[ROZW] Tworzenie pakietów - jak?

Te, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach, a mają coś wspólnego ze Slackware.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

[ROZW] Tworzenie pakietów - jak?

Post autor: mina86 »

Jak się w ogóle tworzy pakiety dla Slackware'a. Wiem o istneiniu makepkg, ale przecież to narzędzie wymaga coby wszystkie pliki były w oddzielnym katalogu z końcową strukturą. Jest to w zasadzie zrozumiałe, ale tu pojawia się problem. Jeżeli mam źródła jakiegoś programu i sobie go po prostu skompiluje jakby nigdy nic po czym zainstaluje to w rezultacie wszystkie pliki zostaną umieszczone w / i podkatalogach. Jeżeli natomiast dodam opcję --prefix=/jakistam/sobie/pusty/katalog to w rezultacie może się stać tak, że po zainstalowaniu wszystkiego program nie będzie mógł odnaleźć jakichś plików albo czegoś.
Ostatnio zmieniony 2009-11-26, 18:49 przez mina86, łącznie zmieniany 1 raz.
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
Gość

Re: [ROZW] Tworzenie pakietów - jak?

Post autor: Gość »

Nie bardzo rozumiem, o co ci chodzi, ale myślę, że zainteresowało by cie narzedzie checkinstall. Jest w grupie extra. :-)
orli

Re: [ROZW] Tworzenie pakietów - jak?

Post autor: orli »

Najłatwiej za pomocą checkinstall (./configure && make && checkinstall) i cały kłopot z głowy. Albo można też ./configure && make && make install DESTDIR=/jakiś/katalog, potem cd /jakiś/katalog && makepkg -l y -c y jakiś.pakiet.tgz
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: [ROZW] Tworzenie pakietów - jak?

Post autor: mina86 »

HA! Działa :) Thx
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
Awatar użytkownika
Ciuciu
Administrator
Posty: 921
Rejestracja: 2004-05-26, 21:01
Lokalizacja: 3C17y
Kontakt:

Re: [ROZW] Tworzenie pakietów - jak?

Post autor: Ciuciu »

To co? kto zrobi fakju?
[color=#888888][i][size=75]Whatever walks in my heart
Will walk alone...[/size][/i][/color]
Awatar użytkownika
rapid
Użytkownik
Posty: 323
Rejestracja: 2004-05-29, 11:21

Re: [ROZW] Tworzenie pakietów - jak?

Post autor: rapid »

Ciuciu pisze:To co? kto zrobi fakju?
http://linuxweb.linuxindex.pl/?q=node/view/39
Awatar użytkownika
VoyciecH
Użytkownik
Posty: 143
Rejestracja: 2007-03-14, 15:20
Lokalizacja: Nysa (Śląski Rzym)
Kontakt:

Re: [ROZW] Tworzenie pakietów - jak?

Post autor: VoyciecH »

Właśnie miałem taki sam problem do rozwiązania i chciałbym dodać swoje uwagi (może niezbyt odkrywcze, ale mogą skrócić naukę następnym internautom):

1. Zamiast makepkg -l y -c y jakiś.pakiet.tgz lepiej użyć makepkg -l y -c y ../jakiś.pakiet.tgz :-)
Nie wystąpi wtedy mało mówiący błąd:

Kod: Zaznacz cały

ERROR: Can't make output package in current directory.
2. Lepiej nie używać do tego narzędzia Ark w KDE. Ja próbowałem i występowały błędy podczas odinstalowywania tak utworzonego pakietu - system "zjadał" 2 pierwsze litery w ścieżkach dostępu do plików, np. zamiast install/slack-desc widział stall/slack-desc.
"To, co dla jednego jest chlebem powszednim, dla innych może być olśniewającym objawieniem." (autor mi nieznany)
Inni wiedzą o Tobie więcej niż Ci się wydaje, ale mniej niż im się wydaje.
----------------
Moja stronka: http://linux.media-soft.pl/
sanji
Użytkownik
Posty: 84
Rejestracja: 2008-03-17, 01:07

Re: [ROZW] Tworzenie pakietów - jak?

Post autor: sanji »

Wiem o istneiniu makepkg, ale przecież to narzędzie wymaga coby wszystkie pliki były w oddzielnym katalogu

Kod: Zaznacz cały

mkdir X
cd katalog_główny_źródeł
make install DESTDIR=X
W ten sposób program zainstaluje się do X jako katalogu głównego. Odnoszę nieodparte wrażenie, że to właśnie z tego forum to wiem :neutral:.
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: [ROZW] Tworzenie pakietów - jak?

Post autor: Pajaczek »

sanji, To były posty sprzed... 5 i pół ROKU.
W dodatku w dalszych jest właśnie przedstawiona ta metoda którą podałeś.
Awatar użytkownika
Flash
Użytkownik
Posty: 633
Rejestracja: 2004-11-09, 18:14
Lokalizacja: Myszkow
Kontakt:

Re: [ROZW] Tworzenie pakietów - jak?

Post autor: Flash »

Pajaczek, to nie kolega sanji wygrzebał tego posta który ma 5 i pół roku tylko kolega VoyciecH :D
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: [ROZW] Tworzenie pakietów - jak?

Post autor: Pajaczek »

Flash, Też prawda i zauważyłem to, ale kolega VoyciecH, dodał "nowe" spostrzeżenia, teoretycznie usprawniające zagadnienia tematu, i tu niejako rozumiem Jego motywy, chciał się pochwalić i uzupełnić temat, choć może pochopnie odkopał tak stary wątek.
sanji, niestety próbował rozwiązać stary (siłą rzeczy przeterminowany problem), w dodatku powtórzył rozwiązanie które już padło i... prawdopodobnie jakby prześledzić miejsce z którego sam się tego dowiedział, to dróżka prowadziła by do tego tematu (pośrednio) który próbował rozwiązać.

No nic, obaj się zagapili, choć w założeniu pisali słusznie.
Ostatnio zmieniony 2009-11-24, 22:43 przez Pajaczek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: [ROZW] Tworzenie pakietów - jak?

Post autor: mina86 »

Ciekawe, że autor wątku korzysta od jakiegoś czasu z własnego mkpkg.
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
Awatar użytkownika
ondreyos
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 2007-11-01, 17:31
Lokalizacja: Poznań

Re: [ROZW] Tworzenie pakietów - jak?

Post autor: ondreyos »

To jeszcze autor wątku mógłby zrobić małego edita swojego pierwszego postu, zeby poprawic następujący kwiatek: struktórą :twisted:

A tak nieco poważniej - czasem ludzie się kłócą o linuksa czy linuxa a moze linux'a, a takich, moim zdaniem znacznie bardziej razących rzeczy, nikt nie zauwaza... Prawie półtora tysiąca wyświetleń wątku i zero reakcji :shock:
Ostatnio zmieniony 2009-11-25, 01:03 przez ondreyos, łącznie zmieniany 1 raz.
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: [ROZW] Tworzenie pakietów - jak?

Post autor: Pajaczek »

Autor wątku, mógłby też pilnować porządku, i dodać [ROZW] do tematu ;) ale już się nie chciałem czepiać tak starych dziejów (a nuż się w międzyczasie regulamin zmieniał, a nie pamiętam, i nie było to wówczas wymagane).
Ostatnio zmieniony 2009-11-25, 09:32 przez Pajaczek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
VoyciecH
Użytkownik
Posty: 143
Rejestracja: 2007-03-14, 15:20
Lokalizacja: Nysa (Śląski Rzym)
Kontakt:

Re: [ROZW] Tworzenie pakietów - jak?

Post autor: VoyciecH »

Pajaczek pisze:tu niejako rozumiem Jego motywy, chciał się pochwalić i uzupełnić temat, choć może pochopnie odkopał tak stary wątek.
Ale się z tego zrobiła afera :D . To prawda. Chciałem uzupełnić wątek - chwalić to nie było ię za bardzo czym :D .

Spędziłem nad tym problemem ponad godzinę i chciałem komuś innemu skrócić ten czas, nawet, gdyby miała być to tylko 1 osoba. To chyba dobrze, że człowiek chce się jakoś zrewanżować za o wiele większą pomoc, którą sam na tym forum otrzymał.

Wg mnie "archeologia" :-) jest bardzo ważnym działaniem, o ile wnosi coś pożytecznego, a jeśli dla mnie była pożyteczna, to skąd pewność, że nie znajdzie się ktoś jeszcze.
To trochę tak, jak instrukcja GOTO w C/C++, która ma opinię bezużytecznej, ale spróbujcie ją zastąpić w pętlach zagnieżdżonych :-) .
"To, co dla jednego jest chlebem powszednim, dla innych może być olśniewającym objawieniem." (autor mi nieznany)
Inni wiedzą o Tobie więcej niż Ci się wydaje, ale mniej niż im się wydaje.
----------------
Moja stronka: http://linux.media-soft.pl/
ODPOWIEDZ