Odzyskanie MBR po Linuksie

Wszystko o czym chcecie dyskutować a tyczy się choć trochę Slackware Linux i nie tylko!

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
kroqus
Użytkownik
Posty: 141
Rejestracja: 2009-04-22, 15:14

Odzyskanie MBR po Linuksie

Post autor: kroqus »

Serwus, mam takie pytanie. Chcę postawić na laptopie znajomej oprócz windowsa Zenwalka ze względu na oparcie o Slackware. W laptopach nie ma stacji dyskietek, więc umieszczenie tam lilo jest niemożliwe. Nadpisze MBR, i czy w przypadku chęci pozbycia się Zena jest możliwość odzyskania MBR windowsa nie posiadając jego płyty? Byłem zdecydowany na Slackware, ale nie wiem czy na Acer Extensa 5220 nie będzie problemów z X etc. Przeznaczyłem już 13 GB partycję. Co o tym myślicie jest jakaś opcja na odzyskanie MBR bez płyty windowsa?

Zdecydowałem się na ten krok, ponieważ mój stacjonarny znów nie chce odpalić - gaśnie monitor etc. wspominałem już o tym. Chcę znów używać linuksa.
Przejrzałem już kilka stron; KLIK , KLIK - forum użytkowników linuksa na laptopach właśnie, oraz KLIK

Jakie jest Wasze zdanie, uzywał już ktoś tego typu laptopa z linuksem na pokładzie?
Ostatnio zmieniony 2009-11-05, 13:53 przez kroqus, łącznie zmieniany 3 razy.
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: Odzyskanie MBR po Linuksie

Post autor: Pajaczek »

Kod: Zaznacz cały

dd if=/dev/hda of="nazwa_pliku" bs=512 count=1  #archiwizacja
dd if="nazwa_pliku" of=/dev/hda bs=512 count=1  #odzyskanie
Przechowaj gdzieś plik z backupem MBR i tyle, oczywiście archiwizację zrób przed instalacją lilo/gruba, natomiast przywrócenie możesz wykonać nawet z już postawionego linuksa tuż przed jego usunięciem.
Awatar użytkownika
kroqus
Użytkownik
Posty: 141
Rejestracja: 2009-04-22, 15:14

Re: Odzyskanie MBR po Linuksie

Post autor: kroqus »

Tzn, podczas instalacji zen/slacka mam wykonać ową czynność?

Mam jeszcze takie pytanie; sprawdzam specyfikację programem Everest, i chcąc zobaczyć mikroukład płyty głównej wszystko jest szare, nie pokazuje żadnych informacji.
Ostatnio zmieniony 2009-11-05, 14:08 przez kroqus, łącznie zmieniany 1 raz.
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: Odzyskanie MBR po Linuksie

Post autor: Pajaczek »

kroqus pisze:Tzn, podczas instalacji zen/slacka mam wykonać ową czynność?
Pierwszą czynność przed zmianą MBR przez Linuksa, czyli przed instalacją LILO, druga gdy chcesz przywrócić stary MBR (windowsowy).

Co do drugiego, widocznie nie rozpoznaje. Za stary program, albo za stara płyta dla niego... zbyt unikatowa. Zobacz Sandre Lite.
Awatar użytkownika
kroqus
Użytkownik
Posty: 141
Rejestracja: 2009-04-22, 15:14

Re: Odzyskanie MBR po Linuksie

Post autor: kroqus »

Więc tak; podczas instalacji i tuż przed Lilo przejść na inną konsolę i wykonać owe polecenie, które napisałeś wyżej? Bo inaczej sobie tego nie wyobrażam.
jacol
Przyjaciel Forum
Posty: 680
Rejestracja: 2004-06-12, 17:34

Re: Odzyskanie MBR po Linuksie

Post autor: jacol »

Witam.
To raczej problem windosa niz linuksa ale:

Kod: Zaznacz cały

http://winforum.pl/showthread.php?s=d61d62cef3408676c62cff7c8b3b1778&t=9408
Z utratą MBR pod linuksem można sobie poradzić bez problemu tak jak i pod windosem. Pozdrawiam jacol
PS. Proszę o zapoznanie się z możliwościami poleceń.
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: Odzyskanie MBR po Linuksie

Post autor: Pajaczek »

kroqus, Możesz to wykonać w dowolnym momencie, byle przed zmianami w MBR czyli tu: instalacją Lilo. Czy to tak jak opisałeś. Czy przed wpisaniem setup (czyli defacto rozpoczęciem instalacji). Czy też wcześniej botując się z jakiegoś LiveCD i zapisując wynikowy plik np. na flash.

jacol, Chodzi raczej o przywrócenie zmienionego przez nas, niż utraconego MBR. Oczywiście da się przywrócić MBR Windy pod nią, ale
1) to forum Linuksa, więc przedstawiam sposób Linuksowy, nawet na posprzątanie po sobie.
2) sorki, ale wolę wykonać dd, niż męczyć się z instalatorem windy, tamtą konsolą odzyskiwania i fixmbr'em.
Ostatnio zmieniony 2009-11-06, 12:14 przez Pajaczek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kroqus
Użytkownik
Posty: 141
Rejestracja: 2009-04-22, 15:14

Re: Odzyskanie MBR po Linuksie

Post autor: kroqus »

No więc dobrze, zrobię to podczas instalacji przechodząc na inną konsolę i wydając polecenie, które podał Pajączek. Ukryje gdzieś ten plik i w przypadku odinstalowania linuksa, odzyskam MBR windowsa właśnie używając tego pliku.
@jacol, jak już wspominałem nie posiadam płyty z windowsem.
Ostatnio zmieniony 2009-11-06, 12:48 przez kroqus, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
webster
Użytkownik
Posty: 1269
Rejestracja: 2009-10-06, 11:58
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Odzyskanie MBR po Linuksie

Post autor: webster »

kroqus pisze:@jacol, jak już wspominałem nie posiadam płyty z windowsem.
i dobrze ze nie Masz winda śmierdzi :)

Pisałeś o problemach ze slackiem na lapku, jak tylko będą pytania, to śmiało pisz, sam pracuje na "labie" i większość problemów mam rozwiązanych jak np ściemniająca się matryca, czekam więc na temat
††† Chaos Of The Mirror - Valheru †††
††† I ♥ SlackWare RuLeZ †††

Slackware Poland FaceBook
Awatar użytkownika
kroqus
Użytkownik
Posty: 141
Rejestracja: 2009-04-22, 15:14

Re: Odzyskanie MBR po Linuksie

Post autor: kroqus »

Drogi Websterze, wspominałem o moich obawach z instalacją Slackware na Acer Extensa 5220 ;-) , bo albo jestem ślepy, albo jedynie debiano pochodne distro nie mają z nim problemów. Dzięki za polecenie się na przyszłość.
Teraz tylko muszę pozbierać wszystkie ważne info o tym sprzęcie, przekonać znajomą i...staaaartujemy, wybijamy okna, łapiemy "motyle" ;-) i mamy superhiper maszynę, pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 2009-11-06, 18:05 przez kroqus, łącznie zmieniany 1 raz.
sp7foy
Użytkownik
Posty: 167
Rejestracja: 2008-02-26, 15:07
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Odzyskanie MBR po Linuksie

Post autor: sp7foy »

kroqus pisze:albo jedynie debiano pochodne distro nie mają z nim problemów
Spróbuj Slacka. Do tej pory niewiele trafiłem takich z którymi są problemy.
Jedynie z WiFi bywały schody i z jakąś kamerą wbudowaną, ale to kwestia czasu na zabawę.
Awatar użytkownika
guitarrizer
Użytkownik
Posty: 349
Rejestracja: 2004-06-12, 14:23
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Odzyskanie MBR po Linuksie

Post autor: guitarrizer »

Do zmiany MBR spod Windows bez płyty instalacyjnej Windows słuzy program MBRFix:

http://www.sysint.no/nedlasting/mbrfix.htm

Testowałem go na XP i Viście, nie wiem, jak działa na innych
Linux Registered User #350196

Obrazek
largo3
Moderator
Posty: 1302
Rejestracja: 2006-06-11, 11:08

Re: Odzyskanie MBR po Linuksie

Post autor: largo3 »

UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity.
-- Dennis Ritchie
Linux Registered User #419452
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: Odzyskanie MBR po Linuksie

Post autor: Pajaczek »

guitarrizer, To spróbuj go użyć, jak w mbr masz niekompletne lilo i nie jesteś w stanie wystartować xp'ka. Pomysł naprawy mbr pod xp'ka z poziomu xp'ka którego nie jesteśmy w stanie uruchomić to chyba nie najlepszy pomysł.
Awatar użytkownika
guitarrizer
Użytkownik
Posty: 349
Rejestracja: 2004-06-12, 14:23
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Odzyskanie MBR po Linuksie

Post autor: guitarrizer »

Pajaczek pisze:spróbuj go użyć, jak w mbr masz niekompletne lilo i nie jesteś w stanie wystartować xp'ka.
A gdzie była mowa, że ten XP nie wstaje?
Linux Registered User #350196

Obrazek
ODPOWIEDZ