Najszybsze partycje & podkręcanie dysku

Te, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach, a mają coś wspólnego ze Slackware.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

kolec
Użytkownik
Posty: 749
Rejestracja: 2005-05-27, 11:39
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Najszybsze partycje & podkręcanie dysku

Post autor: kolec »

Witam!
Mam pytanie dotyczące linux`owych partycji. Które z nich są najszybsze? i czy podkręcenie dysku, przez zmienę (niepamiętam dokładnie) kilku linijek w jednym pliku, daje jakieś pozytywne rezultaty?
Awatar użytkownika
dozzie
Użytkownik
Posty: 855
Rejestracja: 2004-06-01, 13:15
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Najszybsze partycje & podkręcanie dysku

Post autor: dozzie »

kolec pisze:Mam pytanie dotyczące linux`owych partycji.
Ten wyraz się odmienia, powinno być "linuksowych".
kolec pisze:Które z nich są najszybsze?
Te na najszybszych dyskach.
kolec pisze:i czy podkręcenie dysku, przez zmienę (niepamiętam dokładnie) kilku linijek w jednym pliku, daje jakieś pozytywne rezultaty?
Nie, możesz zepsuć tym dysk.

Jakie pytania, takie odpowiedzi.
-zsh
#!/bin/bash
#!/usr/bin/perl -w
Awatar użytkownika
benetnash
Moderator w st. spocz.
Posty: 1467
Rejestracja: 2004-12-17, 20:09
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Najszybsze partycje & podkręcanie dysku

Post autor: benetnash »

nie oszukujmy się - najszybsze są partycje ext2 a założe się, że fat32 bije je na głowę. jak chcesz się bawić dyskiem pobaw się hdparmem i opcjami -d i -W bodajże
[url=http://www.icpnet.pl/~benetnash/benetnash.asc]GnuPG[/url]
przemek999
Pomocnik
Posty: 1157
Rejestracja: 2005-03-04, 18:27

Re: Najszybsze partycje & podkręcanie dysku

Post autor: przemek999 »

Reiser4 :?:
Pozdrawiam Przemek.
log_out
Użytkownik
Posty: 254
Rejestracja: 2004-08-19, 22:54

Re: Najszybsze partycje & podkręcanie dysku

Post autor: log_out »

Reiser4/Reiser3 jest niby najszybszym systemem plików, ext3 jest najwolniejszy a ext2 jakoś tak po środku, reszta systemów to raczej egzotyka ;)

A podkręcać się nie opłaca, zniszczysz sobie dysk.
Awatar użytkownika
benetnash
Moderator w st. spocz.
Posty: 1467
Rejestracja: 2004-12-17, 20:09
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Najszybsze partycje & podkręcanie dysku

Post autor: benetnash »

ogópnie zależy co przyjmiemy za kryterium szybkości - szybkość odczytu z systemu , szybkośc zapisu na system itp. Systemy z indeksowaniem pośrednim takie jak raisery lub ext mają hotpotetycznie wolniejszczy cas dostępu do danych od systemów opartych na fat czy innych listach natomiast nie występuje w nich fragmentacja, łątwiej usunąć potencjalne błędy i najważniejsze zarządanie strukturą plików jest o wiele prostrze. No i oczywiście systemy klasy raiserfs obciążają procesor ponieważ operują na złożonych algorytmach (nie chodzi tu nawet o złożoność oliczeniową) takich jak B-drzewa B+-drzewa etc ale z drugiej strony mają powielone dzienniki przez co są mniej podatne na potencjalne błędy więc nie da się jednoznacznie stwierzić który system jest najszybszy.
Pozdrawiam
P.S. jak zależy komuś na szybkości niech obsługuje dysk w trybie znakowym
[url=http://www.icpnet.pl/~benetnash/benetnash.asc]GnuPG[/url]
Awatar użytkownika
Rush
Użytkownik
Posty: 348
Rejestracja: 2005-05-18, 21:24
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Najszybsze partycje & podkręcanie dysku

Post autor: Rush »

Ale wy jestescie pomocni .... jak gowno w lesie, bez obrazy :P

http://newbie.linux.pl/?id=article&kategoria=3&show=18 - tu jest fajny artykul o podkrecaniu dysku, naprawde duzo to daje

A co do szybkosci systemow plikow, no niby teoretycznie z benchmarkow reiser4 jest najszybsze, ale tak naprawde w rzeczywistosci to wiecej z nim problemow niz pozytku, nie jest wspierany oficjalnie przez Linuxa i do tego ma problemy z praca ze stweakowanymi kernelami(chyba chodzi o opcje "Preemptive Kernel" + rozne patche np. z serii nitro), wiem to z forum gentoo.

Autor "nitro-sources" ostatnio zalecal uzywanie wlasnie ext3 jako, ze jest najstabilniejszym systemem plikow(rozwijany jest od wielu lat) i do tego dosc szybkim, mozna go nawet troszke stweakowac:
http://forums.gentoo.org/viewtopic-t-333756-highlight-ext3+nitro.html pisze: Q: OK, Im interested in good interactivity , I can resign from reiser4 for this.
Now Im using other filesystem ( We recommending You ext3+dir_index ).
Which IO Scheduler should I use ?
A: Please try CFQ-TS io scheduler ( default in love-sources ).
This is Completly Fair Queuing IO Scheduler which gives You optimal destkop interactivity
even in heavy filesystem usage.

Q: Im an ext3 user , but how can I check or activate dir_index feature ?
A: Please check if You have it in superblock by this line :
1) my_box# tune2fs -l /dev/hdaXY
if You receive line like this one with dir_index :
Filesystem features: has_journal dir_index filetype needs_recovery sparse_super
You have it activated.
if not, please do :
1) tune2fs -O dir_index /dev/hdXY
2a) updatedb
or
2b) e2fsck -D /dev/hdXY
Do Ciekawostek mozna zaliczyc jeszcze:
Q: Im a Laptop user, I want to increse my battery life-time, what should I do ?
A: Use JFS as Your filesystem. It has less cpu usage (definitly better than reiserfs/reiser4)
and Your battery lifetime will be incresed even up-to 30% in comparision to reiserfs/reiser4.
In Love-Sources You have up-to-date fixes for it.
Ogolnie polecam forums.gentoo.org jezeli chodzi o tweakowanie czegokolwiek :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
dame
Moderator w st. spocz.
Posty: 985
Rejestracja: 2004-09-25, 17:37
Lokalizacja: wawa

Re: Najszybsze partycje & podkręcanie dysku

Post autor: dame »

Rush pisze:ext3 jako, ze jest najstabilniejszym systemem plikow
tu mozna by dyskutowac, co masz na mysli pod pojeciem 'najstabilniejszy'. Bo mi akurat reiser lezy bardziej niz ext pod wzgledem stabilnosci.
aktualnie windows xp
BeteNoire
Użytkownik
Posty: 2666
Rejestracja: 2005-03-21, 01:39
Lokalizacja: z lasu

Re: Najszybsze partycje & podkręcanie dysku

Post autor: BeteNoire »

Rush pisze:Ale wy jestescie pomocni .... jak gowno w lesie, bez obrazy :P
Chyba słońce im przygrzało ;) .

A jeśli chodzi o mnie to wystarczyło mi przejście z ext3 na reiserfs. Bez zbytniego wdawania się w szczegóły techniczne...
Wzrost wydajności niewielki ale zadowalający.
Awatar użytkownika
benetnash
Moderator w st. spocz.
Posty: 1467
Rejestracja: 2004-12-17, 20:09
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Najszybsze partycje & podkręcanie dysku

Post autor: benetnash »

Rush pisze: Do Ciekawostek mozna zaliczyc jeszcze:
Q: Im a Laptop user, I want to increse my battery life-time, what should I do ?
A: Use JFS as Your filesystem. It has less cpu usage (definitly better than reiserfs/reiser4)
and Your battery lifetime will be incresed even up-to 30% in comparision to reiserfs/reiser4.
In Love-Sources You have up-to-date fixes for it.
Pozdrawiam
hohoho ciekawe czy na mojej maszynie by to coś zmieniło - Celeron lubi się grzać bez przerwy tak że pewno przesiadka na JFS by mnie kosztowała tylko mase nerwów ;)
Pozdrawiam
[url=http://www.icpnet.pl/~benetnash/benetnash.asc]GnuPG[/url]
Awatar użytkownika
Rush
Użytkownik
Posty: 348
Rejestracja: 2005-05-18, 21:24
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Najszybsze partycje & podkręcanie dysku

Post autor: Rush »

dame pisze:
Rush pisze:ext3 jako, ze jest najstabilniejszym systemem plikow
tu mozna by dyskutowac, co masz na mysli pod pojeciem 'najstabilniejszy'. Bo mi akurat reiser lezy bardziej niz ext pod wzgledem stabilnosci.
Mialem tu na mysli to, ze ext3, a raczej ext2(w sumie nie duza roznica) jest rozwijany od roku 1992, wiec musisz sie zgodzic, ze mieli sporo czasu na poprawienie bugow i roznych niedociagniec. Owszem reiserFS jest fajny, ale chyba jednak ext ma ciagle pewne zalety dla ktorych jest uzywany w wiekszosci dystrybucji, tak samo powody dla ktorych ext3 jest zalecany przez jakiegos mastaha od gentoo, niby benchmarki http://linuxgazette.net/102/piszcz.html kompretnie dyskredytuja ten system plikow ... tak naprawde trudno ocenic. Ja zostaje przy ext3 i czekam na stabilniejsze wydania reisera4. Pozdro.
Awatar użytkownika
benetnash
Moderator w st. spocz.
Posty: 1467
Rejestracja: 2004-12-17, 20:09
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Najszybsze partycje & podkręcanie dysku

Post autor: benetnash »

jakoś nie przemawiają do mnie te testy zwałszcza, że na wykresie "CPU utilization" są wartości powyżej 100% ;/
[url=http://www.icpnet.pl/~benetnash/benetnash.asc]GnuPG[/url]
kolec
Użytkownik
Posty: 749
Rejestracja: 2005-05-27, 11:39
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Najszybsze partycje & podkręcanie dysku

Post autor: kolec »

dozzie wszystkie słowa zostały odmienione tak jak powinny. Po prostu nie polonizuje słowa LINUX, które choc brzmi tak samo, całkiem inaczej wygląda w postaci Polskiego zwrotu "Linuks". Jak już nie jeden z forumowiczów wspomniał, nie chodziło mi o prędkość dysku tylko partycji, a to robi mi wielką różnicę. Co do podkręcania pytam, bo słyszałem, że zużycie dyzku gwałtownie wzrasta i nie ma sensu się w to bawić.
Co do reszty, sam używam Reiser4, chodziło mi jednak o to, czy zmiana rodzaju partycji, może wpłynąć na prędkość odczytu/przetważania danych.
To tyle..;]
Awatar użytkownika
dozzie
Użytkownik
Posty: 855
Rejestracja: 2004-06-01, 13:15
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Najszybsze partycje & podkręcanie dysku

Post autor: dozzie »

kolec pisze:dozzie wszystkie słowa zostały odmienione tak jak powinny. Po prostu nie polonizuje słowa LINUX, które choc brzmi tak samo, całkiem inaczej wygląda w postaci Polskiego zwrotu "Linuks".
Jedno i drugie wystąpienie błędne. System nazywa się "Linux", nie "LINUX". Poza tym, apostrof w pierwszym poście też jest błędem, mimo że to otwierający cudzysłów pojedynczy (AFAIK nie występujący w polskiej typografii).
M. Linux
D. Linuksa
C. Linuksowi
B. Linuksa
N. Linuksem
Ms. w Linuksie
W. Linuksie!
Mam wygrzebywać stosowną wypowiedź z poradni językowej na sjp.pwn.pl?
-zsh
#!/bin/bash
#!/usr/bin/perl -w
kolec
Użytkownik
Posty: 749
Rejestracja: 2005-05-27, 11:39
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Najszybsze partycje & podkręcanie dysku

Post autor: kolec »

:lol: dozzie polonista ;] "LINUX" bo położyłem akcent na te słowo, ale widzę, że nadal nie rozumiesz.. to nie jest słowo (jak w niemieckim) tworzone przes inwersję, tylko wyraz zapożyczony, a właściwie to "NAZWA WŁASNA".
Windows też piszesz "Łindołs"? "na Łindołsie" ? [fonetyka] "Windowsie".. czy ta rozmowa ma w ogóle sens? :lol:
ODPOWIEDZ