[Rozw.] KDE - generowanie dźwieku np. co godzinę

Czyli jak najefektywniej (lub efektowniej) skonfigurować Slackware'a w komputerze domowym

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
VoyciecH
Użytkownik
Posty: 143
Rejestracja: 2007-03-14, 15:20
Lokalizacja: Nysa (Śląski Rzym)
Kontakt:

[Rozw.] KDE - generowanie dźwieku np. co godzinę

Post autor: VoyciecH »

Witam,
mam taki problem ze sobą, że za długo siedzę przy kompie bez odpoczynku (wiem, nie ja jeden :mrgreen: ).

Wpadłem na pomysł, żeby co godzinę jakiś sygnał generować (albo co 1,5 godziny - najlepiej, żeby rozwiązanie było uniwersalne), tak jak w zegarkach. Będę słyszeć co jakiś czas sygnał, co mnie zachęci do wstania i rozciągnięcia się :-) . To ważne dla zdrowia!

Szukałem rozwiązania: w zegarku systemowym (brak takowej funkcji), w dodatkach KDE 3.5 (nie znalazłem takiego dodatku), na forum - też nic ;-(, Google też nie zrozumiało moich potrzeb ;-) .

Pozostała mi ostatnia deska ratunku. Pomóżcie, a poźniej sami zastosujcie, bo to przecież dla zdrowia :-)
Pozdrawiam, VoyciecH.
Ostatnio zmieniony 2009-10-21, 16:24 przez VoyciecH, łącznie zmieniany 1 raz.
"To, co dla jednego jest chlebem powszednim, dla innych może być olśniewającym objawieniem." (autor mi nieznany)
Inni wiedzą o Tobie więcej niż Ci się wydaje, ale mniej niż im się wydaje.
----------------
Moja stronka: http://linux.media-soft.pl/
Awatar użytkownika
dienet
Moderator
Posty: 2105
Rejestracja: 2007-07-24, 18:58
Lokalizacja: Racibórz/Rybnik

Re: [Rozw.] KDE - generowanie dźwieku np. co godzinę

Post autor: dienet »

cron + cos (mplayer, aplay) = zdrowie !
Pozdr0
dienet
[img]http://i164.photobucket.com/albums/u19/slawek15/kotekeo0lq3.jpg[/img]
Awatar użytkownika
VoyciecH
Użytkownik
Posty: 143
Rejestracja: 2007-03-14, 15:20
Lokalizacja: Nysa (Śląski Rzym)
Kontakt:

Re: [Rozw.] KDE - generowanie dźwieku np. co godzinę

Post autor: VoyciecH »

udalo mi sie odpalic:

Kod: Zaznacz cały

mplayer -loop 5 plik.mp3
W katalogu /etc/cron.hourly w pliku używam powyższego wywołania, ale to mi nie działa (dałem plikowi prawa wykonania). Może dlatego, że zalogowany jestem na usera, a wywołanie dotyczy roota.

Jak odpalić to coś co godzinę albo co półtora godziny w crontab?

[ Dodano: 2009-10-21, 17:24 ]
Dobra. Poradziłem sobie.
Żeby wpisy użytkownika działały, trzeba wykonać:

Kod: Zaznacz cały

$ crontab -e
Plik z wpisami odpala się u mnie w vi, więc potem (wpisy już są - zmieniłem wcześniej ten plik w mcedit): ale nie Zmiany muszą być zapisane z poziomu polecenia crontab -e. Może ktoś by napisał, dlaczego tak się dzieje i czy można to jakoś uprościć. Ja tam wolę z wiadomych względów mcedit.

dienet, dzięki za ukierunkowanie :-) !
"To, co dla jednego jest chlebem powszednim, dla innych może być olśniewającym objawieniem." (autor mi nieznany)
Inni wiedzą o Tobie więcej niż Ci się wydaje, ale mniej niż im się wydaje.
----------------
Moja stronka: http://linux.media-soft.pl/
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: [Rozw.] KDE - generowanie dźwieku np. co godzinę

Post autor: Pajaczek »

VoyciecH pisze:Plik z wpisami odpala się u mnie w vi
Nie tylko u Ciebie... tego się chyba nie da obejść, ale był to powód do nauczenia się tych kilku podstaw vi.
VoyciecH pisze:Zmiany muszą być zapisane z poziomu polecenia crontab -e. Może ktoś by napisał, dlaczego tak się dzieje i czy można to jakoś uprościć. Ja tam wolę z wiadomych względów mcedit.
Zapewne tylko wówczas (i przy starcie) cron zagląda do tego pliku, a nie czyta go na bieżąco. Zawsze możesz zkilować i jeszcze raz odpalić crona :twisted:

:wq a nie :qw... cóż, głupio było by najpierw wyjść z programu, a później kazać mu zapisywać.
Ostatnio zmieniony 2009-10-21, 17:24 przez Pajaczek, łącznie zmieniany 1 raz.
miszmaniac
Moderator
Posty: 1510
Rejestracja: 2006-03-19, 12:00
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [Rozw.] KDE - generowanie dźwieku np. co godzinę

Post autor: miszmaniac »

Jest programik beep, który piszczy głośniczkiem systemowym:)
Pamiętaj,
Jeśli Twój problem został rozwiązany dopisz [b] [Rozw.] [/b]w tytule.
Projektowanie stron WWW: [url=http://www.miszewski.net.pl]www.miszewski.net.pl[/url]
Awatar użytkownika
VoyciecH
Użytkownik
Posty: 143
Rejestracja: 2007-03-14, 15:20
Lokalizacja: Nysa (Śląski Rzym)
Kontakt:

Re: [Rozw.] KDE - generowanie dźwieku np. co godzinę

Post autor: VoyciecH »

miszmaniac pisze:Jest programik beep, który piszczy głośniczkiem systemowym:)
Ja tam wolę odgłosy natury i dlatego coś mi miauknie, zaćwierka albo deszcz chwilę popada, czy lew ryknie. Wyobraźcie sobie miny gości... :mrgreen:
Zresztą chyba nie mam głośniczka systemowego w swoim laptopie, a przynajmniej nigdy go nie słyszałem.

[ Dodano: 2009-10-22, 13:16 ]
Pajaczek pisze:Nie tylko u Ciebie... tego się chyba nie da obejść, ale był to powód do nauczenia się tych kilku podstaw vi.
Nie ma rzeczy niemożliwych. Poszperałem i tym razem udało mi się znaleźć :-) . Program odczytuje ze zmiennej środowiskowej VISUAL, jaki edytor ma użyć.

Kod: Zaznacz cały

$ export VISUAL='/usr/bin/mcedit'
i crontab -e otwiera się w mcedit.

Żeby to działało po następnym zalogowaniu, trzeba umieścić powyższą linię w pliku /etc/profile (dla wszystkich użytkowników) lub w pliku ~/.profile (dla bieżącego użytkownika).
Ostatnio zmieniony 2009-10-22, 13:38 przez VoyciecH, łącznie zmieniany 2 razy.
"To, co dla jednego jest chlebem powszednim, dla innych może być olśniewającym objawieniem." (autor mi nieznany)
Inni wiedzą o Tobie więcej niż Ci się wydaje, ale mniej niż im się wydaje.
----------------
Moja stronka: http://linux.media-soft.pl/
ODPOWIEDZ