Jak to jest z ATI?

Gdy jakieś urządzenie nie chce w Slackware działać...

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
Googie
Użytkownik
Posty: 151
Rejestracja: 2004-05-23, 08:35
Kontakt:

Jak to jest z ATI?

Post autor: Googie »

Ostatnio noszę się z zamiarem kupna nowej maszyny. Myślę przy tym o Radeonie9550 128bit 128ram, bo tani i dobry. Od razu też przegooglałem internet w poszukiwaniu recenzji i info o sterownikach ati... co się okazuje - panuje dość powszechna opinia, że sterowniki te są bardzo niedopracowane, potrafią nawet uszkodzić samą kartę. Czy to prawda? Używacie tych sterowników? Były problemy?

Powinienem jednak przerzucić się na GF FX6200 lub jakiś inny produkt nvidii?
Googie [ http://scripts.one.pl ]
Awatar użytkownika
cherry
Moderator w st. spocz.
Posty: 1160
Rejestracja: 2004-06-15, 09:57
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak to jest z ATI?

Post autor: cherry »

Jeśli już się przerzucać to na Matroksa :twisted:
Cльaцквaрэ Линукс цypэнт
[url]http://www.pajacyk.pl/[/url]
[url]http://www.polskieserce.pl/[/url]
Awatar użytkownika
dame
Moderator w st. spocz.
Posty: 985
Rejestracja: 2004-09-25, 17:37
Lokalizacja: wawa

Re: Jak to jest z ATI?

Post autor: dame »

ja niedawno wymienialem karte graficzna i kupilem ati radeon 9600pro 128bit 128mbram, a przesiadlem sie z Nvidia GF2MX400 wiec mam porownanie.

Podzielam opinie o sterownikach ati -sa chu** warte. Mozliwosc uszkodzenia karty to raczej plotka, ale fakt faktem ze oficjalnie sterowniki ati wspieraja wylacznie xfree4.x, xorg r6.7 jeszcze zainstalujesz, ale juz r6.8.1 u mnie jest baaaaardzo niestabilne, chociarz podobna sa i tacy ktorzy sobie z tym jakos radza. Pozatym sterowniki ati pozostawiaja po sobie malo estetyczne wrazenia -zeby je zainstalowac musisz sobie najpierw przerobic paczke rpm na tgz, zainstalowac, dozucic patche, skompilowac i intensywnie sie modlic zeby dzialalo ;). Jezeli cos Ci nie pojdzie to nie licz na dokumentacje -ati uznaje wylacznie redhat, a i do niego na stronie producenta jest skandalicznie malo opisow :((( Na dokladke w grach 3d moj radek ma osiagi takie jak moj stary gfmx400.

Dla kontrastu sterowniki nvidii zrobily na mnie dokladnie przeciwne wrazenie. Elegancki instalator, czeste aktualizacje, doskonaly opis samych sterownikow jak i problemow z nimi zwiazanych, pelne wsparcie 3d (jakosc rzedu tej z windows), ZADNYCH PROBLEMOW. Gdybym to wszystko wiedzial przed zakupem tej karty, to spewnoscia zdecydowalbym sie na nvidiie.

zreszta na dzien dzisiejszy wybralbym nvidie jeszcze z jednego powodu -patrzac na rynek pochodny -rynek konsol, ati zwiazalo sie z microsoftem (pracuje nad xbox-em) natomiast nvidia z sony (playstation3). A chcialbym robic w miare mozliwosci wszystko zeby nie kupowac czegokolwiek zwiazanego z monopolista.

podsumowujac: zrob sobie przysluge i kup nvidie.
aktualnie windows xp
Awatar użytkownika
Googie
Użytkownik
Posty: 151
Rejestracja: 2004-05-23, 08:35
Kontakt:

Re: Jak to jest z ATI?

Post autor: Googie »

Tak zrobię :)
Googie [ http://scripts.one.pl ]
KrzychuG
Użytkownik
Posty: 482
Rejestracja: 2004-08-18, 20:22
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Jak to jest z ATI?

Post autor: KrzychuG »

Faktycznie, sterowniki ATI sa kiepskie, ale firma zapowiedziala, ze wezma sie wkoncu do roboty i poprawia wydajnosc oraz co jest dosc wazne dodadza obsluge xorga. Na dzien dzisiejszy mozna korzystac z alternatywnych sterownikow, ktore powinny niedlugo zostac zintegrowane z xorgiem czyli projektu gatos. Same sterowniki troche kuleja w gierkach, ale nie na tyle, by nie dalo sie spokojnie grac. Osobiscie mam Radeona 9000 i na dzien dzisiejszy jestem zadowolony. Co wazniejsze nie ma zadnych problemow z wyjsciem TV, jedyne co musze zrobic to zmienic rozdzielczosc zaladowanych x'ow na 800x600 - tak wiec odpadaja manipulacje w konfigu, zabawy z odpaleniem drugich x'ow itd.
Uszkodzenie karty za pomoca sterownika jest raczej malo prawdopodobne, nakombinowalem juz z nimi troche, nic takiego sie nie przydazylo, nie slyszalem rowniez takich opinii.

Jesli chodzi o sterowniki nvidii to rowniez chodza mieszane opinie. U jednych dzialaja bez problemow, u innych potrafia wywolac biala goraczke. Wsparcie obu firm dla Linuxa jest poki co srednie.
It's time to quit the game...
Awatar użytkownika
Googie
Użytkownik
Posty: 151
Rejestracja: 2004-05-23, 08:35
Kontakt:

Re: Jak to jest z ATI?

Post autor: Googie »

No nie wiem, nie wiem... z nvidią jest zdecydowanie mniej problemów, a już na pewno są to problemy mniejszej wagi.

Patrzyłem teraz na ceny... GF FX6200 kosztuje około 350zł :( Radeon 9550 kosztuje 210-220. To spora różnica...
Googie [ http://scripts.one.pl ]
KrzychuG
Użytkownik
Posty: 482
Rejestracja: 2004-08-18, 20:22
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Jak to jest z ATI?

Post autor: KrzychuG »

Ja aktualnie na karty ATI nie narzekam, chociaz i tak nie mam wielkiego wyboru (korzystanie z Virge'a + Voodoo to srednie wyjscie ;)). Na dzien dzisiejszy ciekawia mnie te nowe sterowniki, moze tym razem firma sie przylozy i wyda cos porzadnego. Pamietam, ze swojego czasu wyslalem im moja opinie, troche po nich pojechalem, podsunelem kilka pomyslow (m.in obraz na tv i monitorze jednoczesnie + mozliwosc ogladania filmow na obu ekranach, czyli to co mam aktualnie w gatosie).
It's time to quit the game...
monk
Użytkownik
Posty: 64
Rejestracja: 2004-06-16, 12:48
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Jak to jest z ATI?

Post autor: monk »

KrzychuG no gatos tak, no ale niestety tylko XFree86 (to samo co ATI) jak dojda juz do poziomu Xorg to sie przezuce :wink: . Ja ciagle siedze na DRI (Radeon 9200) bo jakos nie mam ochoty na granie ( i downgrade do Xfee86 albo Xorg 6.7) ale lepsza gafika by sie przydala - szczegolnie wspomaganie 3D

A ogolenie co do sterow ATI to sucks , jak nie zrobia z tym czegos to wielu uzytkownikow linuksa przejdzie na nVidie (takie jest moje zdanie)

Googie: lepiej dozuc te pare "groszy" i zakup sobie cos z vNidia :mg:
..:: SlackWARe ::..
BLOG: http://motologer.blogspot.com
KrzychuG
Użytkownik
Posty: 482
Rejestracja: 2004-08-18, 20:22
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Jak to jest z ATI?

Post autor: KrzychuG »

Gatos dziala bez problemu na xorgu (u mnie aktualnie na 6.8.0), a docelowo ma zastapic (o ile juz nie zastapil) aktualny sterownik radeona, ktory dorzucany jest do xorga. Ja z gatosem bawilem sie 2 miesiace temu, od tego czasu nic nie ruszalem i ciesze sie, ze dziala. Pamietam jednak, ze 2 miesiace temu z kompilacjia byly spore problemy (na xorgu 6.7 szlo, do 6.8 nie bylo jeszcze przystosowane), totez korzystam z wersji poprawionej wspolnie z jednym z developerow.

PS: O ile pamietam gatos dla xorga oznaczony jest jako ati.4.4.0 na serwerze CVS.
It's time to quit the game...
tomekk
Użytkownik
Posty: 308
Rejestracja: 2004-11-14, 18:21
Lokalizacja: Oświęcim
Kontakt:

Re: Jak to jest z ATI?

Post autor: tomekk »

ja mam radka 9100, i oceniam te stery 'KIEPSKIE', daremniada, jakis denny panel zrobili, ktory odpala nielicznym i w ktoorym nic specjalnego nie ma, fakt, nie kiedy trza z pathowac (zaley do jakiego jaja, i woogule) stery zeby ruszyly, i tak sie niekiedy nawet nie perdną, bez proownania ze sterami nVidii, oni przynajmniej dbaja o useroow linucha, dobry instalator, dobry manual, swietny panel i dobra wydajnosc, bo teraz na sterach ATI to mam 30fps mniej w q3 niz pod winda, oczywiscie inne gry tez cienko chulaja, kiedys to woogule nie moglem odpalic steroow bo sie nie kopilowaly albo modool wieszal mi system, przemysl lepiej koopno ATI, ja bym sie zastanowil nad nV, dozbieral troche kasy i mial spookooj na przyszlosc z OpenGL-em pod linem..

zreszta co tu gadac, wystarczy sie rozgladnac na forach, jest pelno topicoow zwiazanych z bledami w ATI...
KrzychuG
Użytkownik
Posty: 482
Rejestracja: 2004-08-18, 20:22
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Jak to jest z ATI?

Post autor: KrzychuG »

Mala korekta moich poprzednich postow. Jak zostalem poinformowany gatos zostal wlaczony do xorga (narazie dostepny na CVS). Na dzien dzisiejszy sterownik nie obsluguje tvout (tvin dziala idealnie). Informacja o ati.4.4.0, ktore jak napisalem jest przeznaczone dla xorga rowniez wymaga poprawki. Ta wersja powinna kompilowac sie i dzialac bez problemu z xorgiem 6.7. W przypadku nowszych wersji xorga pojawia sie bledy podczas kompilacji.
It's time to quit the game...
Awatar użytkownika
dame
Moderator w st. spocz.
Posty: 985
Rejestracja: 2004-09-25, 17:37
Lokalizacja: wawa

Re: Jak to jest z ATI?

Post autor: dame »

oO admin dodal mozliwosc "szybkiej odpowiedzi" ale fajnie :))))

A co do topicu: tak jak to czytam to chyba sam pokombinuje z gatosem ;)
aktualnie windows xp
Awatar użytkownika
ziko
Użytkownik
Posty: 333
Rejestracja: 2005-01-02, 22:32
Lokalizacja: Olkusz

Re: Jak to jest z ATI?

Post autor: ziko »

Googie pisze:No nie wiem, nie wiem... z nvidią jest zdecydowanie mniej problemów, a już na pewno są to problemy mniejszej wagi.

Patrzyłem teraz na ceny... GF FX6200 kosztuje około 350zł :( Radeon 9550 kosztuje 210-220. To spora różnica...
Mimo wszystko wydaje mi się, że GF FX6200 jest lepszą alternatywą bo czytałem, że można ją pod windą tak skonfigurować, żeby była widziana jako 6600 oczywiście z wszystkimi osiągami. Swoją drogą ciekawe czy taka sztuka udała by się na linuxie?
Bastion
Użytkownik
Posty: 81
Rejestracja: 2004-11-10, 10:38
Lokalizacja: Bytom

Re: Jak to jest z ATI?

Post autor: Bastion »

a ja powiem ze znudzilo mi sie czekanie miesciacami az ati wesprze x.org. od ponad miesiaca
zmienilem swojego radeona na nv i coz moge powiedziec .... no more ati ...
tymczasem wracam do testowania SkyOS 5 beta 8.2 :P
Slackware-Current / 2.6.16-beyond1 / X.org CVS + Xgl CVS / KDE 3.5.2 @ Pentium 4 2.8GHz HT / GeForce 6600GT
Registered Linux User 374354 / http://www.jarzebski.pl/
ODPOWIEDZ