworze użytkownika przez LAM (Ldap Account Manager)

użytkownik tworzy się, dodaje do domeny itp, ale gdy się zaloguje i chce wejsc do swojego katalogu domowego to w logach dostaje informacje, ze nie ma takiego katalogu

wiem ze nie ma, ale Samba powinna go automatycznie utworzyc, dodadanie do smbldap-useradd opcji -m takze nie pomaga
Awatar użytkownika
ondreyos
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 2007-11-01, 17:31
Lokalizacja: Poznań

Re: przekierowanie/kopia maili do zapasowanego serwera poczty

Post autor: ondreyos »

no z tym ci nie pomoge niestety :(

prosba - jak sprawdzisz porade z mojego poprzedniego posta, daj znac czy wszystko poszlo ok i czy podany sposob dziala.

pozdr.
Awatar użytkownika
webster
Użytkownik
Posty: 1269
Rejestracja: 2009-10-06, 11:58
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: przekierowanie/kopia maili do zapasowanego serwera poczty

Post autor: webster »

mitek pisze:schemat:
dostaję maila, mail przychodzi do pierwszego serwera, kopia przesyłana jest do drugiego serwera i z niego odbierana

problem w tym, że drugi serwer jest w sieci prywatnej, nie mam dla niego domeny,mx więc maile nie mogą być zwyczajnie forwardowane na drugi serwer poczty
Dlaczego nie? Wszystko zalezy od Twojej konfiguracji - w posftixie nie powinno byc najmniejszych problemow. Ja bym to np robil przez alias a nie forward. Do lokalnego i do konta na 2gim serv.

Tak samo np wysyla sie dalej maile do np Exchange przez postfixa. Poczytaj na ten temat.
Pisz z czego Kozystasz, poszukamy solutions :)

mitek pisze:aha, druga sprawa: jak w sambie uniemożliwić użytkownikowi kasowanie swoich plików ?
ma prawo odczytu,zapisy, ewentualnie modyfikacji, ale nie może kasować swoich plików, innych plików użytkowników oczywiście także nie
Tak create mask to jest rozwiazanie Twojego problemu, Polecam manuala:
http://banita.pl/konf/smbudostunix.html
Ostatnio zmieniony 2009-10-20, 08:04 przez webster, łącznie zmieniany 1 raz.
††† Chaos Of The Mirror - Valheru †††
††† I ♥ SlackWare RuLeZ †††

Slackware Poland FaceBook
ODPOWIEDZ