Projekt Slackware 10.0 serwer

Serwery i sieci oparte na Slackware, wszelkiego rodzaju usługi, troubleshooting.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
crensch
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 2004-06-20, 14:39
Kontakt:

Projekt Slackware 10.0 serwer

Post autor: crensch »

Moze ktos podlapie taka propozycje. Chodzi o stworzenie instalacji slacka na podstawie oryginalu (bez zmiany nawet skryptow instalacyjnych).
Serwer zawieralby tylko pakiety potrzebne dla postawienia serwera dla SOHO na jednej maszynie do wszystkiego (czyli web, mail, dns, samba, nat, prox). Dodatkowo skrypty uszczelniajace slacka po instalacji i polskie manuale potrzebne do postawienia serwera (chodzi o jasny opis czynnosci typu walktrought jany dla newbie).
Wszystkie zmiany udokumentowane.
Calosc na jednej plycie (mysle ze to max 400mb) bootowalnej.
zadnych x'ow, zadnych gamesow, zadnych audio i video
tylko te pakiety ktore beda potrzebne dla projektu.

Teraz koncze pewna prace pilna bardzo ale do polowy lipca powinenem byc wolny i zrobie wtedy sajta cms specjalnie dla projektu.

Opcjonalnie mozna by (skoro tych pakietow bedzie zdecydowanie mniej) spolszczyc takze opisy pakietow (wyswietlane przy instalacji).

no i oczywiscie gotowe tagfile dla poszczegolnych opcji np. www+mail+dns czy sam www...

na razie nie podaje kontaktu do siebie bo chce ocenic entuzjazm wasz do czegos takiego
Awatar użytkownika
Grucha
Administrator
Posty: 1681
Rejestracja: 2004-05-21, 14:24
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Projekt Slackware 10.0 serwer

Post autor: Grucha »

Pomysł był by świetny żeby było jeszcze bez Xów i aplikacji Xowych.
I tylko wybieramy jaki to ma być serwer (WWW, FTP, DNS, ... ) a on sam zainstauje konieczne pakiety.

Tylko jak to zrobić :P
"Touch my car and i will touch your girl"
Awatar użytkownika
crensch
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 2004-06-20, 14:39
Kontakt:

Re: Projekt Slackware 10.0 serwer

Post autor: crensch »

najprosciej przygotowac odpowiednie iso pozbawione pakietow (takze w tagfile maketag.ez i maketag)

co do konkretnych serwerow to przy wyborze pakietow wyibieramy z tagfilesow i wskazujemy odpowiednio katalog w ktorym bedzie odp konfiguracja (a przygotowac mozna na wszystkie opcje)
najwazniejsze to okreslic ktore pakiety sa potrzebne a do tego trzeba opisac najlepiej z tagfile kazdego z podkatalogow slackware ktore pakiety maja zostac i dlaczego i przez co beda wykrozystywane
Awatar użytkownika
Skyscraper
Administrator
Posty: 753
Rejestracja: 2004-05-22, 10:46
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Projekt Slackware 10.0 serwer

Post autor: Skyscraper »

Crensch, czy masz zamiar napisac jakis dokument odnosnie poruszonego przez Ciebie problemu do FAQ? Czy bardziej sklaniasz sie ku realizacji projektu? Bo jesli to drugie to FAQ raczej nie jest miejscem na to tylko oddzielna strona, tak sadze.
Watek zostanie przesuniety do innego dzialu niedlugo...

pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
bzyk
Moderator w st. spocz.
Posty: 991
Rejestracja: 2004-06-05, 06:32
Lokalizacja: Pszczyna
Kontakt:

Re: Projekt Slackware 10.0 serwer

Post autor: bzyk »

Macie zamiar wybierać soft tylko z oryginalnych paczek? Bo w defaultowym slacku to ja porządnego (czyt. Postfixa :-)) serwera smtp nie widze... Squid by się również przydał
In /dev/null no one can hear you scream.
Awatar użytkownika
Skyscraper
Administrator
Posty: 753
Rejestracja: 2004-05-22, 10:46
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Projekt Slackware 10.0 serwer

Post autor: Skyscraper »

Tj pisalem, temat przenioslem...
:)
jARRodx
Użytkownik
Posty: 45
Rejestracja: 2004-06-12, 16:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Projekt Slackware 10.0 serwer

Post autor: jARRodx »

już mniej więcej od miesiąca o czymś takim myślę

przy instalacji wybierałoby się tylko serwery, jakie mają zostać zainstalowane i ich konfigurację (chroot, dropowanie uprawnienń roota itp)

paczki nie tylko oryginalne

całość ma mieć kernela z grsec i oczywiście gotowe regułki

do tego skrypt automatycznie powiadamiający o updatach (slackpkg, bo go najbardziej lubię :D)

demon na kształt netsainta

inne tego typu pierdoły :D

jestem bardzo napalony na zrobienie tego projektu przez wakacje, ale znając życie i siebie będę raczej do paĽdziernika chodził po górach... :D ale zobaczymy, może się uda :)
Awatar użytkownika
Grucha
Administrator
Posty: 1681
Rejestracja: 2004-05-21, 14:24
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Projekt Slackware 10.0 serwer

Post autor: Grucha »

A Xami czy bez ?
"Touch my car and i will touch your girl"
Awatar użytkownika
crensch
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 2004-06-20, 14:39
Kontakt:

Re: Projekt Slackware 10.0 serwer

Post autor: crensch »

orajt...pomysl rzucilem ale zajme sie tym dopiero w polowie miesiaca gdzies tak...

[ Dodano: 2004-06-27, 13:35 ]
orajt...pomysl rzucilem ale zajme sie tym dopiero w polowie miesiaca gdzies tak...
a co do xow tow w zadnym razie...po co na serwerze x, klienci poczty, itp????
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: Projekt Slackware 10.0 serwer

Post autor: mina86 »

Osobiście mogę tylko powiedzieć, iż sama idea robienia dystrybucji na serwer konkertnie to mnie nie za bardzo interesuje, ale już od jakiegoś czasu pargnę zrobić taka dystrybucje dla siebie z softem, który chce. Jednak do rzeczy. Otóż, proponuje zmienić skrypty instalacyjne. W chwili obecnej w każdym z katalogów w katalogu slackware są jakieś różne dziwne skrypty, które w dużej mierze robią to samo, a e te same skrypty pomiędzy katalogami różnią się tylko listą pakietów.

Pomysł na jaki wpadłem jest następujący:
1. bezpośrednio w kat. slackware stworzyć plik z listą i opisem pakietów oraz serii, np. wyglądający tak:

Kod: Zaznacz cały

- a on BASE LINUX SYSTEM
a kernel-ide REC Linux 2.4.26 no SCSI (YOU NEED 1 KERNEL)
a aaa_base REC Basic filesystem, shell, and utils - REQUIRED
a aaa_elflibs REC Various ELF libraries -- REQUIRED
...
- y off GAMES
y bsd-games REC The BSD text games collection
2. wszelkie maketag, maketag.ez czy install-packages zastąpić pojedynczym skryptem, który generował by odpoweidnie okna dialogowe na podstawie tejże listy;
3. pozmieniać skrypt instalacyjny tak żeby ta nowa konwencja była przydatna.

Ewentualnie, zamiast tworzyć jeden plik z lsita możnaby dla każdego pakietu dodać nowy plik z koniecznymi informacjami (tj. czy to jest REC czy OPT oraz opis).

Co sądzicie o takim pomyśle ?
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
jARRodx
Użytkownik
Posty: 45
Rejestracja: 2004-06-12, 16:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Projekt Slackware 10.0 serwer

Post autor: jARRodx »

ja jestem za pełną kompatybilnością ze slackiem

projekt, który opisałem oczywiście bez iksa, bo po jaką cholerę?

zamierza oczywiście stworzyć jakieś narzędzia do zarządzania pakietami, chociażby tymi dodatkowymi, ale na zasadzie działania slackpkg - czyli jedynie jako nakładkę na pkgtools

btw nazwa kodowa mojego projektu to secSlack :>
mam nadzieję, że uda mi się to zrobić... :D
Awatar użytkownika
Corvin
Administrator
Posty: 1143
Rejestracja: 2004-05-21, 15:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Projekt Slackware 10.0 serwer

Post autor: Corvin »

"Spróbuj zapalić maleńką świeczkę zamiast przeklinać ciemność."
Konfucjusz
Awatar użytkownika
Outlaw
Administrator
Posty: 2862
Rejestracja: 2004-06-29, 22:23
Lokalizacja: eth0
Kontakt:

Re: Projekt Slackware 10.0 serwer

Post autor: Outlaw »

NO pomysł świetny ale niestety ja nie będę mógł pomóc bo nie mam takich umiejętności ale mam nadzieje że sidzenie na tym forum mnie wiele nauczy.
Awatar użytkownika
slimak
Użytkownik
Posty: 324
Rejestracja: 2004-06-25, 20:21

a moze livecd?

Post autor: slimak »

pomysl jest bardzo dobry - po pierwsze bysmy sie przy tym duzo nauczyli a po drugie napewno byloby to opisane w jakis gazetach tematycznych itp co przyciagneloby wiecej userow.
Ja jeszcze bym zaproponowal drugi projekt - live cd - wiem ze istnieje juz slax ale IMHO ja bym zaproponowal zrobic jakas super mala dystrybucje bazowana na slacku ale aby sie miescila na cd ale takim formatu wizytowki - kupilem taki jeden ma to cale 34MB miejsca. Ja bym z checia cos takiego zaczal robic ale wiedzy brakuje na razie :oops: i preferowalbym robic to od poczatku nie korzystajac ze skryptow umieszczonych na stronie slaxa pozwalajacych obcicac kazde distro (przynajmniej tak tam pisza).
co wy na to :?:
A pomysl z serwerkiem jest jak najbardziej super - to kiedy zaczynamy :?: :]
Awatar użytkownika
Ciuciu
Administrator
Posty: 921
Rejestracja: 2004-05-26, 21:01
Lokalizacja: 3C17y
Kontakt:

Re: Projekt Slackware 10.0 serwer

Post autor: Ciuciu »

No dobra.. to ja się zaptyam: co jak na razie jest robione w tym kierunku?
Jest już jakiś organizator? W miarę uzgodnione pakiety/deamony ? + ogólna konfiguracja ?
[color=#888888][i][size=75]Whatever walks in my heart
Will walk alone...[/size][/i][/color]
ODPOWIEDZ