fstab + LABEL (partycje)

Instalacja Slackware Linux, problemy i wstępna konfiguracja, aktualizacje do nowszych wersji.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

addos
Użytkownik
Posty: 158
Rejestracja: 2007-09-17, 13:50

fstab + LABEL (partycje)

Post autor: addos »

Nie mogę sobie poradzić z kombinacją fstab + LABEL

Sytuacja wygląda tak: mam 2 identyczne dyski z identycznym układem partycji.
Dla lepszego rozeznania, która partycja jest która, wprowadziłem następujące nazewnictwo dla nazw partycji (LABEL):

sda1 - Linux_1
sda2 - Linux_2
sda3 - Linux_3
sda4 - [partycja rozszerzona]
sda5 - [swap]
sda6 - home
sda7 - Filmy
sda8 - Magazyn

Dla drugiego HDD jest identycznie tylko nazwy odpowiednio: Linux_1_HDD2, home_HDD2, Filmy_HDD2, Magazyn_HDD2.

Na początku plik /etc/fstab opierał się na plikach /dev/sdaX - i było OK.
Gdy pozmieniałem LABEL każdej partycji stwierdziłem, że zrobię rewolucję w /etc/fstab

Najpierw pozmieniałem tylko LABEL dla HDD2 a zostawiłem /dev/sdaX dla dysku systemowego.
Po restarcie wszystko działało OK.
Potem gdy zobaczyłem, że jest OK, stwierdziłem, że podobnie zrobię z dyskiem HDD1.
Pozmieniałem wszystko na LABEL... restart... i sytuacja jest taka:
System startuje normalnie: po podłączeniu HDD2 "dmesg" pokazuje dokładnie takie /dev/sdXY jakie powinno być i jakie było przed zmianami. Jednak próba podmontowania np. w Dolphinie którejkolwiek partycji z HDD2 daje taki komunikat:

Kod: Zaznacz cały

Błąd podczas próby uzyskania dostępu do 'Magazyn_HDD2', system zgłosił:
org.freedesktop.Hal.Device.Volume.PermissionDenied: Device /dev/sdf8 is listed in /etc/fstab.
Refusing to mount.
Identyczna sytuacja gdy klikam na każdą inną partycję z HDD2 tylko zmienia się LABEL i /dev/sdfX.
Niestety ale nie mam żadnego odniesienia do /dev/sdfX w /etc/fstab.

A tak wygląda plik /etc/fstab:

Kod: Zaznacz cały

LABEL=swap        swap             swap        defaults                       0   0
LABEL=Linux_2     /                ext4        defaults                       1   1
LABEL=home        /home            ext4        defaults,noexec                1   2
LABEL=Linux_1     /mnt/Linux_1     ext4        user,auto,defaults,noexec      1   2
LABEL=Linux_3     /mnt/Linux_3     ext4        user,auto,defaults,noexec      1   2

LABEL=Filmy       /mnt/Filmy       xfs         user,auto,defaults,noexec      1   2
LABEL=Magazyn     /mnt/Magazyn     xfs         user,auto,defaults,exec      1   2

/dev/sdb1     /mnt/k1              auto        user,noauto,rw,umask=113,fmask=113,dmask=002,shortname=winnt,noexec,utf8   0   0
/dev/sdc1     /mnt/k2              auto        user,noauto,rw,umask=113,fmask=113,dmask=002,shortname=winnt,noexec,utf8   0   0
/dev/sdd1     /mnt/k3              auto        user,noauto,rw,umask=113,fmask=113,dmask=002,shortname=winnt,noexec,utf8   0   0
/dev/sde1     /mnt/k4              auto        user,noauto,rw,umask=113,fmask=113,dmask=002,shortname=winnt,noexec,utf8   0   0

#S_1TB
LABEL=Windows_XP_HDD2   /mnt/S_1TB_root      ntfs-3g     user,auto,defaults,noexec   1   2
LABEL=Linux_2_HDD2      /mnt/S_1TB_root_2    ext4        user,auto,defaults,noexec   1   2
LABEL=Linux_3_HDD2      /mnt/S_1TB_root_3    ext4        user,auto,defaults,noexec   1   2
LABEL=home_HDD2         /mnt/S_1TB_home      ext4        user,auto,defaults,noexec   1   2
LABEL=Filmy_HDD2        /mnt/S_1TB_Filmy     xfs         user,auto,defaults,noexec   1   2
LABEL=Magazyn_HDD2      /mnt/S_1TB_Magazyn   xfs         user,auto,defaults,noexec   1   2

LABEL=XPORTER_2GB       /mnt/XPORTER_2GB     auto        user,noauto,rw,umask=113,fmask=113,dmask=002,shortname=winnt,noexec,utf8   0   0
LABEL=XPORTER_8GB       /mnt/XPORTER_8GB     auto        user,noauto,rw,umask=113,fmask=113,dmask=002,shortname=winnt,noexec,utf8   0   0
LABEL=X_MP3_1GB         /mnt/X_MP3_1GB       auto        user,noauto,rw,umask=113,fmask=113,dmask=002,shortname=winnt,noexec,utf8   0   0

/dev/sr0      /mnt/dvd             auto        user,noauto,ro   0   0

devpts        /dev/pts             devpts      gid=5,mode=620   0   0
proc          /proc                proc        defaults         0   0
tmpfs         /dev/shm             tmpfs       defaults         0   0
Jakieś pomysły?
Gdzie popełniam błąd?
Awatar użytkownika
marco70
Moderator
Posty: 1110
Rejestracja: 2006-10-26, 19:03
Lokalizacja: K...l
Kontakt:

Re: fstab + LABEL (partycje)

Post autor: marco70 »

Kod: Zaznacz cały

# blkid
Zainteresuj się uuid w fstab np:

Kod: Zaznacz cały

UUID=b9e3605e-579d-4437-abd9-709e79256ad6        /home   ext4   defaults,noatime    1   2
slackware64-15.0
addos
Użytkownik
Posty: 158
Rejestracja: 2007-09-17, 13:50

Re: fstab + LABEL (partycje)

Post autor: addos »

blkid

Kod: Zaznacz cały

/dev/sda1: LABEL="Linux_1" UUID="ece3c58e-64f5-4f40-ba05-e009f975b20d" TYPE="ext4" 
/dev/sda2: LABEL="Linux_2" UUID="ed51b488-92b1-40bf-983d-02d284fd0a4e" TYPE="ext4" 
/dev/sda3: LABEL="Linux_3" UUID="dcee3573-7fd3-42d8-88fd-6cdcfa1ef17c" TYPE="ext4" 
/dev/sda5: LABEL="swap" UUID="3e062c95-7ad0-438a-8af9-6784b9a8058d" TYPE="swap" 
/dev/sda6: LABEL="home" UUID="fae7b03b-f9d1-4fc5-b920-8adcbd490094" TYPE="ext4" 
/dev/sda7: LABEL="Filmy" UUID="fa2c4a1e-5284-4892-90d9-772608a3267e" TYPE="xfs" 
/dev/sda8: LABEL="Magazyn" UUID="8b0ed8ab-dd7b-4dd1-892f-c7073e8ded15" TYPE="xfs"
Chciałem uniknąć zabawy w UUID z uwagi na trudności w szybkim orientowaniu się w /etc/fstab.
A tak swoją drogą to wydaje mi się, że właśnie w tym celu powstał LABEL, żeby nie bawić się w UUID?
Skoro jest LABEL, to on też powinien działać.
Awatar użytkownika
alekow
Użytkownik
Posty: 268
Rejestracja: 2007-11-30, 17:33
Lokalizacja: Poznań

Re: fstab + LABEL (partycje)

Post autor: alekow »

Błąd podczas próby uzyskania dostępu do 'Magazyn_HDD2', system zgłosił:
org.freedesktop.Hal.Device.Volume.PermissionDenied: Device /dev/sdf8 is listed in /etc/fstab.
Refusing to mount.
LABEL=Magazyn_HDD2 /mnt/S_1TB_Magazyn xfs user,auto,defaults,noexec 1 2
Ale z tego co widzę to ta partycja montuje się przy starcie. Po co więc chcesz ją montować drugi raz? Zauważyłem że w dolphinie normalnie nie widać "dysków" które są zamontowane przez fstab. Może to jest bug w dolphinie? Że pokazuje tą partycje jako "do zamontowania", ale ma ograniczenie nałożone przez programistę żeby nie można było zamontować już zamontowanych nośników? Czy coś w tym stylu.
Nie wiem czy to jasno opisałem ;-)
addos
Użytkownik
Posty: 158
Rejestracja: 2007-09-17, 13:50

Re: fstab + LABEL (partycje)

Post autor: addos »

Odpisałeś zrozumiale :)
Tylko, że dysk z dopiskami "_HDD2" nie jest podpięty na stałe - to jest dysk podpinany tylko wtedy, gdy jest mi potrzebny.

Myślałem, że parametr "auto" działa w taki sposób:
1. jeżeli dysk jest podpięty podczas startu systemu to będzie automatycznie zamontowany
2. jeżeli nie był podpięty podczas startu ale podepnę go później, to po podpięciu sam się automatycznie zamontuje

Z tego co widzę, to tak się nie dzieje.
Parametr "auto" działa tylko w momencie gdy system startuje - dobrze myślę?

Jeżeli tak jest, to który plik mam edytować, żeby ustawić automatyczne zamontowanie po podpięciu dysku (w trakcie gdy już system sobie działa) ?

--
EDIT

I kolejna zagadka:

1. Uruchamiam system
2. Po zalogowaniu (gdy już można działać) podłączam HDD2
3. Nic się samo nie montuje
4. Dolphin pokazuje w lewej kolumnie partycje z dysku HDD2, który przed chwilą podłączyłem
5. Żadna partycja z HDD2 nie może być zamontowana poprzez kliknięcie na nią - pojawia się błąd opisany w 1-szej wypowiedzi z tego wątku
6. W konsoli gdy wpisuję takie polecenia jak:

Kod: Zaznacz cały

mount LABEL=Magazyn_HDD2
to partycja jest montowana i w Dolphinie już jest OK

A żeby było ciekawiej, to da się to odmontowac tylko z konsoli, bo w Dolphinie pojawia się taki komunikat:

Kod: Zaznacz cały

org.freedesktop.Hal.Device.Volume.NotMountedByHal: Device to unmount is not in media/.hal-mtab so it is not mounted by HAL
Dodatkowo pozmieniałem "auto" na "noauto" w /etc/fstab - dalej to samo.


Co z tym zrobić żeby to wszystko działało normalnie, a nie w taki sposób?
Awatar użytkownika
alekow
Użytkownik
Posty: 268
Rejestracja: 2007-11-30, 17:33
Lokalizacja: Poznań

Re: fstab + LABEL (partycje)

Post autor: alekow »

Myślałem, że parametr "auto" działa w taki sposób:
1. jeżeli dysk jest podpięty podczas startu systemu to będzie automatycznie zamontowany
2. jeżeli nie był podpięty podczas startu ale podepnę go później, to po podpięciu sam się automatycznie zamontuje
Parametr auto masz opisany w stronie man mount. Zwróć uwagę, że "defaults" zawiera w sobie także "auto".
Tylko, że dysk z dopiskami "_HDD2" nie jest podpięty na stałe - to jest dysk podpinany tylko wtedy, gdy jest mi potrzebny.
Acha - no to w takim razie może spróbuj używać hala do montowania zamiast /etc/fstab.
Żeby używać montowania przez hal twój użytkownik musi być dodany do odpowiednich grup. podaj wynik polecenia

Kod: Zaznacz cały

groups "nazwa użytkownika"
addos
Użytkownik
Posty: 158
Rejestracja: 2007-09-17, 13:50

Re: fstab + LABEL (partycje)

Post autor: addos »

Grupy są takie:

Kod: Zaznacz cały

users disk floppy audio video cdrom plugdev power netdev ntfs
Awatar użytkownika
alekow
Użytkownik
Posty: 268
Rejestracja: 2007-11-30, 17:33
Lokalizacja: Poznań

Re: fstab + LABEL (partycje)

Post autor: alekow »

no to może spróbuj po prostu wyrzucić te partycje z fstab i zobacz czy wtedy będzie działać montowanie przez kde?
addos
Użytkownik
Posty: 158
Rejestracja: 2007-09-17, 13:50

Re: fstab + LABEL (partycje)

Post autor: addos »

Nie wiem czy to dobry pomysł ponieważ mam ustalone już gdzie, która partycja ma się zamontować.
Bez fstab nawet jeśli będzie się montowała bez problemu, to będą to jakieś katalogi, które wprowadzą dla mnie chaos :)

Wolałbym żeby fstab trzymał porządek.
Awatar użytkownika
alekow
Użytkownik
Posty: 268
Rejestracja: 2007-11-30, 17:33
Lokalizacja: Poznań

Re: fstab + LABEL (partycje)

Post autor: alekow »

W takim razie nie mogę pomóc niestety... Pozdrawiam!
addos
Użytkownik
Posty: 158
Rejestracja: 2007-09-17, 13:50

Re: fstab + LABEL (partycje)

Post autor: addos »

OK mimo wszystko dzięki.
Ciekawy jednak jestem o co chodziło z tymi grupami?
Awatar użytkownika
alekow
Użytkownik
Posty: 268
Rejestracja: 2007-11-30, 17:33
Lokalizacja: Poznań

Re: fstab + LABEL (partycje)

Post autor: alekow »

Myślałem że nie masz usera w plugdev.
addos
Użytkownik
Posty: 158
Rejestracja: 2007-09-17, 13:50

Re: fstab + LABEL (partycje)

Post autor: addos »

A może wiesz dlaczego po podpięciu tego dysku HDD2 poprzez USB nie pojawia mi się żadna partycja przy ikonie obok zegarka?
Tzn. konkretnie chodzi mi o to, że gdy podłączę np. pendrive'a czy kartę pamięci SD to otwiera mi się okienko przy ikonie "Informacja o nowych urządzeniach". Można tam wybrać albo montowanie / odmontowanie albo z jakim programem ma się to uruchomić, np. Dolphin.

Co ciekawe pomimo, że pendrive się tam pojawia a HDD2 już nie, to w Dolphinie niezależnie od tego czy zamontuje (pen lub HDD2) to i tak pojawiają mi się partycje z lewej strony. Tylko, że tak jak wcześniej pisałem nie można tego tutaj zamontować bo pojawia się ten dziwny komunikat. Pendrive'a można w Dolphinie bez problemów zamontować

Może to ma z tym związek?
Tylko czemu tak się dzieje?

--
EDIT


Sprawdziłem czy w ogóle to będzie działać nawet z UUID i jest nieciekawie.
Z UUID jest identycznie... ten sam komunikat o tym, że w /etc/fstab już jest /dev/sdfX co jest bzdurą.

Dopiero wyrzucenie całkowicie z /etc/fstab linijek z LABEL czy UUID (czyli w ogóle bez tego ew z /dev/sdfX) działa normalnie.
"Normalnie" oznacza, że już teraz mogę klikać w Dolphinie na dowolną partycję i zamontuje się ona bez dziwnych tekstów o zapiskach w /etc/fstab.

NIESTETY: tyle widziałem wtedy opcje ustawiane w fstab oraz brak kontroli gdzie to się zamontuje :(

Czy działa w ogóle ten LABEL i UUID ?
sp7foy
Użytkownik
Posty: 167
Rejestracja: 2008-02-26, 15:07
Lokalizacja: Skierniewice

Re: fstab + LABEL (partycje)

Post autor: sp7foy »

addos pisze: Dopiero wyrzucenie całkowicie z /etc/fstab linijek z LABEL czy UUID (czyli w ogóle bez tego ew z /dev/sdfX) działa normalnie.
A jak wpiszesz w fstab opcję noauto to nie uzyskasz dokładnie tego co chcesz?
ODPOWIEDZ