Avast! Linux Home Edition

Informacje i dyskusje na najświeższe tematy z branży IT

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

ODPOWIEDZ
kolec
Użytkownik
Posty: 749
Rejestracja: 2005-05-27, 11:39
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Avast! Linux Home Edition

Post autor: kolec »

Z godnie z wcześniejszą zapowiedzą firma avast! wypuściła na rynek darmowy dla użytku osobistego (jak w przypadku systemu Windows) Linux Home Edition autorstwa ALWL Software.

Engine programu antywirusowego avast! for Linux obsługuje także pliki skompresowane. Skanuje zawartość archiwów ARJ, ZIP, MIME (oraz wszystkich pochodnych), DBX (archiwa wiadomości Outlook Expressa), RAR, TAR, GZIP, BZIP2, ZOO, ARC, LHA/LHX, TNEF (winmail.dat), CPIO, RPM, ISO i SIS. Oprócz tego radzi sobie z archiwami samorozpakowującymi się, takimi jak PKLite, Diet, UPX, ASPack, PeShield, FSG czy MEW. Interfejs użytkownika wymaga bibliotek GTK+ 2.x. Jeśli nie są one obecne w systemie, zostaną dodane podczas instalacji.

źródło: www.chip.pl, Piotr Kuźmiński

więcej informacji
Awatar użytkownika
Maxim
Przyjaciel Forum
Posty: 243
Rejestracja: 2005-04-17, 07:49
Lokalizacja: Wrocław

Re: Avast! Linux Home Edition

Post autor: Maxim »

Nie żebym się czepiał, ale to właśnie Avast jako jedyny wykrył rzekomego wirusa w obrazie płyty Slackware 10.1, 10.2 (płyty nr2, jeżeli dobrze pamiętam). I w tym momencie wyleciał z mojej Windy :devil2:
"Ostatecznie, myślę że Slackware brzmi lepiej niż Microsoft, czyż nie?"
-- Patrick Volkerding
lone_wolf

Re: Avast! Linux Home Edition

Post autor: lone_wolf »

Maxim pisze:Nie żebym się czepiał, ale to właśnie Avast jako jedyny wykrył rzekomego wirusa w obrazie płyty Slackware 10.1, 10.2 (płyty nr2, jeżeli dobrze pamiętam). I w tym momencie wyleciał z mojej Windy :devil2:
U mnie wykrył dokładnie to samo :wow:
kolec
Użytkownik
Posty: 749
Rejestracja: 2005-05-27, 11:39
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Avast! Linux Home Edition

Post autor: kolec »

To ciekawe ;] a co ten wirus miałby robić? i czy działałby w ogóle na Slack`u? bo ja myślę (choć mogę się mylić), że stuktura wirusów na win i na lin jest trochę inna.. (drzewo katalogów etc..)

Apropo tej wersji Antywirusa, jest jeden błąd, który wykryłem. Mianowicie podczas skanowania z pod GUI całego systemu, komputer wiesza się na /dev/dsp. :D Czyżby był używany? :>
Awatar użytkownika
Maxim
Przyjaciel Forum
Posty: 243
Rejestracja: 2005-04-17, 07:49
Lokalizacja: Wrocław

Re: Avast! Linux Home Edition

Post autor: Maxim »

kolec pisze:...a co ten wirus miałby robić?....
To był błąd Avasta (albo jego bazy wirusów, raczej). Ciekawe czy naprawiony ???
kolec jeżeli możesz, przeskanuj 2 płytę za Slackiem tą wersją linuksową
"Ostatecznie, myślę że Slackware brzmi lepiej niż Microsoft, czyż nie?"
-- Patrick Volkerding
kolec
Użytkownik
Posty: 749
Rejestracja: 2005-05-27, 11:39
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Avast! Linux Home Edition

Post autor: kolec »

Maxim, przeskanowałem i nic nie znalazł ;]
Awatar użytkownika
difrost
Moderator
Posty: 2802
Rejestracja: 2006-03-11, 12:31
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Avast! Linux Home Edition

Post autor: difrost »

kolec pisze:To ciekawe ;] a co ten wirus miałby robić? i czy działałby w ogóle na Slack`u? bo ja myślę (choć mogę się mylić), że stuktura wirusów na win i na lin jest trochę inna.. (drzewo katalogów etc..)

Apropo tej wersji Antywirusa, jest jeden błąd, który wykryłem. Mianowicie podczas skanowania z pod GUI całego systemu, komputer wiesza się na /dev/dsp. :D Czyżby był używany? :>
Zasadniczo Linux jest rowniez system zagrozonym wirusami. Dotychczas byly 3 wiry pod Linuxa, wszystkie calkowicie niegrozne! Mimo to wirusy w Linuxie, to nie jest nic niemozliwego. Sprawa wyglada innaczej jak windosie. Mianowicie przeszkoda sa prawa dostepu, czyli jesli jakis user zlapalby wirusa, to nie stanowiloby to zagrozenia dla systemu -- jesli by wira zlapal root, to wtedy sytuacja wygladalaby zupelnie innacze - caly system w tym momencie jest zagrozony.
[url=http://bdtk.sourceforge.net][img]http://pin.if.uz.zgora.pl/~beton/bdt-ready.png[/img][/url] #337142
--------------------------------------------
"I had a letter in the post today. It said 'Gas Bill'. It sounds a tempting offer." -- Alan Cox
"Users have been trained that when a computer bluescreens and losing all of their data, it's either (a) just the way things are, or (b) it's microsoft's fault." -- Theodore Tso
Awatar użytkownika
Maxim
Przyjaciel Forum
Posty: 243
Rejestracja: 2005-04-17, 07:49
Lokalizacja: Wrocław

Re: Avast! Linux Home Edition

Post autor: Maxim »

A tu jest wynik skanowania CD 2 Slackware 10.1 (bo taki miałem pod ręką). Pliki skopiowałem wcześniej na dysk
http://img107.imageshack.us/img107/1822/virus0tg.jpg
"Ostatecznie, myślę że Slackware brzmi lepiej niż Microsoft, czyż nie?"
-- Patrick Volkerding
ODPOWIEDZ