.Xresources a .Xdefaults

Dział dla początkujących. Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z Linuksem, to zadaj pytanie tutaj.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy, Pomocnicy

Awatar użytkownika
maaar
Użytkownik

.Xresources a .Xdefaults

Post autor: maaar » 2018-08-15, 17:31

Witam

Jakiś czas temu, postanowiłem zainstalować Linux Slackware. Na Ubuntu za dużo było gotowych ustawień i odgórnej konfiguracji,
a mnie zawsze pociągało mieć jak największy wpływ na system.
Lubię od czasu do czasu pogrzebać w plikach ustawień.
Mam chyba banalne pytanie (mój angielski jest słaby, i nie wiele zrozumiałem z wygooglanych informacji),
do polskich użytkowników Slackware:

Czy dobrze zrobiłem że do ~/.Xdefaults utworzyłem symlink .Xresources?
Chodzi mi o to że bym nie musiał w obu tych plikach dokonywać wpisów, dostrajając wygląd jakiegoś programu.

i czy zapis:
urxvt.title: XVT
jest tym samym co:
URxvt*title: XVT

i dlaczego separatory moga być albo "." albo "*"
i dlaczego można pisać nazwę zasobu z dużej litery albo z małej? Czy to bez znaczenia czy też ma to znaczenie?

Pozdrawiam
Marcin

Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Kontakt:

Re: .Xresources a .Xdefaults

Post autor: mina86 » 2018-08-15, 20:08

maaar pisze:
2018-08-15, 17:31
Czy dobrze zrobiłem że do ~/.Xdefaults utworzyłem symlink .Xresources?
Chodzi mi o to że bym nie musiał w obu tych plikach dokonywać wpisów, dostrajając wygląd jakiegoś programu.
Nie. Potrzebujesz tylko .Xresources. .Xdefaults to zaszłość historyczna i idea działania tego pliku jest trochę inna, choć obecnie oba pliki działają podobnie (czy wręcz nawet tak samo).
maaar pisze:
i dlaczego separatory moga być albo "." albo "*"
Gwiazdka i kropka to dwie różne rzeczy (i szczerze nie wiem skąd się wzięło u ludzi używanie gwiazdki). Gwiazdka pasuje do dowolnego ciągu znaków i dlatego przy zamianie kropki na gwiazdkę wszystko nadal działa.
maaar pisze:
i dlaczego można pisać nazwę zasobu z dużej litery albo z małej? Czy to bez znaczenia czy też ma to znaczenie?
Wielkość znaków w zasobach ma znaczenie. W omawianym przypadku różnica polega na tym, że jeden ciąg znaków pasuje do klasy aplikacji, a drugi do konkretnej instancji. Możesz użyć xgetclass aby oba te ciągi wyciągnąć dla poszczególnych aplikacji.
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną. :: Post generated automatically by A.I. system called “mina86” in response to the previous one. :: Tiny Applications

Awatar użytkownika
maaar
Użytkownik

Re: .Xresources a .Xdefaults

Post autor: maaar » 2018-08-15, 20:28

Dziękuje za szybką odpowiedź :)

ODPOWIEDZ