[Rozw]problem z instalacją TeXlive

Instalacja Slackware Linux, problemy i wstępna konfiguracja, aktualizacje do nowszych wersji.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

wietrzny
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 2011-11-01, 04:40
Lokalizacja: Katowice

[Rozw]problem z instalacją TeXlive

Post autor: wietrzny »

Usiłuję sobie zainstalować TeXlive, niestety mało skutecznie. Uruchomiłem binaria drogą "przez alpy na kraków" ale chciałbym mieć go ustawionego jakoś stabilniej w systemie. Niestety nie bardzo wiem co dalej powinienem zrobić.

nie mam zainstalowanego w systemie tetexa (tak jak przykazano w opisie slackbuilda)
ściągnąlem sobie slackbuilda i źródła ... próba zrobienia pakietu skończyła się tak :

Kod: Zaznacz cały

configure: error: LATEX is required to build xindy rules
=== configuring in xindy failed
make[2]: *** [subutils] Error 1
make[2]: Leaving directory `/tmp/SBo/texlive-20110705-source/Work/utils'
make[1]: *** [all-recursive] Error 1
make[1]: Leaving directory `/tmp/SBo/texlive-20110705-source/Work/utils'
make: *** [all-recursive] Error 1
Command exited with non-zero status 2
377.42user 47.83system 9:08.52elapsed 77%CPU (0avgtext+0avgdata 396208maxresident)k
175152inputs+566568outputs (328major+19736823minor)pagefaults 0swaps
+ echo 2
done (exit status 2) Sat May 12 20:45:24 CEST 2012
W /tmp/SBo znalazłem pusty katalog package-texlive oraz texlive-20110705, w tym katalogu znalazłem coś jakby źródła texlive i skrypty Build oraz Configure

po ich uruchomieniu niby mam texlive ... w katalogu /tmp/SBo/texlive-20110705-source/inst

Kod: Zaznacz cały

/tmp/SBo/texlive-20110705-source/inst# ls
bin  include  lcdf-typetools-for-tex-live  lib  texmf  texmf-dist
faktycznie programy z podkatalogu bin działają ale czy teraz mam to spakować tarem i instalować przez installpkg, czy też coś musze do tego dopisać przed spakowaniem, czy może wywalić całośc i zainstalować texlive jakimś innym sposobem, którego jeszcze nie znam?
Poradźcie co dalej powinienem zrobić, żeby mieć w miare współczesne TeXlive w Slackware 13.37
Ostatnio zmieniony 2012-05-15, 22:54 przez wietrzny, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
darvark
Użytkownik
Posty: 164
Rejestracja: 2005-12-17, 11:45
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: problem z instalacją TeXlive

Post autor: darvark »

Czy ja dobrze rozumiem, że TeX'a instalowałęś ze źródeł? A nie lepiej użyć paczki dostępnej w repo. A co do TexLive to o ile dobrze pamiętam była również dostępna paczka. Chociaż osobiście wolę TexMaker'a, bardzo przyjemny programik z masą funkcji.
Ewentualnie: http://www.linuxquestions.org/questions ... re-635217/
wietrzny
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 2011-11-01, 04:40
Lokalizacja: Katowice

Re: problem z instalacją TeXlive

Post autor: wietrzny »

darvark pisze:Czy ja dobrze rozumiem, że TeX'a instalowałęś ze źródeł?
Tak usiłuje użyć slackbuilda - http://slackbuilds.org/repository/13.37/office/texlive/
Ale jakoś dziwnie skrypt usiłuje uruchomić program, który ma być dopiero zainstalowany, kiedy ów skrypt wyprodukuje pakiet do zainstalowania (!)
Basha nie znam i kombinuję po partyzancku, żeby osiągnąć coś co już zainstaluję po ludzku.
darvark pisze: A nie lepiej użyć paczki dostępnej w repo. A co do TexLive to o ile dobrze pamiętam była również dostępna paczka.
Ze Slackware dopiero raczkuję, na razie wygoogliłem własnie ten wątek, który podlinkowałeś - "TeXLive nie ma i nie budjet, jest tetex".
Jeśli przeoczyłem jakieś "repo", w którym mam TeXlive dla Slackware to byłbym wdzięczny za linkę.
Chociaż osobiście wolę TexMaker'a, bardzo przyjemny programik z masą funkcji.
Programik faktycznie przyjemny na początek, ale to samo uzyskasz czy to Vi czy Emacsem, tylko skrót do kompilacji źródełka jest inny.
TexMaker to tylko edytor. Taka nakładka odwołująca się potem do programów LaTeX, pdfTeX itp. W praktyce wymaga zainstalowanego tetexa lub texlive.
Spróbuję tego sposobu zbudowania pakietu (post Tsomi)
Dzięki, że zwróciłes mi uwage na ten sposób
Nie ma to jak żółtodziób usiłujący zbudować pakiet dla nieznanej dystrybucji, ale TexLive i Gimp 2.8 to dla mnie priorytety

BTW ściągnięcie instalatora prosto ze strony TUG i odpalenie, też się wysypywało. Jak to testowałem nie podmieniałem jeszcze biblioteki libsigsegv
Awatar użytkownika
darvark
Użytkownik
Posty: 164
Rejestracja: 2005-12-17, 11:45
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: problem z instalacją TeXlive

Post autor: darvark »

Na płytce dvd ze slackiem masz już kompletny działający system TeX'a. Jeśli nie znasz basha to daruj sobie slackbuildy.
http://ftp.belnet.be/packages/slackware ... i486-8.txz
ten system też dobrze działa, także jeśli nie wiesz jak zainstalować to na początek użyj tego.
wietrzny
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 2011-11-01, 04:40
Lokalizacja: Katowice

Re: problem z instalacją TeXlive

Post autor: wietrzny »

Niestety tetex nie wchodzi w moim wypadku w rachubę - musiałbym za dużo przerabiać w rzeczach, które już robiłem LaTeXem w oparciu o dodatkowe pakiety z TeXlive.

Nie da się tego zrobić "porządnie" (jako pakiet), to spróbowałem zmusić instalator z TeXlive do współpracy nieco posiłkując się metodą z linuxquestions.org
i z tego Slackbuilda.
Czyli skoro już mam w systemie pakiet libsigegv
to
Podmontowałem obraz płyty. w nim:

Kod: Zaznacz cały

export TEXLIVE_INSTALL_PREFIX=/usr/share 

potem już normalnie korzystałem z instalatora texlive, jedyne co trzeba zrobić to zapamiętać i zanotować gdzie w usr obecnie sie instaluje (np .: /usr/share/2011 i /usr/share/texmf-local). Skoro ma to po prostu działać i jest prowizorką pomijającą system pakietów to im mniej podmienię z ocji domyślnych tym mniej sobie moge zepsuć.
potem dodanie ścieżek do path i man

Kod: Zaznacz cały

PATH="$PATH:/usr/share/2011/texmf/bin/i386-linux"
MANPATH="$MANPATH:/usr/share/2011/texmf/doc/man"
I jako tako ratuje to cztery litery.
Żeby tlmgr ruszył w trybie graficznym potrzebny jest jeszcze paiet perl-tk ze SlackBuilds.org

Nie zadowala mnie takie rozwiązanie "za plecami systemu", bo to proszenie się o kłopoty w przyszłości ale chyba nie mam wyboru.
Awatar użytkownika
darvark
Użytkownik
Posty: 164
Rejestracja: 2005-12-17, 11:45
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: problem z instalacją TeXlive

Post autor: darvark »

Jeszcze udało mi się znaleźć coś takiego (wyglada na gotowe paczki dla slacka)
http://connie.slackware.com/~rworkman/texlive/
wietrzny
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 2011-11-01, 04:40
Lokalizacja: Katowice

Re: problem z instalacją TeXlive

Post autor: wietrzny »

dzięki :)
Przetestuję to chyba na 2 komputerze.
sycamorex
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 2006-06-01, 11:50

Re: [Rozw]problem z instalacją TeXlive

Post autor: sycamorex »

Wątek z leksza stary, ale może przyda się komuś. Aby zainstalować TexLive ze źródeł (eg. przez sbopkg lub manualnie):

1. Potrzebujesz trochę czasu i o ile mnie pamięć nie myli przynajmniej 6GB wolnego miejsca na /tmp lub gdziekolwiek to się bedzie budować.
2. Zaloguj się z 'su -'
3. Zbuduj paczke TexLive (nie instaluj)
4. Usuń tetex i tetex-docs
5. Zainstaluj paczke TexLive.
ODPOWIEDZ