Instalacja sterowników ATI

Gdy jakieś urządzenie nie chce w Slackware działać...

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

dawidy
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 2005-12-21, 23:01
Lokalizacja: Kraków

Instalacja sterowników ATI

Post autor: dawidy »

Witam.

Wątek kieruje do wszystkich, którym nie udało się zainstalować sterowników od ATI.

Wielokrotnie zabierałem się za instalację sterowników do mojego Radeona 9500, ostatnio przeczytalem gdzieś, że pojawiły się stery poprawnie działające pod jądrem 2.6.15. Ściągnąłem i ku mojemu zaskoczeniu instalacja przebiegła bez problemu, podobnie konfiguracja przy pomocy aticonfig, po resecie X sterowniki działają (potwierdza to Q3A).

Jeśli nie udało wam się wcześniej zaistalować tych sterów spróbujcie wersję ati-driver-installer-8.22.5-i386.run . Mam nadzieję, że u was też zacznie działać.

Pozdrawiam
dawidy


P.S.
Co trzeba wpisać w wyszukiwarce, aby znaleźć wątek poświęcony instalacji sterowników ati? Jest kilka wątków, które mają w tytule "Instalacja sterowników ati" ale po wpisaniu w pole "szukaj wszystkich słów" ciągu:
Instalacja sterowników ati
dostaje komunikat:
"Nie znaleziono tematów ani postów pasujących do Twoich kryteriów"
czyli wyszukiwarka działa nieprawidłowo, prowadzi to do bałaganu na forum. Użytkownikom zarzuca się, że nie korzystają z wyszukiwarki, tymczasem przy jej pomocy nic się nie da znaleźć.
miesozer
Użytkownik
Posty: 141
Rejestracja: 2005-04-13, 11:18
Lokalizacja: z wietnamu, hej!

Re: Instalacja sterowników ATI

Post autor: miesozer »

A można wiedzieć jaką masz wersję xorga?
dawidy
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 2005-12-21, 23:01
Lokalizacja: Kraków

Re: Instalacja sterowników ATI

Post autor: dawidy »

Wersja Xorga to 6.8.2-486-4

Jądro 2.6.15.1
miesozer
Użytkownik
Posty: 141
Rejestracja: 2005-04-13, 11:18
Lokalizacja: z wietnamu, hej!

Re: Instalacja sterowników ATI

Post autor: miesozer »

Z 6.8 nie ma większych problemów. Jakbyś to odpalił na 6.9 to mógłbyś się pochwalić na forum jak tego dokonałeś.
pozdrawiam
ps. http://forum.slackware.pl/viewtopic.php?t=5312
dawidy
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 2005-12-21, 23:01
Lokalizacja: Kraków

Re: Instalacja sterowników ATI

Post autor: dawidy »

Przeglądając forum doszedłem do wniosku, że wielu ludzi ma jednak z tym problem (jeszcze niedawno byłem jednym z nich).
Awatar użytkownika
CierN
Użytkownik
Posty: 52
Rejestracja: 2005-11-26, 16:12

Re: Instalacja sterowników ATI

Post autor: CierN »

nie ty jeden msz problemy z opcja szukaj :)
Ja z niej nie kozystam wcale :)
na kazde pytanie wypluwa glupoty

inna sprawa ze czesto osobniki typu miesozer daja odsyłacze do dziwnych stron :)


(chyba on nie ma ati :D:D:D i nie wie co to znaczy)

czy nie moga zrozumiec ze czasamami uzywanie karty graficznej w linuxie to chodzenie po cieńkiej lini.
za starszymi X wcale nie działa , z nowszymi X takze nie najlepiej:D
w krzypadku krenela to jest łatwiej. Im starszy kernel tym większa szansa ze uruchomi sie 3D w linuxie.
miesozer
Użytkownik
Posty: 141
Rejestracja: 2005-04-13, 11:18
Lokalizacja: z wietnamu, hej!

Re: Instalacja sterowników ATI

Post autor: miesozer »

CierN pisze:(...) inna sprawa ze czesto osobniki typu miesozer daja odsyłacze do dziwnych stron :)
(chyba on nie ma ati :D:D:D i nie wie co to znaczy)
Dałem link do temetu instalacja sterowników ati czyli dokładnie takim samym ja ten założony przez dawidów :)...właśnie, że mam ati i wiem co to znaczy.
A co do wyszukiwarki to macie racje że jest często bezużyteczna.
lone_wolf

Re: Instalacja sterowników ATI

Post autor: lone_wolf »

Stery ati są dobre na wrzody żołądka. Przy próbie instalacj/konfiguracji mozna ich dostać błyskawicznie.Mnie osobiście nigdy nie udało się tego opanować, zawsze zabrakło nerwów.
Awatar użytkownika
Blastboy
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 2005-11-22, 14:15
Lokalizacja: ŞţőľÝçă

Re: Instalacja sterowników ATI

Post autor: Blastboy »

Gdzie moge znalezc informacje natemat wersji Xorg? Jadro mam 2.4.31, a slack'a 10.2... (wersja z wrzesnia 2005 - tego tez nie wiem jak sprawdzic).
Ze strony ati sciagnalem plik "ati-driver-installer-8.19.10-i386.run.txt" pod xorg ktory ma ok. 60MB Trzeba sciagnac cos jeszcze?
I jeszcze jedno pytanie troche odbiegajace od tematu:
Dlaczego jak kopiuje z folderu root na home to sredni transfer jaki mam to ok 2MB/s mimo, ze dysk mam ATA100 7200rpm 2MBcache na tasmie ATA 133 (80 zylowa)
miesozer
Użytkownik
Posty: 141
Rejestracja: 2005-04-13, 11:18
Lokalizacja: z wietnamu, hej!

Re: Instalacja sterowników ATI

Post autor: miesozer »

Kod: Zaznacz cały

X -version
Mefju
Użytkownik
Posty: 75
Rejestracja: 2005-11-02, 15:47
Lokalizacja: Białystok

Re: Instalacja sterowników ATI

Post autor: Mefju »

Blastboy pisze: Dlaczego jak kopiuje z folderu root na home to sredni transfer jaki mam to ok 2MB/s mimo, ze dysk mam ATA100 7200rpm 2MBcache na tasmie ATA 133 (80 zylowa)
Co do dysku to spróbuj uruchomić dma poleceniem

Kod: Zaznacz cały

 hdparm -d1 /dev/hda 
wujek_czesio
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 2005-03-20, 15:01

Re: Instalacja sterowników ATI

Post autor: wujek_czesio »

miesozer pisze:Z 6.8 nie ma większych problemów. Jakbyś to odpalił na 6.9 to mógłbyś się pochwalić na forum jak tego dokonałeś.
pozdrawiam
ps. http://forum.slackware.pl/viewtopic.php?t=5312
A mi się za to w końcu udało :) na 6.9.0 działa mi fglrx oraz dri ( czyli sprzętowa akceleracja ). Po tylu bojach, aż skaczę z radości :D

pozdro.
log_out
Użytkownik
Posty: 254
Rejestracja: 2004-08-19, 22:54

Re: Instalacja sterowników ATI

Post autor: log_out »

A co do wyszukiwarki to macie racje że jest często bezużyteczna.
Mi jeszcze nigdy nie pomogła, w większości przypadków wywala totalnie przypadkowe wyniki.

Co do sterowników ATI... dali by sobie już siana z produkcją tych "sterowników", zaczyna mi agresora włączać na każdym forum 1000 wątków jak to doprowadzić do działania :| sam mam ATI i ledwo to działa i wiesza się od 3 lat, zmieniam na NV jeszcze przed wakacjami !
wujek_czesio
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 2005-03-20, 15:01

Re: Instalacja sterowników ATI

Post autor: wujek_czesio »

log_out pisze:
A co do wyszukiwarki to macie racje że jest często bezużyteczna.
Mi jeszcze nigdy nie pomogła, w większości przypadków wywala totalnie przypadkowe wyniki.

Co do sterowników ATI... dali by sobie już siana z produkcją tych "sterowników", zaczyna mi agresora włączać na każdym forum 1000 wątków jak to doprowadzić do działania :| sam mam ATI i ledwo to działa i wiesza się od 3 lat, zmieniam na NV jeszcze przed wakacjami !
Hehe, ze łzami w oczach wspominam moje NV :( Jak to sprawnie instalowalo sie i chodziło..
Ale przyszedł niestety czas na ATI, i jak się przesiadałem to tylko przed kupnem produktu ATI zatrzymywało mnie wsparcie dla Linux'a i FreeBSD! poparte wcześniejszym posiadaniem karty by ATI i problemach z nią związanych. Jednak postanowiłem zaryzykować :P.

Jak narazie wszystko szybciutko i pięknie śmiga, kilka gier odpaliłem + epsxe ( tekken3, we2002 ) i jest wyśmienicie. Na dwoód że mi działa daje skrin z wersji x'ów jakie mam i że mi dri + fglrx działa :> Jak ktoś chce znać szczególy co zmieniałem i wkompilowałem w jajko to mogę później napisać.

Obrazek

pozdro.
miesozer
Użytkownik
Posty: 141
Rejestracja: 2005-04-13, 11:18
Lokalizacja: z wietnamu, hej!

Re: Instalacja sterowników ATI

Post autor: miesozer »

Wujku Czesławie napisz łaskawie jaką masz wersje fglrx'a, jaką jajka i czy na pewno Ci wszystko działa, np. Q3A albo chociaż fgl_gears (kostka powinna mieć na każdym boku zębatki z normalnego glxgears).
log_out używasz frame buffera na konsoli? Czasami z tego powodu lubi się wieszać. Ja miałem tak i na radeonie i na rivce tnt2 swego czasu.
ODPOWIEDZ