Zdrada Linuksa na rzecz Windows przejawem rozsądku?

Wszystko o czym chcecie dyskutować a tyczy się choć trochę Slackware Linux i nie tylko!

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
SaraniS
Użytkownik
Posty: 176
Rejestracja: 2005-08-10, 08:22
Lokalizacja: Olesno Slaskie
Kontakt:

Re: Zdrada Linuksa na rzecz Windows przejawem rozsądku?

Post autor: SaraniS »

KDE4 - w stabilnym chyba jest jeszcze KDE3?
Odnośnie tego problemu nie wypowiem się, nie jestem aż tak biegły w programowaniu... Jednak rzuciłbym podejrzenie na DBus - kompatybilny z KDE4?
Trochę dziwi mnie podejście Fritza do sprawy, miałem ich do tej pory za porządną firmę (czyli kompatybilną z Uniksami)...
Ogólnie to masz rację - początkujący, ktoremu raz, że średnio zależy na poznaniu Linuksa, a dwa, który ma konkretne zadania do zrobienia w konkretnym czasie, na pewno szybciej, wygodniej i taniej będzie wrócić do Windows i zapomnieć o Linuksie...

Sam mam problem (chyba od momentu aktualizacji do currenta) z USB - sterowniki kontrolerów (usb_uhci i usb_ohci bodajże, no, od USB1 i od USB2) na stałe w jądrze, i problem taki, że ACPI na siłę uracza mnie usypianiem portów USB, nawet tych pracujących, co w wielu przypadkach kończy się zniknięciem podłączonego urządzenia. Dzieje się tak np. na czytniku kart SD/MMC czy karcie TV (i tak cudem obsługiwanej przez Linux :D Miałem fuksa, że akurat taki model był w sklepie ;) ). Póki co, zdowngradowałem do 12.1, ale jeszcze nie próbowałem; pozostaje jeszcze wywalenie obsługi USB do modułów... Ogólnie problem znany przez google, choć co strona to inne przypuszczenia co do przyczyny - błędy w nowym HAL/DBus, błędy w nowych modułach USB, rozmaite powody a nic pewnego ;)
Ale to mnie nie odstręczy od używania na co dzień linuksa a nawet - od znajdowania dla niego kolejnych zastosowań (jak w filmiku: Linux Everywhere ;) )
Toshiba Satellite L40-14B: Cel530 1.73GHz/ 2GiB RAM/ 320GiB HDD Slackware 14.0 Linux 3.2.29, KDE 4.8.5, Opera 12, Skype 4.2, XMMS/ amarok/ MPlayer
RLU #398894
kazek3018
Użytkownik
Posty: 181
Rejestracja: 2006-12-10, 14:27

Re: Zdrada Linuksa na rzecz Windows przejawem rozsądku?

Post autor: kazek3018 »

@Sajmon

Obróbka plików RAW. Polecam zapoznać się z programem UFRaw, używam i jak na razie jestem zadowolony. DPP Canona zainstalowałem dopiero dzisiaj (nie wspomnę już o .net które trzeba było doinstalować) i jakoś nie jestem pod wrażeniem tego programu. Możliwe, że nie używam go wystarczająco długo.
Druga strona medalu jest taka, że Canon dostarcza oprogramowanie do obróbki RAW za friko. Posiadacze systemu Nikon już nie są w takiej szczęśliwej sytuacji (o ile pamiętam nie dostają oni softu za friko), wtedy musimy już kupić program, albo freeware (UFRaw, dcraw ..). Z płatnego oprogramowania na Linux istnieje Bible Pro, teraz wyszła właśnie 5 (fajny program za jedyne 160$).

Grafika to Photoshop vs GIMP. Photoshop jest klasą samą w sobie i nikt z tym nie dyskutuje, GIMP jest wystarczający nawet dla zaawansowanych użytkowników. Cenę Photoshopa można sobie sprawdzić. UFRaw działa także jako plugin do GIMP-a.

AutoCAD cena powala z nóg. Mechanical desktop to zawał serca, niestety nawet pod Windowsem zamiana na płatne oprogramowanie wiąże się z odpuszczeniem sobie pewnej funkcjonalności.

Co do konfiguracji sprzętu to podam przykład z Windowsa. Teraz panuje moda na kupowanie laptopów i każdy dostaje Vista w prezencie. Ludzie niestety mają z tym problemy i większość chce wrócić do XP (przynajmniej tych których ja znam). Tutaj zaczyna się zabawa ze sterownikami, a zwłaszcza z kartami nvidia (tutaj też można się pociąć). Szczytem wszystkiego było jak kolega przyniósł mi laptopa bo ma brzydki obraz i wolno mu chodzi grafika. Dał kompa do kafejki żeby zainstalowali mu XP i zapłacił trochę grosza. Okazało się, że dostał komputer z powrotem bez zainstalowanych sterowników karty graficznej. Oczywiście żadne ze strony nvidia nie pasują a HP juz nie prowadzi wsparcia dla XP.
Po drugie stronie wagi mam kompa kuzynki, nowy laptop z grafiką nvidi. Nie miałem żadnych problemów na Slackware 12.1. Rozdzielczość natywna skonfigurowała się sama. Instalacja XP wiązała się z uruchamianiem DOS-a i wyłączania jakiś ustawień kontrolera SATA. Właściwie zostawiłbym jej Slacka na kompie, ale miałem obawy co do konfiguracji WLAN na tym kompie (niestety nie byłem w stanie tego zrobić na miejscu, bo nie wiedziałem jakie będzie podłączenie do internetu [obawa przed modemem USB itp.]). Co się na końcu okazało, nie była wstanie skonfigurować sobie połączenia WLAN na XP, ani nawet znaleźć jakiegoś znajomego by to zrobił (a kilku podobno próbowało). Dodam, że karta intela i nigdy nie miałem problemów z tymi sterownikami pod Win.
Awatar użytkownika
ethnoe
Użytkownik
Posty: 653
Rejestracja: 2006-01-31, 17:58
Lokalizacja: Helsinki

Re: Zdrada Linuksa na rzecz Windows przejawem rozsądku?

Post autor: ethnoe »

Producenci laptopów to leniwe bestie. Dla mniej zaawansowanego użytkownika, jeśli chce korzystać z dobrodziejstw nowych kart graficznych, praktycznie nie ma możliwości, żeby przejść z Visty na XP. HP, Toshiba, dla nowszych Asusów chyba też nie ma wsparcia sterowników dla WinXP, więc trzeba kombinować, podmieniać inf-y w sterwonikach (o co chodzi - np. tutaj: http://www.laptopvideo2go.com/) żeby móc komfortowo pracować. Musiałem tak robić z Nvidią, to samo z ATI.
Vista na laptopie to chyba zły wybór, mam 2 znajomych, z mocnymi sprzętami (2gb ram, porządny procek i grafa), którzy po pół roku używania Visty na lapie zaczynają się łamać i szukają płytek z WinXP, bo już ich szlag trafia.
Samo słowo ubuntu pochodzi z języka Zulu i oznacza człowieczeństwo wobec innych, choć niektórzy tłumaczą je jako "nie potrafię skonfigurować Slackware"
maho
Użytkownik
Posty: 455
Rejestracja: 2006-03-25, 12:28
Lokalizacja: Kielcowo

Re: Zdrada Linuksa na rzecz Windows przejawem rozsądku?

Post autor: maho »

phi, wole jakiegos xfce/blackbox/inne lighty + midori i to jest najwydajniejsza opcja :)
Awatar użytkownika
webster
Użytkownik
Posty: 1269
Rejestracja: 2009-10-06, 11:58
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Zdrada Linuksa na rzecz Windows przejawem rozsądku?

Post autor: webster »

wujo, tak się składa, że baaaardzo długo pracowałem na fluxboxie gdyż zależało mi na ograniczeniu zużycia zasobów na niepotrzebny interfejs graficzny - do dziś dzień bardzo go sobie chwale i miło wspominam :)

A XP tylko bym do NFSUnderground użył bo mi na LinuxPlay nie działa :/
††† Chaos Of The Mirror - Valheru †††
††† I ♥ SlackWare RuLeZ †††

Slackware Poland FaceBook
Awatar użytkownika
xil
Moderator
Posty: 862
Rejestracja: 2004-06-20, 22:20
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Zdrada Linuksa na rzecz Windows przejawem rozsądku?

Post autor: xil »

Pani Marysia z sekretariatu urzedu/jednostki/instytucji już zostala przyzwyczajona do windows
Nie widze tutaj zadnego rozsadku tylko marketing, chore przyzwyczajenia i.... Biznes

Jeśli rozsadkiem mozna nazwac to, że windows wychodzi taniej niż linuks to to żaden rozsadek a ekonomia
Teoretycznie pani Marysia mogla by pracowac na linuksie, ale tak nie bedzie

Prosze sobie policzyc np wsparcie red hata i windows.
Windows wychodzi taniej.

Ja przestalem instalowac systemy na linuksie, bo za duzo by mnie kosztowalo by utrzymanie fikcyjnego zapotrzebowania na ten system w sektorze publicznym

I najlepsze - zrobcie 50 prezentacji z linuksem na pokladzie i roznymi rzutnikami. O zgrozo - to makabra.

Ten system nie jest dla zwyklego smiertelnika. A jak ktos mi powie, że evolution jest ok to niech odbierze 10 tysiiecy maili na nim.

Sama filozofia systemu sprowadzila go na .... Ten dzisiejszy tor

Z calym potencjalem linuksa i jego wieloplatformowatoscia na komorkach kto inny rzadzi, a podobno taki przenosny?
Awatar użytkownika
webster
Użytkownik
Posty: 1269
Rejestracja: 2009-10-06, 11:58
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Zdrada Linuksa na rzecz Windows przejawem rozsądku?

Post autor: webster »

Całkowicie się z Wami nie zgadzam... Po pierwsze saportuje klinikę w która ma 4, powstaje 5ta lokalizacja, ponad 200 jednostek, z czego połowa to linux-Slackware13.1 przygotowany przeze mnie do pracy dla usera końcowego + ponad 100 jednostek kontrahentów zewnętrznych, również Slackware13.1 - ludzie marudzili, nauczyli się i pracują. Nie ma żadnych problemów z systemami, ludzie pracują na końcówkach linuksowych jak w domenie windows (profile mobilne).

Teraz policzcie wszystkie końcowe jednostki * licencja windy (professional - praca w domenie) + licencje na udostępnianie windowsa dla kontrahentów zewnętrznych (na to jest osobna licencja) i powiedzcie, że się lepiej opłaca od linuxa - śmiech.

Wczoraj w IKEA widziałem na wszystkich komputerach w sklepie RedHata.

Powiedzcie lepiej, że nie potraficie dostosować linuxa dla użytkownika końcowego by mu się wygodnie pracowało i temat będzie skończony, nie zwalajcie tego na system. Zarządzenie linuxem końcowym o niebo bajka więcej możliwości jak windows (pffffff...)
††† Chaos Of The Mirror - Valheru †††
††† I ♥ SlackWare RuLeZ †††

Slackware Poland FaceBook
maho
Użytkownik
Posty: 455
Rejestracja: 2006-03-25, 12:28
Lokalizacja: Kielcowo

Re: Zdrada Linuksa na rzecz Windows przejawem rozsądku?

Post autor: maho »

Pani Marysia z sekretariatu urzedu/jednostki/instytucji już zostala przyzwyczajona do windows
Jak byś Pani Marysi dał kompa w którym na pulpicie ma ikonki do tych samych programów, które używa na Windzie, oraz te same programy przeportowane (lub z niewielkimi zmianami), to pewnie by nie protestowała :)
Awatar użytkownika
webster
Użytkownik
Posty: 1269
Rejestracja: 2009-10-06, 11:58
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Zdrada Linuksa na rzecz Windows przejawem rozsądku?

Post autor: webster »

maho, i tak jest :) Oczywiście standard OpenOffice itd.
††† Chaos Of The Mirror - Valheru †††
††† I ♥ SlackWare RuLeZ †††

Slackware Poland FaceBook
Awatar użytkownika
xil
Moderator
Posty: 862
Rejestracja: 2004-06-20, 22:20
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Zdrada Linuksa na rzecz Windows przejawem rozsądku?

Post autor: xil »

proponuje analize przetargow np. do ZUS
proponuje analize sektora publicznego w zakresie nie set, ale tysiecy koncowek (w sumie kilkadziesiat tysiecy per sektor)

wiem, ze sie to latwo mowi, ale ja mam wiecej serwerow, niz wymieniles koncowek.
tam juz windowsem pobilem linuksa o okolo 1 mln na okolo 400 instancjach.

a to wiecej, niz na waciki.

a wiesz, jak pobilem?
umowami ogolnymi, gdzie jednostka dostaje X licencji i nie doplaca za nowe.
prosta kalkulacja - jak moge cos wdrozyc na istniejacej licencji i nie doplacac (windows), a wdrozyc cos i klient ma za to zaplacic (linuks na serwerach), to mam czysty koszt, ktorego nie musze ponosic.

a umowe z microsoft ma wiekszosc....

i tutaj jest ukryty haczyk.
Awatar użytkownika
webster
Użytkownik
Posty: 1269
Rejestracja: 2009-10-06, 11:58
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Zdrada Linuksa na rzecz Windows przejawem rozsądku?

Post autor: webster »

Dzięki Bogu tego typu rozumowanie znika z naszego kraju, w placówkach publicznych finansowanych w pełni z budżetu państwa, ma zniknąć fundusz na komercyjne rozwiązania.

xil, u mnie to wygląda tak, wpada jednostka, odpalam image zmieniam ip i komp gotowy do pracy.

Z resztą nie bez powodu microsoft dostaje ostatnio ostro po "d*".
††† Chaos Of The Mirror - Valheru †††
††† I ♥ SlackWare RuLeZ †††

Slackware Poland FaceBook
Awatar użytkownika
ydoom
Użytkownik
Posty: 261
Rejestracja: 2009-08-27, 14:24

Re: Zdrada Linuksa na rzecz Windows przejawem rozsądku?

Post autor: ydoom »

xil pisze:jak moge cos wdrozyc na istniejacej licencji i nie doplacac (windows), a wdrozyc cos i klient ma za to zaplacic (linuks na serwerach), to mam czysty koszt, ktorego nie musze ponosic.
Nie jestem obeznany w temacie i zaciekawiło mnie to zdanie, możesz trochę więcej napisać o kosztach "linuksa na serwerach" w fazie wyceny licencji?
Awatar użytkownika
xil
Moderator
Posty: 862
Rejestracja: 2004-06-20, 22:20
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Zdrada Linuksa na rzecz Windows przejawem rozsądku?

Post autor: xil »

sprawa jest raczej dosc prosta.
robisz soft. dajmy na to na technologiach open source. no to wymiarujesz sie... powinienem uzyc javy, postgresql, linuksa (w koncu jest za darmo) itd.

no to byla teoria. teraz bierzesz sektor publiczny.

robisz soft. dajmy na to na technologiach open source. no to wymiarujesz sie... powinienem uzyc javy, mssql, windows.

roznica? idzie do klienta, a on ma juz mssql. idziesz do klienta a on ma hyperV. idziesz do klienta a on ma 100 licencji na windows server i moze postawic specjalnie instancje mssql dla Ciebie.
tylko idiota nie zwymiaruje sie na mssql czy na serwer windows. cal`e? to nie problem, umowa juz dawno zostala podpisana, klient ma ad microsoftu, systemy klienckie microsoftu, uzalezniony jest od microsoftu i.............
jesli postawisz mu serwer na linuksie, to bedzie to jeden z 20, ktory nie pasuje do reszty.

po co mam wojowac i robic wylom?
a koszt supportu? jak wezme linuksa, to musze od razu zaplacic gruba kase (np. red hat w wersji enterprise kosztuje slono). a tutaj informatyk mi stawia serwer windows i nie place za to ani zlotowki. i on jest zadowolony, bo nie jest to nic nowego/innego, niz to, co dotychczas mial. kompeltnie jest to zgodne z jego dotychczasowym srodowiskiem.
to nie wazne, ze ten czlowiek nie umie tym zarzadzac, ma juz cos i cos nowego innego nie jest mu na reke.

a kiedys wymiarowalem sie na "nowe" srodowiska. tutaj red hat wyszedl gorzej niz windows + cal`e.
a i ciekawostka - mssql (wedlug mnie to gowno) kosztuje tyle co oracle. kto to kupuje?

nie mowie, ze nie ma miejsca na linuksa, ale takich informatykow w sektorze publicznym mamy, jakich oni wujkow maja. dopoki ten kraj bedzie tak poraniony, ze ramy interoperacyjnosci ustawiaja durni politycy (sprzedajni), to nie bedzie tu linuksa na duza skale.

dobre srodowisko linuksa, to nawet oszczednosc na antywirusach. a smiem twierdzic, ze administracja publiczna wydaje miliony na same antywirusy. czy komus jest na reke uciecie tego zrodla dochodow?
maho
Użytkownik
Posty: 455
Rejestracja: 2006-03-25, 12:28
Lokalizacja: Kielcowo

Re: Zdrada Linuksa na rzecz Windows przejawem rozsądku?

Post autor: maho »

nie mowie, ze nie ma miejsca na linuksa, ale takich informatykow w sektorze publicznym mamy, jakich oni wujkow maja. dopoki ten kraj bedzie tak poraniony, ze ramy interoperacyjnosci ustawiaja durni politycy (sprzedajni), to nie bedzie tu linuksa na duza skale.
A no niestety. Tylko pasjonaci czasem dadzą radę coś zdziałać, przy okazji support też niewiele kosztuje :)
Awatar użytkownika
webster
Użytkownik
Posty: 1269
Rejestracja: 2009-10-06, 11:58
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Zdrada Linuksa na rzecz Windows przejawem rozsądku?

Post autor: webster »

xil, powiem Tobie, że troche głupoty Piszesz...

Oczywistym jest, że jak klient ma 200cali zakupionych to mu nie wyjadę z linuxem. W momencie kiedy od nowa projektuje obiekt linux wypadnie lepiej jak windows.

Firma która chce zaoszczędzić nie zwróci uwagi na wygodę pracownika końcowego - i tak się przyzwyczai.

Jak pisałem wcześniej wychodzi (może już wyszła) ustawa o zakazie zakupowania komercyjnych rozwiązań w placówkach finansowanych w pełni z budżetu państwa.

W miejscu gdzie są przetwarzane dane osobowe masz obowiązek posiadać system antywirusowy niezależnie od posiadanego systemu operacyjnego.

Mam wrażenie, że coś liznąłeś, placówki publiczne i nic nie widzisz po za tym.
††† Chaos Of The Mirror - Valheru †††
††† I ♥ SlackWare RuLeZ †††

Slackware Poland FaceBook
ODPOWIEDZ