brzydki slack: pl-console

Instalacja Slackware Linux, problemy i wstępna konfiguracja, aktualizacje do nowszych wersji.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
ahes
Użytkownik
Posty: 1047
Rejestracja: 2004-05-28, 10:44
Lokalizacja: Krakow
Kontakt:

brzydki slack: pl-console

Post autor: ahes »

az sie dziwie ze tylko mnie sie tak przytrafia. testowalem to na dwoch maszynach:
slack 9.1 i slack 10. po instalacji pl-console (installpkg) pierdziela sie kolorki w programach korzystajacych z biblioteki ncurses (dla przykladu: cd /usr/src/linux ; make menuconfig). kolorki robia sie bardzo ciemne. odkrylem ze to wina podmiany przez pakiet pl-console katalogu /usr/share/terminfo.
radze zrobic kopie zapasowa tego katalogu. zainstalowac pl-console, usunac utworzony przez pl-console /usr/share/terminfo i zastapic tym z backupu.
czy u was to dziala normalnie? przypominam ze kolorki sie chrzania jedynie pod czysta konsola. w niektorych xtermach dzialaja poprawnie.
[b][url=http://rootnode.net]rootnode.net[/url] :: Konta shellowe z piekła[/b]
DanielLinux
Użytkownik
Posty: 552
Rejestracja: 2004-06-11, 17:24

Re: brzydki slack: pl-console

Post autor: DanielLinux »

Ja mam zainstalowane pl-console i chodzi mi bez zarzutów. Miałem Slacka 9.1 teraz zrobiłem update do 10.0 i poprawnie chodzi.
Ale z tego co sobie przypominam nie wiem czy dobrze pamietam czy to dotyczyło pl-console czy pl-xwindow ale w każdym bądĽ razie któryś z tych pakietów był przeznaczony chyba dla Slacka poniżej 9. Więc możliwe dlatego Ci się krzaczy.
Pozdrawiam
orli

Re: brzydki slack: pl-console

Post autor: orli »

A po co instalujecie pl-xwindow lub pl-console ?
Awatar użytkownika
ahes
Użytkownik
Posty: 1047
Rejestracja: 2004-05-28, 10:44
Lokalizacja: Krakow
Kontakt:

Re: brzydki slack: pl-console

Post autor: ahes »

no juz nie uzywamy :D
mam co prawda krzaki polskie na konsoli i w xach ale przy kopiowaniu z np. opery
do terminala nie rozpoznaje polskich znakow. zmienialem juz ustawienia czcionek dla xclipboard ale nie pomoglo.
[b][url=http://rootnode.net]rootnode.net[/url] :: Konta shellowe z piekła[/b]
orli

Re: brzydki slack: pl-console

Post autor: orli »

SOA#1 :) Opera 7.51, własnie skopiowałem tekst z pliterkami do xterma i wszystko jest ok.
DanielLinux
Użytkownik
Posty: 552
Rejestracja: 2004-06-11, 17:24

Re: brzydki slack: pl-console

Post autor: DanielLinux »

A po co instalujecie pl-xwindow lub pl-console
Ja zainstalowałem pl-xwindow żeby spolszczył mi Window Makera, jednak póĽniej dowiedziałem się, że nie trzeba tego robić bo Slackware 9.1 ma już wbudowaną obsługę polskich znaków tylko trzeba skonfigurować je, ale tak zostało i na razie chodzi.
Pozdrawiam
kemro
Użytkownik
Posty: 114
Rejestracja: 2004-06-16, 12:44

Re: brzydki slack: pl-console

Post autor: kemro »

wow, normalnie myslalem, ze tylko ja mam ten problem ! :P

Tez tak zawsze mialem... dopoki, po przeczytaniu czegos kiedys nie zauwazylem, ze nawet przy instalacji mozna to zaznaczyc, a jesli nie, to spokojnie pozniej zrobic, zeby byla polska czcionka w konsoli, bez zadnego pl-console, wystarczy dac mapowanie pl2 i czcionke lat2 (to mozna tez przez pkgtools). Od tego czasu wlasnie nie wiem wogole po co jest pl-console.tgz ... :P

Ale normalnie nie wierze.. na kilku forach o tym mowilem.. pytalem sie.. i nikt nie mial nigdy pojecia o co chodzi.. juz myslalem, ze to wlasnie u mnei tylko taka lipa zawsze jest.. :)
orli

Re: brzydki slack: pl-console

Post autor: orli »

AFAIR pl-console i pl-xwindow było przygotowane dla slaka 8.0 i póĽniej stało się zbędne, a ludzie ciągle to instalują i narzekają że coś im nie działa :)
kemro
Użytkownik
Posty: 114
Rejestracja: 2004-06-16, 12:44

Re: brzydki slack: pl-console

Post autor: kemro »

aaaa, no to to wszystko wyjasnia... :)

A moglbys moze przedstawic jakas taka.. nakrotsza.. najszybsza metode zrobienia pl w x'ach ?
orli

Re: brzydki slack: pl-console

Post autor: orli »

W /etc/X11/xorg.conf (lub XF86Config)

Kod: Zaznacz cały

Section "InputDevice"
        Identifier  "Keyboard0"
        Driver      "keyboard"
        Option      "XkbRules" "xfree86"
        Option      "XkbModel" "pc104"
        Option      "XkbLayout" "pl"
EndSection
Następnie dodaje sobie windowsowe TTFy (http://linuxweb.linuxindex.pl/?q=node/view/32) i to w sumie wszystko co robie :)
kemro
Użytkownik
Posty: 114
Rejestracja: 2004-06-16, 12:44

Re: brzydki slack: pl-console

Post autor: kemro »

No co do wyedytowania XF86Config (czy juz xorg.conf), no to to samo trzeba bylo zrobic w wypadku instalacji paczki ;]

A co co czcionek... slackwware nie ma moze jakichs wbudowanych w sobie, umozliwiajacych wyswietlanie...

No bo co np. jesli nie mam windowsa.. wtedy sobie nie skopiuje... co zrobic wtedy ?

I nawet jeslibym mial.. to dla mnie szybsze wydaje sie

installpkg pl-xwindow.tgz

niz kopiowanie czcionek..
Ale jak pisalem... da sie jakos inaczej latwo zrobic, przy zalozeniu, ze sie nie ma windowsa... czysty slack na dysku... ?
Awatar użytkownika
rapid
Użytkownik
Posty: 323
Rejestracja: 2004-05-29, 11:21

Re: brzydki slack: pl-console

Post autor: rapid »

Oczywiscie ze sie da.
kemro
Użytkownik
Posty: 114
Rejestracja: 2004-06-16, 12:44

Re: brzydki slack: pl-console

Post autor: kemro »

rapid pisze:Oczywiscie ze sie da.
;[
Na tyle to mialem nadzieje... ale moglbys moze w skrocie opisac jak to zrobic.. ?
Awatar użytkownika
rapid
Użytkownik
Posty: 323
Rejestracja: 2004-05-29, 11:21

Re: brzydki slack: pl-console

Post autor: rapid »

kemro pisze:
rapid pisze:Oczywiscie ze sie da.
;[
Na tyle to mialem nadzieje... ale moglbys moze w skrocie opisac jak to zrobic.. ?
Jezeli chcesz miec polskie czcionki w systemie, moc je pisac i widziec to wszystko sprowadza sie do edycju /etc/profile, rc.keymap i rc.font - co i jak zrobic masz opisane w FAQ Hala9001 - link w jego profilu.
kemro
Użytkownik
Posty: 114
Rejestracja: 2004-06-16, 12:44

Re: brzydki slack: pl-console

Post autor: kemro »

Ten FAQ juz dawno temu czytalem... nie pamietam za bardzo co tam bylo o polonizacji x'ow ..

rc.keymap i rc.font to konsola napewno... czyli co.. wychodzi na to, ze po instalacji slacka na czystym dyzku, wystarczy, zebym edytowal /etc/profile i juz w x'ach bede widzial i bede mogl pisac polskie literki ?
ODPOWIEDZ